Listonic kontra Lista Zakupów – porównanie darmowych aplikacji na Androida

Listonic kontra Lista Zakupów – porównanie darmowych aplikacji na Androida

Kto z nas nie robi zakupów? Chyba nie znajdzie się na sali taka osoba. Czy to w małych sklepikach, czy w dużych supermarketach – ruszanie na zakupy bez listy kończy się najczęściej kupowaniem zbędnych produktów. Dawniej spis najpotrzebniejszych rzeczy robiło się na kartce papieru i żmudnie wykreślało się kolejne pozycje. Ale mamy XXI wiek, a w kieszeniach nasze smartfony. Potrzeba nam jeszcze tylko aplikacji.

A tych do robienia list zakupów na Androida nie brakuje. Google Play wręcz jest zalane różnego rodzaju programami służącymi do tego celu. Tylko, który z nich wybrać? Jest to niełatwe pytanie. Postanowiliśmy porównać 2 aplikacje na Androida, które cieszą się dobrymi opiniami użytkowników i sprawdzić, która jest lepsza. Oto w boju o Wasze zainteresowanie: Listonic i Lista Zakupów od Fivefly.

Tworzenie list zakupów

Podstawowym zadaniem aplikacji tego typu jest tworzenie list. I oczywiście każda z nich to robi, choć w nieco odmienny sposób.

Tworzenie list w przypadku Listonic jest bardzo proste. Najpierw nazywamy daną listę, a następnie wpisujemy każdy produkt, który chcemy kupić. Aplikacja podpowiada nam na podstawie pierwszych liter, o jaki produkt może nam chodzić. Dodatkowo na liście pojawiają się ikonki przypisujące kategorie do danych produktów. Można również samemu wybrać daną kategorię ręcznie.

Dodatkowym atutem Listonic jest możliwość sortowania produktów na liście oraz tworzenia notatek. Po za tym aplikacja pozwala na określanie cen danego produktu oraz jego ilości. Listonic wspiera również głosowe dyktowanie listy oraz posiada skaner kodów kreskowych. Jeżeli chodzi o głosowe listy, to aplikacja wykorzystuje do tego technologię Google, więc możemy podyktować jeden produkt na raz, a następnie go wybrać ręcznie z listy podpowiedzi.

Lista Zakupów od Fivefly również posiada szereg rozbudowanych funkcji do robienia list. W aplikacji tej także możemy tworzyć własne listy i wypełniać je produktami. Lista Zakupów wspiera szybkie wybieranie, tworzenie i przypisywanie kategorii, określanie cen i liczby produktów.

W odróżnieniu od Listonic aplikacja ta nie wspiera jednak rozpoznawania mowy. Choć posiada opcję skaneru, to nie jest on wbudowany w samą aplikację. Dodatkowo wiele procesów, jak przypisywanie kategorii, nie jest automatyczne.

Jeżeli więc chodzi o tworzenie list, to w tej kategorii Listonic wydaje się być lepszym rozwiązaniem.

Dodatkowe funkcje

Obecnie aplikacje do tworzenia list zakupów nie skupiają się już tylko na prostym dyktowaniu produktów i ich „odhaczaniu”. Coraz częściej próbują oferować dodatkowe usługi.

Listonic na ten przykład posiada specjalny dział inspiracji kulinarnych, w którym można znaleźć przepis na interesujące danie, a następnie automatycznie zamienić go na listę zakupów. Dodatkowo aplikacja wprowadziła specjalny poradnik z ciekawostkami dotyczącymi produktów z naszej listy zakupów. Na przykład dowiemy się z niego, że piwo będzie nadawać się do picia nawet po katastrofie nuklearnej. Listonic stworzył również opcję kont dla swoich użytkowników, za pośrednictwem których m.in. można podzielić się listą zakupów z wybraną osobą.

Pod tym względem Lista Zakupów od Fivefly wydaje się nieco uboższa. Aplikacja oferuje synchronizację list między użytkownikami, która działa na podstawie zarejestrowanych ID urządzeń. Dzięki temu nie trzeba zakładać nigdzie konta, ale z drugiej strony funkcja ta nie wydaje się do końca intuicyjna.

Poza tym aplikacja oferuje listę produktów, z której można wybierać te, które chce się kupić i stworzyć na ich podstawię listę. Lista Zakupów od Fivefly umożliwia także tworzenie kopii zapasowej list oraz gromadzenie kodów kreskowych. W przypadku tej ostatniej funkcji problemem jest jednak brak wbudowanego skanera w aplikacji.

W zestawieniu dodatkowych funkcji Listonic ma przewagę nad konkurentem. Warto jednak pamiętać, że skupienie się tylko na tworzeniu list wcale nie musi być złe. Nie każdy chce dziesiątków dodatków, które w codziennym użytkowaniu mogą okazać się zbędne.

Wygląd, interfejs i działanie

Pod tym względem Listonic bezspornie wysuwa się na prowadzenie. Zielono-biała szata graficzna, przejrzysty interfejs oparty na gestach i wysuwanych kartach menu – wszystko to ułatwia korzystanie z aplikacji. Nie zabrakło również cieszących oko animacji.

Nieco gorzej jest z płynnością i szybkością działania. Wszystko oczywiście zależy od urządzenia, z którego korzystamy. Jednak animacje i duża ilość dodatkowych funkcji bez wątpienia nieco spowalniają działanie tej aplikacji. Trzeba jednak przyznać, że Listonic działa całkiem znośnie.

Z kolei Lista Zakupów od Fivefly pod tym względem wypada lepiej. Aplikacja działa całkiem szybko. Dużo gorzej jest w warstwie wizualnej. Ciemna kolorystyka, dość przestarzałe graficznie przyciski nawigacyjne i ikony. Do pięknych tej aplikacji zaliczyć nie można.

Jeżeli więc zależy wam na doznaniach estetycznych, to Lista Zakupów od Fivefly raczej wam ich nie zapewni.

Podsumowanie Listonic vs. Lista Zakupów

Generalnie można napisać, że obie te aplikacje spełniają swoje zadanie. I jedna i druga posiadają rozbudowane i nieźle zaprojektowane moduły tworzenia list. Listonic jest tylko nieco bardziej zautomatyzowany.

Pod względem liczby dodatkowych funkcji Listonic wypada lepiej. Inspiracje kuchenne, ciekawostki kulinarne, tworzenie notatek, itp. Z drugiej strony są to funkcje, które niekonieczne są potrzebne w aplikacji do tworzenia list i jeżeli ktoś woli produkt skupiający się tylko na tym, to Lista Zakupów będzie wystarczająca.

Graficzne dopracowanie to mocna strona Listonic. Pod tym względem Lista Zakupów wypada blado.

Podsumowując: Listonic prezentuje się jako narzędzie dużo bardziej dopracowane, z większą liczbą funkcji, intuicyjne i użyteczne. Lista Zakupów od Fivefly w tym zestawieniu wypada gorzej.

Oczywiście, to nie wszystkie aplikacje do robienia list zakupów, jakie można znaleźć w Google Play. Są ich setki i trudno wybrać rzeczywiście najlepszy produkt.

Jeżeli więc znacie aplikację, która według was jest lepsza niż wyżej opisane, podzielcie się nią w komentarzach.

Zobacz także:

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji