Reklama

Artykuł

Symulator góry – gra dla wszystkich spragnionych kamiennego spokoju

Gosia Mikowska

Opublikowany

Piękne góry mają to do siebie, że możemy na nie patrzeć godzinami. Mniej więcej tak można też podsumować symulator góry, który niby jest grą, ale tak na prawdę służy głównie do oglądania. W naszej redakcji lubimy wszelkiego rodzaju ciekawostki. Kiedyś pisałam już o symulatorze rozbrajania bomb, tym razem postanowiłam przyjrzeć się dokładniej grze Mountain.

O co chodzi w grze?

Jak można się domyślić, symulator góry pozwala stworzyć sobie własną górę. Jest wspaniała, zielona i majestatyczna, a na dodatek całkiem samotna – unosi się swobodnie w przestrzeni kosmicznej. Nie ma na niej nikogo, tylko pojedyncze drzewa, świetliki i świerszcze, a raz na jakiś czas przyciąga przelatujące obok przypadkowe przedmioty (na przykład banany, drewniane skrzynki, a czasem trafi się też samolot).

Symulator góry – gra dla wszystkich spragnionych kamiennego spokoju

Z górą nie możesz w zasadzie zrobić nic, tylko godzinami obserwować – w domu, w pracy, na telefonie – gdzie tylko chcesz. Nie ma tu nawet klawiszy do sterowania. Możesz jedynie okręcać ją wokół i sprawdzać, czy pada na niej akurat deszcz, czy może śnieg. Jest interaktywna. Czasem coś ciekawego powie, a kiedy zagrasz jej melodię na klawiaturze, być może wyśle Ci tęczę.

Tak naprawdę Mountain jest grą, która może grać się sama gdzieś z boku monitora, i którą możesz podglądać raz na jakiś czas tak, jakby własnie naszła cię ochota spojrzeć przez okno. Świetne efekty dźwiękowe, imitujące wiatr, deszcz, świerszcze i inne naturalne odgłosy sprawiają, że naprawdę można na chwilę odpłynąć myślami.

Artystyczny eksperyment

Mountain trzeba raczej traktować w kategorii eksperymentu artystycznego, niż pełnoprawnej gry. Została ona stworzona przez irlandzkiego filmowca Davida O’Reilly. Współpracował on między innymi przy popularnym nie tak dawno filmie Her.

Dlaczego piszemy o Mountain? Gdyż jest alternatywą dla tych osób, które szukają innych wrażeń, poza strzelaniem w trybie FPS, bieganiem w endless runnerach, czy przechodzeniem kolejnej planszy w platformówce.

symulator gory 2

Mountain to gra, która relaksuje. Którą można sobie włączyć wieczorem zamiast telewizora. Podczas niej nie trzeba się spinać, tylko wprost przeciwnie, można poczuć się jak na spacerze do lasu. A góra, jak każda góra, kryje w sobie jakąś tajemnicę, która zmusza do refleksji i proponuje chwile wyłączenia z otaczającego nas pośpiechu.

Symulator góry Mountain dostępny jest na Windows, AndroidMac, iOS

Zobacz także:

Symulator rozbrajania bomb – Radical Squad: Explosive Locomotive

Farming Simulator 15 – co wiemy przed premierą

Również może Cię zainteresować