Czego możemy się spodziewać na Google I/O?

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się konferencja  Google I/O w San Francisco. Wydarzenie to ma służyć  spotkaniom i sesjom z deweloperami, pracującymi z produktami Google, takimi jak Android, Google Maps, Chrome (+ Chrome OS) i innymi technologiami od giganta z Mountain View.

Google podczas I/O (Innovation in the Open) nie tylko chce spotkać się z deweloperami, ale również zaprezentować swoje produkty międzynarodowej prasie. Czego w tym roku możemy się spodziewać po Google? Co firma planuje pokazać na swojej konferencji?

Google Maps

Niedawno pisaliśmy o nowym wyglądzie Google Maps i raczej pewne jest, że na Google I/O zaprezentowane zostanie więcej informacji o nadchodzącej zmianie. Być może Google pokaże już kompletny produkt? Zapowiada się duże „przemeblowanie” Google Maps, które zobaczymy nie tylko w wersji na przeglądarki, ale zapewne również w aplikacjach na Android i iOS.

Google Babel

Od dłuższego czasu po sieci krążą pogłoski o nowym komunikatorze od Google. Wstępnie nazwany Babel, nowy komunikator prawdopodobnie zostanie nazwany po prostu Hangouts. Usługa ta ma połączyć w jedno wszystkie istniejące obecnie komunikatory od Google, w tym Google Talk i czat z Google+. Integracja powinna objąć nie tylko wersję na przeglądarkę, ale również wersje mobilne na Android oraz iOS.


Android 4.3 czy Key Lime Pie?

Spekulacje na temat tego, czy na Google I/O zobaczymy Androida 5.0, roboczo nazwanego Key Lime Pie, powoli zmierzają ku końcowi. Wiele wskazuje na to, że Google zaprezentuje po prostu dużą aktualizację Androida do wersji 4.3. Wydaje się to logicznym krokiem, zwłaszcza, że wciąż niewiele urządzeń korzysta z Androida 4.2 i najwyraźniej nie czas na wprowadzanie kolejnej, dużej wersji. Jednak, na potwierdzenie tej informacji będziemy musieli poczekać jeszcze tych kilka dni.

Bluetooth SMART

Bluetooth jest solą w oku wielu użytkowników urządzeń mobilnych, gdyż „pożera” baterię w zastraszającym tempie. Google prawdopodobnie będzie chciało rozwiązać ten problem nowym narzędziem – Google BLE (Bluetooth Low Energy). Nowa technologia jest już na niektórych urządzeniach z systemem Android, ale wciąż daleko jej do ideału. Bardzo możliwe, że Android 4.3 wprowadzi lepszą obsługę Google BLE.

OpenGL 3.0

Granie na urządzeniach mobilnych stało się niezwykle popularne i powszechne, a stan ten jest pośrednio skutkiem standardu OpenGL. Technologia ta, w uproszczeniu, opiera się na delegowaniu obliczeń dla grafiki do GPU (jednostka graficzna) zamiast do CPU (procesor). Odciąża to procesor i skutkuje lepszą obsługą 3D i płynnością. Zmiana ta jest niezwykle istotna dla rozwoju Androida.

Android Play Studio

Wprowadzenie usługi dla graczy wydaje się logicznym krokiem w rozwoju Androida. Ostatnie transfery specjalistów do Google, jak chociażby Noah Falstein (LucasArts Entertainment i DreamWorks Interactive) i Rachel Bernstein (Electronic Arts), sugerują, że Google chce rozwiać się w kierunku gier, a być może nawet stworzy coś w stylu Game Center.

Google Android


Google Now. Zobaczymy go na komputerach?

Wydaje się, że coraz bliższy jest moment, w którym Google Now zostanie zintegrowany z Google Chrome. Takie połączenie wydaje się nader logiczne, gdyż mogłoby lepiej zintegrować ze sobą takie usługi, jak Gmail, Google Kalendarz, mapy, czy Google Drive. Już teraz dostępna jest wersja deweloperska Google Now na Chrome.

Google Now

To oczywiście nie wszystko, co Google może szykować dla deweloperów oraz międzynarodowej prasy. Firma od lat wprowadza nowe, często innowacyjne rozwiązania, a Google I/O to dobre miejsce, aby zaprezentować je światu. Jestem bardzo ciekawy, czym Google uraczy nas w tym roku. Google I/O odbędzie się w dniach 15-17 maja.

Powiązane artykuły:

Wczytywanie komentarzy