Reklama

Tips & Tricks

Pierwsze kroki z Firefox OS: podstawowe aplikacje

Pierwsze kroki z Firefox OS: podstawowe aplikacje
tim.vuellers

tim.vuellers

  • Zaktualizowany:

FireFox OS to stosunkowo nowy system, ale z odpowiednimi aplikacjami smartfony z system Mozilli nadają się do codziennego użytku.

Podobnie jak większość smartfonów także FireFox wspiera najważniejsze funkcje domyślnie – przeglądanie internetu, e-mail, sms, kontakty – wszystko to jest dostępne od samego początku. W przeciwieństwie do Androida i iOS-a aplikacje te nie są duże. Wszystko jest lekkie i oparte o HTML.

Podpowiadamy, jakie aplikacje zainstalować z FireFox Marketplace. Szukamy też alternatywy dla brakujących gigantów, jak WhatsApp, Dropbox czy Spotify. Dzięki nam dowiesz się, jak wygodnie korzystać z FireFox OS.

Komunikacja

W przeciwieństwie do Androida, iOS-a oraz Windows Phone’a, FireFox OS nie wspiera popularnego WhatsAppa. Istnieje jednak alternatywa. Można korzystać z programów, które są klientami WhatsAppa, ale nie działają dobrze i mają problemy z odbieraniem wiadomości. Dlatego polecamy inny komunikator.

Komunikatory

Line i telegram są nie tylko na FireFox OS, ale znajdziemy je też na iOS-a, Windows Phone’a oraz Androida. To prawdziwa alternatywa dla WhatsAppa, jeśli namówimy na nią naszych znajomych.

Pobierz Telegram dla Firefox OS

Pobierz Line dla Firefox OS

Serwisy społecznościowe

Oprócz komunikatorów, są też klasyczne aplikacje popularnych serwisów społecznościowych. Zarówno Facebook, jak i Twitter posiadają oficjalne aplikacje dla FireFox OS.

Pobierz Facebook dla Firefox OS

Pobierz Twitter dla Firefox OS

Rozrywka

Może FireFox OS nie może konkurować z sztandarowymi smartfonami jak iPhone 6, Htc One M8 czy Samsung Galaxy S5, to jednak jest w stanie świetnie sobie radzić z muzyką i filmem. Dodatkowo sprawnie obsługuje HTML 5 zarówno w grach, jak i w filmach.

Muzyka

Telefony z FireFox OS możemy rozbudować dzięki pamięci microSD. Na urządzenie możemy wgrywać setki naszych ulubionych utworów. Domyślna aplikacja muzyczna odnajdzie je i odpowiednio posortuje, wyświetli też okładki i wszelkie informacje. Wspiera takie formaty jak:MP3, OGA, OGG, M4A, M4B, M4P, M4R, 3GP, MP4, M3U, PLS, OPUS, AMR, WAV, LCKA.

Możemy też skorzystać z muzyki i radia online. W FireFox Marketplace znajdziemy doskoanłe aplikacje SoundCloud oraz Youzeek.

Pobierz Soundcloud dla Firefox OS

Pobierz Youzeek dla Firefox OS

Wideo

FireFox standardowo obsługuje formaty:MP4, MPEG, MPG, OGV, OGX, WEBM, 3GP, 3G2, OGG, M4V. Aplikacja wyszuka wszystkie pliki tego typu na karcie SD lub w pamięci wewnętrznej telefonu.

FireFox OS nie ma oficjalnych aplikacji VOD, ale odtwarza HTML5 bezpośrednio w przeglądarce, nie wspiera jednak Flasha. Wiele filmów znajdziemy w wygodnej oficjalnej aplikacji YouTube dla FireFox OS.

Pobierz YouTube dla Firefox OS

Gry

FireFox OS ma już w sklepie setki kolorowych gier. W tym takie klasyki jak Cut The Rope. To od was zależy, co zainstalujecie dla umilenia czasu. Wśród popularnych gier znajdziemy Penguin Pop, Pacman Canvas, Flappy Birds, 2048 oraz zabawny uFarts.

PobierzCut the Rope dla Firefox OS

Pobierz Penguin Pop dla Firefox OS

Pobierz Pacman Canvas dla Firefox OS

Pobierz Flappy Birds dla Firefox OS

Pobierz 2048 dla Firefox OS

Pobierz uFarts dla Firefox OS

Produktywność i narzędzia

Smarfony są bardzo przydatne, można ich używać do wielu zadań. Dlatego warto polecić kilka ciekawych aplikacji – Nokia Here Maps, Wikipedia, a także Datei-Manager oraz Jolicloud, który obsługuje dropboxa.

Firefox OS: gotowy do użytku

Jak widać FireFox OS jest jeszcze bardzo młodym i nie w pełni rozwiniętym system operacyjnym. Ma jeszcze wiele do nadrobienia względem iOS-a, Androida oraz Windows Phone’a. Ale dzięki bardzo przystępnym cenowo smartfonom i odpowiednim aplikacjom, FireFox OS jest ciekawą alternatywą i nadaje się do codziennego użytkowania.

Zobacz również:

Jak zmienić wyszukiwarkę w przeglądarce Firefox

6 mobilnych przeglądarek na telefon i tablet z Android, które warto wypróbować

tim.vuellers

tim.vuellers

Najnowsze od tim.vuellers

Editorial Guidelines