Reklama

Artykuł

Najlepsze darmowe komunikatory na urządzenia mobilne

Najlepsze darmowe komunikatory na urządzenia mobilne
zuzanna.blaszkiewicz

zuzanna.blaszkiewicz

  • Zaktualizowany:

Jednym z najważniejszych rodzajów aplikacji są komunikatory. Wygodne wysyłanie wiadomości do znajomych to podstawowy atut smartfonów. Jeśli szukacie najlepszej, to postanowiliśmy wam w tym pomóc. Poniżej znajdziecie listę darmowych komunikatorów dla iOS-a, Androida, Windows Phone’a i BlackBerry.

Facebook Messenger

Facebook zdecydował się, że usunie wiadomości ze swojej głównej aplikacji mobilnej, zmuszając użytkowników do pobrania oddzielnej aplikacji Messenger. Nie zależnie od tego, czy jesteś fanem oddzielnej aplikacji, czy nie, to Facebook jest dziś jednym z najpopularniejszych kanałów komunikacji.

Messenger oferuje szereg możliwości. Możemy tworzyć czaty grupowe, wysyłać zdjęcia, pliki, notatki głosowe, naklejki, a nawet wykonywać połączenia głosowe. Największym atutem jest jednak integracja z wersją przeglądarkową, dzięki czemu mamy dostęp do rozmowy także z poziomu komputera. Możemy swobodnie korzystać z kontaktów z Facebooka na dowolnym urządzeniu.

Messenger wygląda jak standardowy komunikator i takie ma funkcje. Jego białe tło może wydawać się jednak nieco nudne.

Pobierz Facebook Messengera: Android | Blackberry | iOS | Windows Phone

WhatsApp

WhatsApp został kupiony przez Facebooka za niesamowite 20 miliardów dolarów. To jednak nie powstrzymuje nas przed dalszym korzystaniem z tego komunikatora. Wciąż jest on wewnętrznym konkurentem dla Messengera i staje się coraz popularniejszy również w Polsce. W sierpniu miał 600 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie, a liczba ta stale rośnie. WhatsApp umożliwia wysyłanie wiadomości, notatek głosowych, zdjęć, wideo, udostępnianie lokalizacji, a także czaty grupowe. Ostatnio WhatsApp dodał także niebieskie znaczniki przeczytania wiadomości.

WhatsApp oferuje wiele opcji personalizacji. Możemy zmienić tapetę albo ustawić status. Brakuje jednak funkcji połączeń głosowych, o których cały czas się plotkuje. Może wkrótce się pojawią.

WhatsApp jest bezpłatny przez pierwszy rok, później należy zapłacić roczną opłatę w wysokości 0,99 dolarów.

Pobierz WhatsApp: Android | Blackberry | iOS | Windows Phone

Skype

Skype zyskał popularność jako aplikacja VOIP, a dziś jest rozpoznawalny dzięki wideo rozmowom, które możemy prowadzić z bliskimi i znajomymi na całym świecie. Został przejęty przez Microsoft i obecnie jest dostępny na większość urządzeń mobilnych. Skype to głównie rozmowy głosowe i wideo.

Z aplikacji korzystamy niczym ze zwykłego telefonu z opcjami wideo. Możemy też prowadzić wideo konferencje do 4 osób.

Skype to raczej nie jest aplikacja, która będzie naszym jedynym komunikatorem. Ale jeśli chodzi o rozmowy wideo, wciąż jest najpopularniejszym rozwiązaniem.

Pobierz Skype: Android | Blackberry | iOS | Windows Phone | Windows | Mac

Viber

Viber jest bardzo popularny ze względu na darmowe połączenia głosowe. Posiada jednak też opcję czatu, a nawet rysowania. Możemy narysować coś na ekranie telefonu i wysłać to naszym znajomym. Pozwala także na wysyłanie zdjęć, plików wideo i udostępnianie lokalizacji. Podobnie jak WhatsApp posiada opcję zmiany tapety i potwierdzenia odczytania wiadomości.

Darmowe połączenia głosowe pomiędzy użytkownikami to główny atut Vibera. Jakość połączeń jest zmienna i zależy od szybkości łącza, ale z założenia działa dobrze.

Ciekawą funkcją jest Viber Out, czyli możliwość wykonywania połączeń z telefonami komórkowymi i stacjonarnymi na całym świecie w niskich cenach. Posiada też klienta na komputery. Niestety z raportów EFF wynika, że nie jest to najbezpieczniejszy komunikator na świecie.

Pobierz Viber: Android | Blackberry | iOS | Windows Phone | Windows | Mac

LINE

LINE to komunikator pochodzący z Japonii i popularny właśnie w Azji. Zdążył przyciągnąć do siebie 300 milionów użytkowników głównie za sprawą słodkich i futrzastych postaci, które są maskotkami tego komunikatora. Aplikacja posiada dużą liczbę naklejek, ale za niektóre z nich należy zapłacić. Line dostarcza wiele dodatkowych funkcji jak Snap Movie do nagrywania wideo, muzykę w tle czy ukryty czat z zabezpieczonymi wiadomościami na wzór Snapchata.

Oprócz tych dodatków LINE oferuje też rozmowy głosowe i wideo. Posiada też aplikację na komputery.

LINE udostępnia oś czasu, na której użytkownicy mogą pisać różne rzeczy widoczne dla wszystkich znajomych. W dodatku wokół LINE powstały też rozmaite gry.

Pobierz LINE: Android | Blackberry | iOS | Windows Phone

Hangouts

Komunikator od Google, który miał być domyślną aplikacją wiadomości na systemie Android. Finalnie w wersji Android 5.0 Lolipop Google zdecydowało się na oddzielną aplikację do wiadomości SMS. Pomimo tego Hangouts to wciąż bardzo ważny gracz na rynku komunikatorów.

Dzięki Hangouts możemy prowadzić rozmowy z maksymalnie 10 osobami, w wersji przeglądarkowej rozmawiamy bezpośrednio w Gmailu, z którym zresztą aplikacja synchronizuje kontakty. Dzięki temu nie musimy ręcznie szukać osób do rozmów. Nie posiada jednak bardziej zaawansowanych i dodatkowych opcji.

Pobierz Hangouts: Android | iOS | Windows

Kik

Kik odstaje od pozostałych komunikatorów, ale tylko na pierwszy rzut oka. Okazuje się, że ma sporo do zaoferowania.

Kik nie wymaga numeru telefonu do zarejestrowania się, wystarczy adres e-mail oraz nazwa użytkownika. Za pomocą tego możemy też znaleźć innych użytkowników. Oprócz standardowych opcji znajdziemy też gry, w które możemy grać ze znajomymi, wysyłać filmy z YouTube’a, dzielić się dźwiękami z SoundClouda czy szkicować. Aplikacja ma także wbudowaną przeglądarkę internetową. To dobre rozwiązanie, jeśli szukacie aplikacji komunikacyjnej zawierającej praktycznie wszystko.

Pobierz Kik: Android | Blackberry | iOS | Windows Phone

W ogólnym rozrachunku większość z tych aplikacji-komunikatorów pełni tę samą funkcję. Służą do wysyłania wiadomości. Wiele zależy od tego, czy poszukujemy dodatkowych opcji. Najważniejsze jest jednak, jak wielu naszych znajomych z nich korzysta.

W teorii wystarczyłaby nam jedna, a dobra. W praktyce okazuje się, że korzystamy co najmniej z kilku, aby mieć kontakt ze wszystkimi znajomymi w wygodny sposób. Warto zapoznać się z nimi i wybrać swoją ulubioną.

Zobacz także:

Najlepsze darmowe aplikacje na iPhone’a

Najlepsze darmowe programy do edycji zdjęć

zuzanna.blaszkiewicz

zuzanna.blaszkiewicz

Najnowsze od zuzanna.blaszkiewicz

Editorial Guidelines