Jakie nowości wprowadza aktualizacja Windows 8.1 Update 1?

Jakie nowości wprowadza aktualizacja Windows 8.1 Update 1?

Miesiąc przed zapowiadanym wydaniem Windows 8.1 Update 1, aktualizacja wyciekła i została opublikowana na stronie WinClub.pl. Ta wersja demonstracyjna potwierdza niektóre plotki, ale pozostawia też wiele pytań bez odpowiedzi.

Windows 8.1 Update 1, którą możemy teraz pobrać, jest bez wątpienia wersją beta i przed oficjalnym wydaniem przez Microsoft powinna być dopracowana. Niemniej jednak nie musimy czekać do marca, czyli czasu oficjalnej premiery, aby poznać nowości w Windows 8.1.

Windows 8.1 Update 1 pokazuje kierunek w jakim Microsoft chce rozwijać Windowsa. Gigant z Redmond chce wyjść naprzeciw wciąż licznym użytkownikom korzystającym z myszki, bez konieczności poświęcenia kafelkowego interfejsu Modern (kiedyś znanego jako Metro). Jest to dość ryzykowny zabieg, jednak nie powinien on nadmiernie przeszkadzać użytkownikom.

Oto najważniejsze nowe nowości Windows 8.1 Update 1.

Nowe menu na ekranie startowym

Nowy ekran główny systemu Windows 8.1, rozpoznawalny dzięki kafelkom, został wzbogacony o nowe menu dla użytkowników korzystających z myszki, a nie ekranu dotykowego. Jest ono umieszczone po prawej stronie ekranu i oferuje trzy różne opcje: szybki dostęp do ustawień konta użytkownika, skrót do zaawansowanej wyszukiwarki systemu Windows 8.1 oraz możliwość uśpienia, wyłączenia lub ponownego uruchomienia komputera bezpośrednio z ekranu startowego.

Nouveau menu Arrêter

Nowe menu dodano z myślą o typowych komputerach PC obsługiwanych za pomocą myszki, ale jest także kompatybilne z interfejsem dotykowym. Szczególnie możliwość szybkiego znalezienia wyłącznika Windows, bez potrzeby przebijania się przez kilka warstw menu, ucieszy wielu użytkowników.

Przypnij aplikacje Modern do paska zadań

Windows 8.1 Update 1 daje nam możliwość przypięcia kafelkowej aplikacji Modern do paska zadań w tradycyjnym pulpicie Windows. Wydaje się, że ta decyzja kosztowała Microsoftu wiele wysiłku i podyktowana była niezadowoleniem wielu użytkowników Windowsa 8 z tego jak działa nowy system.

Teraz wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na dowolny kafelek by rozwinąć menu kontekstowe, które daje możliwość usunięcia aplikacji z ekranu, przypięcia jej do paska zadań, odinstalowania lub zmiany rozmiaru. Nowe menu pojawi się pod kursorem, a nie na dole ekranu, jak w Windowsie 8.1.

Epingler l'application à la barre des tâches

Warto zapamiętać, że w przypadku używania tabletu ta opcja jest dostępna po dłuższym przyciśnięciu ekranu.

Opcja boot-to-desktop… nie tak szybko

Nie można mówić o aktualizacji Windows 8.1 bez wzmianki na temat sposobu domyślnego uruchamiania się systemu. Plotki twierdziły, że Update 1 wprowadzi uruchamianie się Windowsa do tradycyjnego pulpitu (boot-to-desktop). Nie jest to prawdą, przynajmniej w przypadku tej wersji Windows 8.1 Update 1.

Démarrage sur le bureau par défaut

Możliwość uruchomienia z pominięciem ekranu startowego to wciąż gorący temat. Prawdopodobnie jednak kwestia ta doczeka się finalizacji w marcu.

Wyłącz przypinanie kafelkowych aplikacji do paska zadań

Microsoft stara się odpowiedzieć na krytykę nowego systemu zwiększając zakres możliwości i oferując użytkownikom szersze spektrum wyboru. Dla posiadaczy tabletów możliwość przypięcia aplikacji Modern do paska zadań nie jest szczególnie przydatna. W tym wypadku, będą oni mogli wyłączyć tę opcję we właściwościach paska zadań.

Afficher applications Modernes barre des tâches

Nowe menu dostępne dla wszystkich aplikacji Modern

Jeżeli wciąż jesteś fanem klawiatury i myszki, ta opcja jest dla Ciebie. Kafelkowe aplikacje posiadają teraz menu kontekstowe na górze ekranu. Pokazuje ono ikonę programu w lewym górnym rogu ekranu. Jej kliknięcie daje nam dostęp do opcji takich jak zamknięcie aplikacji, zminimalizowanie lub pokazanie aplikacji w lewej lub prawej części ekranu (dzięki temu obok możemy wyświetlić inną aplikację).

Nouveau bandeau applications modernes

Kolejna nowość w pasku zadań

Windows 8.1 Update 1 przywraca jedną z użytecznych opcji Windows 7. Uruchomione aplikacje wyświetlają swoje ikony w pasku zadań. Mając otwartą jedną aplikacje, możemy podejrzeć miniaturki innych aplikacji przejeżdżając kursorem po ikonach aplikacji w pasku zadań. Kiedy już klikniemy na wybraną aplikację, znika pasek zadań, a aplikacja przechodzi w tryb pełnoekranowy.

Barre des tâches et applis modernes

Należy też zwrócić uwagę, że nowe menu kontekstowe na górze ekranu obecne we wszystkich aplikacjach Modern, działa w połączeniu z paskiem narzędzi. Jeśli widzimy pasek narzędzi to i widzimy menu na górze ekranu.

Wiele pomniejszych usprawnień

Windows 8.1 Update 1 proponuje również szereg drobnych zmian, takich jak alfabetyzacja menu “Wszystkie aplikacje”.

Menu Toutes les applications

W menu “Ustawienia PC” zlokalizowany jest bezpośredni link do Panelu Sterowania, umożliwiający szybszy dostęp do bardziej kompleksowych ustawień systemu.

Nasza opinia

Microsoft wciąż się waha. Aprobata użytkowników dla systemu Windows 8.1. nie należy do przesadnych. Ta aktualizacja – tak na marginesie będąca ciągle w fazie rozwoju – została zaprojektowana z myślą o komputerze stacjonarnym i użytkownikach posługujących się klawiaturą i myszką.

Czy Windows 8.1 Update 1 to dobry kierunek? Nie da się nie zwrócić uwagi na fakt, że aktualizacja ta przynosi raczej niewielkie zmiany, a Microsoft najwyraźniej szykuje poważniejsze modyfikacje dla nowego wcielenia swojego systemu operacyjnego Windows 9.

A ty, czy zainstalowałeś w ogóle aktualizację Windows 8 do wersji Windows 8.1?

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji