Reklama

Tips & Tricks

Firefox, Chrome: używaj przeglądarki jako notatnika

Firefox, Chrome: używaj przeglądarki jako notatnika
Mareike Erlmann

Mareike Erlmann

  • Zaktualizowany:

Istnieje sporo bezpiecznych sposobów na zapisanie sobie np. adresu strony internetowej. Możesz zachować go w zakładkach, podzielić się nim z kimś, czy zapisać go w pamięci komputera jako całą stronę. Czasami jednak wystarczyłoby zapisać tylko jedną rzecz, aby zapamiętać ją przez chwilę lub po prostu zrobić to w szybki sposób. Co zatem zrobić, jeśli papier i długopis nie wchodzą w rachubę? Wystarczy, że użyjesz swojej przeglądarki jako podręcznego notatnika. Zarówno Mozilla Firefox, jak i Google Chrome wspierają zapisywanie krótkich notatek. Wpisując odpowiednią komendę w pasku adresu przeglądarki, możesz skorzystać z drobnej edycji tekstu.

Wymagane narzędzia

Mozilla Firefox

Google Chrome

1. Otwórz nową zakładkę w przeglądarce

Otwórz nową zakładkę w przeglądarce. Wystarczy, że naciśniesz przycisk znajdujący się przy ostatniej zakładce lub skorzystasz ze skrótu klawiaturowego CTRL + T.

2. Wpisz odpowiednią komendę w pasku adresu

Skopiuj następującą komendę:

data:text/html, <html contenteditable>

i wklej ją do paska adresu swojej przeglądarki. Następnie zatwierdź ją klawiszem Enter. Co najlepsze, możesz ją dodać do zakładek. W obu przeglądarkach zrobisz to po naciśnięciu przycisku w kształcie gwiazdy, który znajdziesz w pasku adresu lub w jego pobliżu. Nie musisz dzięki temu pamiętać za każdym razem tego kodu. W przyszłości wystarczy więc jedno kliknięcie, aby rozpocząć opcję szybkiej notatki.

3. Używaj wirtualnych karteczek

Od teraz możesz już zapisywać bezpośrednio dowolną treść w oknie swojej przeglądarki. Wystarczy że skopiujesz fragment danej strony internetowej albo przeciągniesz jakieś zdjęcie z innej zakładki za pomocą techniki Przeciągnij i upuść. Aby to zrobić, przytrzymaj lewy przycisk myszy na wybranym zdjęciu i trzymając je, przeciągnij do zakładki z notatnikiem. Po krótkiej chwili widok przeglądarki zmieni się na kartę z notatnikiem. Wtedy możesz puścić lewy przycisk myszy i umieścić swoje zdjęcie w wybranej lokalizacji.

4. Zapisz swoją notatkę

Jeśli chcesz zapisać swoją notatkę, kliknij przycisk opcji (w obu przeglądarkach) i wybierz Zapisz stronę w Firefoxie lub Zapisz stronę jako w Chromie.

4.1 Zapisz zdjęcia, linki lub tekst

Jeśli w swojej notatce masz zarówno tekst, jak i zdjęcie albo link, w oknie do zapisu strony z rozwijalnej listy Zapisz jako typ wybierz Strona internetowa, kompletna, korzystając z przeglądarki Chrome, a w Firefoxie wybierz Strona WWW, kompletna. Notatki zostaną zapisane w formacie HTML, a zdjęcia będą umieszczone w osobnym folderze wraz z pozostałymi plikami. Folder ten łatwo odszukasz po nazwie, którą wcześniej nadałeś, oraz specjalnym dodatku _files, który znajdziesz na samym końcu wybranej nazwy.

4.2 Zapisz tylko tekst

W Firefoxie możesz także zapisać sam tekst w formacie TXT. Pamiętaj jednak, że wtedy stracisz całe formatowanie tekstu oraz dodane zdjęcia. Adresy stron będą rozdzielone za pomocą ostrych nawiasów: <>, a zdjęcia zostaną odpowiednio zmagazynowane.

5. Otwórz notatkę

Jeśli już zapisałeś jakąś notatkę, możesz ją ponownie otworzyć za pomocą przeglądarki. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać ze skrótu klawiaturowego CTRL + O. Wyświetli się menadżer plików, w którym będziesz mógł wskazać odpowiednią notatkę, jaką chcesz akurat otworzyć.

Mając notatkę w formacie TXT, możesz ją otworzyć również w dowolnym edytorze tekstowym – Notatnik, Notepad++ czy Word.

Szybki notatnik dzięki znajomości HTML

Ta mała sztuczka, jaką przeprowadziłeś w przeglądarce, może być użyteczna w wielu sytuacjach. Korzystając z szybkich zakładek, możesz w łatwy sposób skopiować adres strony internetowej lub zapisać wycinki stron w HTML bez konieczności wpisywania zbędnego kodu.

Zobacz także:

Jak anonimowo używać Chrome i Firefox do przeglądania stron?

Firefox: dodaj więcej pasków zadań do swojej ulubionej przeglądarki internetowe

Mareike Erlmann

Mareike Erlmann

Najnowsze od Mareike Erlmann

Editorial Guidelines