Czego można spodziewać się na MWC 2013? Oto kilka najciekawszych pogłosek

Czego można spodziewać się na MWC 2013? Oto kilka najciekawszych pogłosek

Mobile World Congress 2013Już 25 lutego odbędzie się  GSMA Mobile World Congress (MWC), jedna z największych na świecie imprez poświęconych mobile. Nie zabraknie na niej oczywiście Softonicu. Będziemy obserwować, pytać, kręcić filmy i robić zdjęcia. Wszystko po to, aby dostarczyć Wam najświeższe informacje o najnowszych premierach, zapowiedziach i pokazach gigantów tej branży.

Jak zwykle, przy okazji tak wielkich wydarzeń, jak Mobile World Congress 2013, sieć już od miesięcy huczy od przecieków, pogłosek i prognoz. Jaki nowy sprzęt pokażą liderzy rynku? Jakimi nowymi programami i grami zostaniemy uraczeni tym razem? Oczywiście, najwięcej internetowego buzzu dotyczy sprzętu: tabletów, smartfonów i gadgetów. Ale MWC to również software – systemy, aplikacje i programy. I właśnie na nich zmierzamy się skupić w tym roku.

Systemy operacyjne:

Na tegorocznym MWC raczej nie mamy co spodziewać się wielkich zapowiedzi największych graczy. Wystarczy wspomnieć, że ostatnio wszystkie najpopularniejsze systemy mobilne doczekały się nowych aktualizacji. Co więcej, w Barcelonie nie zamierzają się wystawiać ani Apple, ani Google, ani BlackBerry. Co jednak nie znaczy, że nie zobaczymy pomniejszych systemów w akcji. Może znajdą się wśród nich wschodzące gwiazdy? Czego się więc możemy spodziewać?

Firefox OS

Na Mobile World Congress nie zabraknie Mozilli. To może oznaczać, że w końcu firma zaprezentuje szerzej całemu światu swój system operacyjny. Firefox OS ma obsługiwać aplikacje pisane w HTML5, a więc ma być bardziej otwarty niż konkurencyjne produkcje. Już wkrótce do sprzedaży ma trafić deweloperska wersja smartfonu z Firefox OS, więc raczej nie zabraknie tego systemu również na MWC.

Firefox OS

Tizen

Ten system mobilny to z kolei dziecko Samsunga i Intela. Oparty na Linuksie, Tizen ma trafić na niektóre urządzenia koreańskiego giganta jeszcze w tym roku. Samsung chce nieco uniezależnić się od Google i Androida, więc nie szczędzi wysiłków na rozwój tego systemu. Niedawno pojawiła się kolejna, deweloperska wersja Tizena. Czy Samsung pokaże, jak sprawuje się w akcji to środowisko? Wkrótce się przekonamy.

Tizen OS

Ubuntu Mobile

Canonical nie ustaje w wysiłkach, aby uczynić z Ubuntu popularny system mobilny. Na MWC możemy spodziewać się pokazu działania Ubuntu na Nexusach. Z ostatnich zapowiedzi wynika również, że w Barcelonie firma pokaże Ubuntu na tablet, który nieco różni się od wersji na telefony. Czy Ubuntu zachwyci i się przyjmie?

Ubuntu na tablet

Microsoft Blue

W tym roku na MWC nie zabraknie również Microsoftu. Czy, pośród innych zapowiedzi, firma podzieli się informacjami o Microsoft Blue? Blue to wstępna nazwa dla specjalnej aktualizacji dla Windows 8/ Windows Phone 8, który, według pogłosek, ma pojawić się tego lata. Blue ma zawierać nowe funkcje dla innych produktów Microsoftu, takich jak SkyDrive czy Hotmail i zwiększyć ich integrację z Windowsem.

Windows Blue

Aplikacje:

Mobile World Congress to, oprócz systemów mobilnych, nowe aplikacje i programy. Obecnie największe sklepy z aplikacjami, takie jak AppStore, czy Google Play, oferują setki tysięcy tytułów. Jednak w  ostatnim czasie trudno znaleźć innowacyjne produkcje. Czy na MWC zobaczymy nowe rozwiązania i przełomowe innowacje w tej dziedzinie? Trudno powiedzieć, ale na pewno będziemy ich tam szukać. Czego można oczekiwać po tegorocznym MWC w kwestii aplikacji?

Office dla iOSa i Androida

Czy w końcu zobaczymy Microsoft Offfice na te dwa systemy mobilne? Bardzo możliwe, że na Mobile World Congress 2013, firma zaprezentuje swój pakiet biurowy na systemy konkurencji. O mobilnym Office na iOS i Androida słychać już od dłuższego czasu. Według The Verge, Office Mobile miałby być darmową aplikacją, dzięki której można będzie przeglądać pliki z Worda, Excela i PowerPointa. Mając normalne konto Microsoftu użytkownik mógłby tylko przeglądać dokumenty, ale posiadając subskrypcję w Office 365, miałby możliwość również je edytować. Stworzenie pakietu Office dla iOS i Androida wydaje się dobrym krokiem dla Microsoftu. Dzięki temu mógłby zaoferować użytkownikom konkurencyjnych systemów swój flagowy produkt.

Office Mobile

Opera Ice

Na pewno zaś możemy się spodziewać, że na tegorocznym MWC, Opera zaprezentuje nową wersję swojej mobilnej przeglądarki. Opera Ice będzie najprawdopodobniej dostępna na iOS i Androida. Ma ona działać na silniku WebKit, który jest projektem open source.

Opera Ice ma mieć nowy, uproszczony interfejs użytkownika, oparty bardziej na gestach. Być może Opera podzieli się również informacjami dotyczącymi nowej wersji przeglądarki na desktopy, która ma się ukazać w marcu.

Opera Ice

Nowe tytuły od Gameloftu

Gry to jeden z tych segmentów mobilnego świata, w którym wciąż pojawia się sporo innowacji. Gameloft znany jest już z robienia dobrych, grywalnych i niejednokrotnie innowacyjnych gier. Bardzo możliwe, że na MWC 2013 firma zaprezentuje dwa nowe tytuły, choć na razie wciąż nic nie wiadomo.
Najnowsze wersje N.O.V.A, Asphalt i Modern Combat były bardzo dobrze przygotowane i świetnie się w nie gra. Czy Gameloft da nam szansę na zagranie w N.O.V.A 4, Asphalt 8: Infinity czy Modern Combat 5? Wkrótce się przekonamy.

Asphalt od Gameloft

MyScript Calculator

Vision Objects to jeden z tych deweloperów, którzy stawiają na innowacje. Wystarczy wspomnieć, że Vision Objects wygrało  Mobile Apps Showdown na CES 2013. Ich aplikacja MyScript Calculator pozwala na ręczne zapisywanie na ekranie skomplikowanych równań matematycznych, a następnie je rozwiązuje. Czego możemy się spodziewać po Vision Objects na Mobile World Congress? Na razie nic nie wiadomo, ale zapewne będzie to warte odnotowania.

MyScript Calculator

TeamViewer

TeamViewer to jedna z najlepiej i najciekawiej wykonanych aplikacji do zdalnego sterowania. Jest to idealne rozwiązanie dla spotkań online  i pozwala na zdalne sterowanie komputerem za pomocą telefonu, jak również na przenoszenie w ten sposób plików między urządzeniami.

TeamViewer

Do zobaczenia 25 lutego

Oczywiście to nie wszystko, czego możemy spodziewać się po tegorocznym Mobile World Congress. W końcu jest to jedno z największych wydarzeń tego typu na świecie. Wykorzystując jego rangę, deweloperzy z całego świata będą chcieli przedstawić swoje najnowsze osiągnięcia na polu oprogramowania. Nie zabraknie więc nowych programów i aplikacji, które będziemy starać się dla Was odkryć i przedstawić na naszym blogu.

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji