Reklama

Tips & Tricks

Sztuczki Windows: ułatwiaj sobie pracę dzięki rolce myszki

Markus Kasanmascheff

Opublikowany

Prawie wszystkie myszki komputerowe mają kółko do przewijania. Ma ono wiele innych zastosowań niż tylko przewijanie stron internetowych, o czym większość użytkowników nie wie. Pozwala ono na wygodniejszą pracę w systemie Windows. Od czasów Genius EasyScroll, pierwszej myszki z rolką z roku 1995, wszyscy się do jej obecności przyzwyczailiśmy. Microsoft jest właścicielem wielu kluczowych patentów dotyczących tej technologii, a zarządzanie systemem Windows jest zoptymalizowane pod kątem użycia rolki.

Powiększenie dostępne prawie wszędzie

Jeśli przytrzymasz przycisk CTRL, możesz korzystać z rolki w myszce, aby powiększać lub pomniejszać widok w wielu miejscach systemu Windows. Na pulpicie Windows skorzystaj z tego, aby dopasować wielkość ikon do swoich potrzeb. Możesz zrobić je bardzo duże…

Sztuczki Windows: ułatwiaj sobie pracę dzięki rolce myszki

… lub bardzo małe, aby zaoszczędzić miejsce.Przybliżenie w Eksploratorze Windows. Używanie tej kombinacji klawisza i rolki w eksploratorze Windows pozwala szybko przełączać się między rodzajami widoków – duże ikony, małe ikony, lista itp. Jest to bardzo przydatne w pracy z folderami pełnymi zdjęć.

Ekran startowy Windows 8. W widoku ekranu startowego Windows 8 możesz za pomocą rolki nie tylko przewijać w bok. Ponownie, w połączeniu z klawiszem CTRL, uzyskasz dostęp do powiększenia, które pozwala na lepsze zarządzanie aplikacjami.Kalendarz na pasku zadań. W kalendarzu na pasku zadań Windows kombinacja rolki i klawisza CTRL pozwala przełączać się widok na dni w miesiącu, miesiące w roku i lata w dekadzie. Jeżeli chcesz szybko sprawdzić datę w odległej przyszłości, zaoszczędzi ci to wielu kliknięć.Przybliżenie w przeglądarkach internetowych i innych aplikacjach. Wszystkie przeglądarki internetowe i wiele aplikacji również obsługuje wykonanie przybliżenia przy użyciu kombinacji klawisza CTRL i rolki. Oprócz samego przewijania możesz korzystać również z innej kluczowej funkcji rolki myszki. Otóż w prawie każdym przewijanym oknie jej naciśnięcie powoduje włączenie trybu autoprzewijania. W niektórych aplikacjach, aby to zrobić, należy kliknąć na pasek przewijania z boku ekranu. Kiedy tryb autoprzewijania jest włączony, na ekranie widać okrągłą ikonę z czterema strzałkami w każdą stronę. Odsunięcie kursora myszki od tej ikony w danym kierunku powoduje rozpoczęcie automatycznego przewijania w tę stronę – im dalej kursor będzie od ikony, tym szybsze będzie przewijanie.

Znasz inne zastosowania rolki myszki? Podziel się nimi w komentarzu! Więcej porad znajdziesz w naszych artykułach o sztuczkach Windows.

Zobacz także:

Co zrobić, gdy system Windows nie wyszukuje automatycznie aktualizacji?

20 procesów Windows, które można bezpiecznie wyłączyć

Również może Cię zainteresować