Reklama

Artykuł

Najlepsze darmowe programy do edycji zdjęć

Najlepsze darmowe programy do edycji zdjęć
zuzanna.blaszkiewicz

zuzanna.blaszkiewicz

  • Zaktualizowany:

Nie każdy ma możliwość lub ochotę, aby wydać mnóstwo pieniędzy na zaawansowane programy do edycji zdjęć, takie jak Adobe Photoshop. Mimo że wciąż jest to jeden z najlepszych edytorów dostępnych na rynku, tak naprawdę istnieje masa darmowych programów, które być może nie są aż tak zaawansowane technicznie, ale również pozwalają dokonać bardziej zaawansowanej edycji.

W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka najlepszych darmowych edytorów zdjęć, dzięki którym uda ci się dokonać rewelacyjnych przeróbek.

GIMP

GIMP to prawdopodobnie najpopularniejszy darmowy program porównywalny z Photoshopem. Posiada liczne opcje edycji: od podstawowych zabiegów naprawczych, typu kadrowanie czy airbrushing, po zaawansowane działania, jak tworzenie gradientów czy warstw itp. GIMP posiada wszystko, czego potrzebujemy od edytora zdjęć, i okaże się szalenie przydatny niezależnie, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym użytkownikiem.

Po otwarciu zdjęcia w programie pojawi się ono w osobnym oknie, podczas gdy pasek narzędzi GIMP-a i wszystkie opcje zlokalizowane będą w drugim oknie. W bocznym pasku narzędzi z łatwością znajdziesz wszystkie podstawowe narzędzia do edycji. Większość opcji jednak dostępna jest z poziomu znajdujących się na górze rozwijalnych menu. Chociaż nowo otwarte zdjęcie pojawia się w osobnym oknie, istnieje również tryb pojedynczego okna, który ułatwia znacznie poruszanie się pomiędzy poszczególnymi oknami. Interfejs programu jest dość prosty, chociaż w przeszłości było to uznawane za słabość i powód do krytyki. Obecnie łatwość korzystania z GIMP-a między innymi decyduje o jego popularności.

GIMP

Jednak nawet mimo tego początkujący użytkownicy mogą napotkać trochę trudności podczas poruszania się po programie. Z drugiej jednak strony, jeśli chcesz nauczyć się czegoś więcej podczas edytowania zdjęć (a nie uśmiecha ci się wydawanie fortuny na Photoshopa), GIMP ci to zagwarantuje.

Pobierz GIMP: Windows, Mac

Paint.NET

Wzorując się na Microsoft Paint, Paint.NET dodaje nowe funkcje, aby stworzyć prostą i darmową aplikację. Chociaż Paint.NET nie posiada aż tylu opcji co GIMP, nie brakuje mu podstawowych narzędzi do edycji zdjęć, takich jak korekcja koloru, kontrast, ostrość czy rozmycie. Oprócz tego posiada jeszcze kilka ciekawszych funkcji, jak na przykład specjalne filtry, które sprawią, że twoje zdjęcia będą wyglądać jak szkice lub obrazy olejne.

Paint.NET

Jedną z największych zalet programu jest to, że możesz pracować na kilku zdjęciach naraz, gdyż funkcja podglądu ułatwia poruszanie się pomiędzy nimi. Dla tych, którzy lubią pracować z warstwami, również mam dobre nowiny – program ten umożliwia sprawne i wygodne zarządzanie poszczególnymi warstwami.

Podobnie jak GIMP, Paint.NET posiada bardzo prosty interfejs, a wygodnie rozmieszczone narzędzia sprawiają, że łatwo zacząć pracę w tym programie.

Pobierz Paint.NET: Windows

Photoscape

Photoscape być może nie jest najbardziej wszechstronnym oprogramowaniem, jeżeli chodzi o narzędzia do edycji, ale jest przydatny nie tylko do obróbki zdjęć. Możesz użyć programu również do zarządzania zdjęciami, konwertowania ich i tworzenia animowanych GIF-ów. Wszystkie te funkcje są łatwo dostępne z wygodnego menu zlokalizowanego na górze ekranu.

Opcje do edycji zdjęć nie są klasycznie umieszczone na bocznym pasku narzędzi, co sprawia, że trochę ciężej się do nich przyzwyczaić. Ale kiedy już się zorientujesz, że możesz pracować nad obrazem dzięki umieszczonym na dole ekranu opcjom, zabiegi edycyjne nie są już takie trudne. Możesz więc szybko dodawać do nich obiekty (na przykład cliparty lub kształty), tekst, kadrować zdjęcia lub skorzystać z narzędzi takich jak pędzle czy stemple. Bardzo przydatnym elementem programu są instrukcje znajdujące się w oknie po prawej stronie, dzięki którym dowiesz się, do czego służą poszczególne narzędzia. Każdego nowicjusza z pewnością ucieszy ta wiadomość.

Photoscape

Niestety, w aplikacji brakuje możliwości edytowania warstw. Jeśli jednak szukasz programu do robienia szybkich poprawek, który przy okazji posiada kilka ciekawych dodatkowych funkcji, Photoscape to dobry wybór.

Pobierz Photoscape: Windows, Mac

Picasa

Przypominający PhotoScape i należący do Google program Picasa świetnie się sprawdza zarówno jako edytor, jak i menedżer zdjęć. Aplikacja ta znakomicie nadaje się do robienia szybkich ulepszeń i dodawania filtrów, tak jak ma to miejsce w przypadku mobilnych aplikacji do edycji zdjęć, takich jak Instagram czy VSCOcam.

W porównaniu z innymi programami, Picasa nie posiada zbyt wielu zaawansowanych opcji edycji, jednak jest zdecydowanie najłatwiejszym w użyciu i najbardziej intuicyjnym edytorem. Jeśli wybierzesz Picasa na swój domyślny menedżer zdjęć, będziesz móc cieszyć się galerią, która posiada jednocześnie szybki dostęp do narzędzi edycji twoich fotek (automatyczna synchronizacja ze wszystkimi twoimi folderami).

Podwójne kliknięcie pliku w galerii powoduje jego otwarcie w trybie pełnoekranowym, skąd możesz rozpocząć edytowanie zdjęcia. Nawet będąc w trakcie edycji, możesz wciąż przeglądać galerię, dzięki czemu nie musisz się cofać, aby znaleźć potrzebne zdjęcie.

Picasa

Program wyposażony jest w klasyczne filtry, takie jak Lomo czy Sepia, podstawowe narzędzia edycyjne (prostowanie, przycinanie) oraz dostosowywanie kolorów i tonacji.

Dzięki temu, że program należy do Google, możesz zalogować się przez Picasa na swoje konto w Google i zsynchronizować swoje zdjęcia z Google+. W ten sposób będzie ci łatwiej dzielić się fotkami i całymi folderami.

Pobierz Picasa: Windows, Mac

Autodesk Pixlr

Autodesk Pixlr to program, który najpierw pojawił się jako aplikacja webowa, następnie jako aplikacja na urządzenia mobilne, a ostatnio w końcu pojawiła się jego wersja desktopowa.

Pixlr posiada jeden z najprostszych, najbardziej optymalnych i nowoczesnych interfejsów, z podstawowym menu bocznym zawierającym wszystkie opcje edycyjne dostępne w aplikacji. Autodesk Pixlr jest prawdopodobnie najlepszym programem, jeśli chodzi o różnorodność filtrów i efektów, w których znajdzie się wszystko – od kreatywnych dodatków do zdjęć, przez ramki i naklejki czy warstwy imitujące płomienie, po efekty w stylu Warhola. Wszystkie efekty przechowywane są w chmurze i zostaną pobrane podczas pierwszego ich zastosowania, dlatego też pierwsze ładowanie danego efektu zajmie odrobinę więcej czasu niż normalnie.

Autodesk Pixlr

Autodesk Pixlr to świetny program, jeśli chcesz trochę pomajstrować przy swoich zdjęciach, a ponieważ jest naprawdę prosty w użyciu, czeka cię dużo zabawy podczas testowania poszczególnych opcji. Aplikacja posiada oczywiście również wszystkie niezbędne opcje edycji.

Ale muszę was ostrzec. Pixlr zapyta o uprawnienia w celu zebrania danych na temat waszego użytkowania tego programu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że o ile program jest darmowy, to jednak niektóre funkcje wymagają zarejestrowania darmowego konta lub nabycia wersji Pro, która będzie cię kosztować 14.99$ w skali roku.

Pobierz Autodesk Pixlr: Windows, Mac

Edytor zdjęć dla każdego

Jak widać, wcale nie musisz wydawać grubych pieniędzy na oprogramowanie typu Photoshop. Każdy z wymienionych programów zawiera wszystkie podstawowe narzędzia edycji, które umożliwią ci dokonanie prostych korekt twoich zdjęć. Pixlr jest świetny pod kątem ciekawych i łatwych w użyciu efektów, Picasa idealnie się nadaje do sprawnego zarządzania zdjęciami, a GIMP to idealny wybór, jeśli posiadasz zaawansowane umiejętności edycyjne. Niezależnie więc, czy szukasz zaawansowanego programu, który wyposaży cię w multum ciekawym opcji, lub tylko takiego, z którym dokonasz prostych przeróbek, z pewnością znajdziesz coś dla siebie wśród wymienionych w dzisiejszym artykule edytorów zdjęć.

Zobacz także:

Analiza Softonic: najlepsza aplikacja aparatu na Androida

Edycja zdjęć: wybieramy najlepszą aplikację mobilną do edycji zdjęć

zuzanna.blaszkiewicz

zuzanna.blaszkiewicz

Najnowsze od zuzanna.blaszkiewicz

Editorial Guidelines