Jak usunąć wyniki wyszukiwania w Google

Jak usunąć wyniki wyszukiwania w Google

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w połowie maja 2014 orzekł, że użytkownicy mają prawo żądać usunięcia danych ze stron internetowych. Dostawcy usług wyszukiwania, tacy jak Google, zostali zobligowani do udostępnienia możliwości usunięcia z listy wyników linków prowadzących do stron internetowych zawierających wrażliwe lub osobowe dane.

Możesz więc zażądać usunięcia danych z wyników wyszukiwania w Google za pomocą formularza on-line. Niniejsza instrukcja Softonica wyjaśni Wam, na co podczas tej czynności należy zwrócić uwagę.

Tutaj można ubiegać się o anulowanie wyników wyszukiwania.

W zależności od indywidualnego przypadku

We wstępie do żądania usunięcia danych Google podkreśla, że każdorazowo wniosek rozpatrywany jest indywidualnie w oparciu o pewne warunki. Wyniki wyszukiwania muszą spełnić określone wymagania:

 • Wynik wyszukiwania musi zawierać nazwisko danej osoby.
 • Wynik musi zaprzeczać zamierzonym celom lub
 • nie odpowiadać zamierzonym celom tudzież poza nie wykraczać.
 • Każdorazowo w podejmowaniu decyzji brany jest również pod uwagę czas, jaki upłynął od publikacji danych treści.

Przy rozpatrywaniu wniosków Google bierze pod rozwagę prawo do prywatności jednostek oraz prawo publiczne. Usunięcie wyników wyszukiwania jest możliwe tylko dla obywateli Unii Europejskiej.

Przypadki, w których nie można się ubiegać o usunięcie danych

W niektórych przypadkach nie istnieje możliwość usunięcia danych. Są to, między innymi:

 • oszustwa finansowe
 • przestępstwa
 • nadużywanie urzędu
 • postępowanie karne
 • publiczne zachowanie urzędników państwowych

Czego potrzebujesz, aby złożyć wniosek

Do wniosku musi zostać dołączona cyfrowa kopia ważnego dowodu tożsamości ze zdjęciem w formacie PDF lub JPG oraz adres rzeczonej strony internetowej (URL). Ponadto, należy przedstawić powód, dla którego żądasz usunięcia wyników wyszukiwania. W specjalnym polu musisz przedstawić jedno z trzech uzasadnień swojej decyzji:

 • Wynik wyszukiwania jest nieadekwatny.
 • Wynik wyszukiwania jest nieaktualny.
 • Wynik wyszukiwania jest w inny sposób nieodpowiedni.

W niejasnych sytuacjach musisz również wyjaśnić, dlaczego dany adres URL odnosi się do Ciebie. Na przykład wtedy, jeśli Twoje nazwisko nie jest jednoznacznie wymienione na stronie, ale uważasz, że jej treść odnosi się bezpośrednio do Ciebie.

Złożenie wniosku o usunięcie z wyników wyszukiwania

Krok 1: Znajdź rzeczony adres URL

Po upewnieniu się, że spełniasz warunki umożliwiające usunięcie danych ze strony internetowej, w pierwszej kolejności potrzebujesz jej adresu.

Link

Po kliknięciu w wynik wyszukiwania, znajdziesz adres URLpasku adresu przeglądarki. Aby skopiować adres, kliknij w pole adresu i zaznacz cały URL. Następnie skopiuj adres za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl + C.

adres urlKrok 2: Wypełnij wszystkie pola

formularzu on-line należy wypełnić wszystkie obowiązkowe pola. Skopiowany adres URL należy wkleić za pomocą komendy Ctrl +V w wyznaczonym miejscu. Możesz dodać więcej niż jeden adres URL.

dodawanie linku do formularza

kolejnym polu należy wyjaśnić, dlaczego chcesz usunąć dany adres URL.

Krok 3: Dodaj skan dowodu tożsamości

Po wprowadzeniu adresów URL i zamieszczeniu stosownego wyjaśnienia, dlaczego dana strona narusza Twoje prawa, musisz dołączyć również kopię dowodu tożsamości. Należy go uprzednio zeskanować i zapisać w formacie PDF lub JPG na swoim komputerze.

dodawanie dowodu osobistego do formularza

Aby załadować dokument kliknij przycisk Wybierz plik, a następnie wybierz plik ze skanem Twojego dowodu.

Krok 4: Potwierdź zgodność informacji i podpisz wniosek

Przed wysłaniem wniosku do Google, musisz najpierw potwierdzić, że wszystkie podane informacje są zgodne z prawdą. Oznacza to, że jesteś osobą zainteresowaną przedłożeniem tego wniosku lub działasz w imieniu innej osoby zainteresowanej.

Potwierdzenie

Ostatnim krokiem jest podpisanie dokumentu cyfrowo. Aby to zrobić należy wprowadzić bieżącą datę i potwierdzić swoje nazwisko oraz autentyczność podanych informacji. Następnie pozostaje czekać, aż Google się z Tobą skontaktuje.

Zamierzacie usuwać swoje dane z Google?

Zobacz także:

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji