Reklama

Artykuł

Audiobooki za darmo – na Spotify

Gosia Mikowska

Gosia Mikowska

  • Zaktualizowany:

Z racji nadchodzącej zimy do książek będziemy zaglądać coraz częściej. Z tego powodu w zeszłym tygodniu napisaliśmy dla was całą serię artykułów o e-bookach. Przede wszystkim, czym są, jak je znaleźć oraz w jaki sposób czytać je na urządzeniach mobilnych i komputerze.

A może audiobooki?

W tym artykule mam dla was inną propozycję – audiobooki, czyli książki do słuchania. Przydadzą się na długie i mroczne wieczory, ale nie tylko. Książek można słuchać przy każdej innej czynności, która pozwala na w miarę swobodny przepływ myśli. Może to być na przykład jazda rowerem, spacer po parku albo podróż pociągiem. Zamiast bezmyślnie klikać na Facebooku, może warto wsłuchać się w jakąś inspirującą książkową historię?

Audiobooki za darmo – na Spotify

Książki na Spotify

Audiobooki, podobnie jak e-booki, można kupić jako osobne wydawnictwa. Sytuację zmienia Spotify, popularny serwis do słuchania muzyki za darmo. Tam bowiem audioksiążki możesz znaleźć tuż obok albumów ulubionych wykonawców. I można ich słuchać całkiem bezpłatnie i do tego legalnie.

Problemy

Z audiobookami na Spotify jest jednak inny ogromny problem – ciężko je znaleźć. Niestety nie ma osobnej kategorii, która pozwoliłaby przeglądać bibliotekę książek, podobnie jak można przeglądać muzykę.

Jednym z rozwiązań jest wpisanie w panel wyszukiwania frazy „polska wersja językowa”, jednak uzyskane w ten sposób wyniki przypominają totalny chaos. Dlatego warto skorzystać z listy wszystkich audiobooków dostępnych na Spotify, którą możecie znaleźć na stronie biblionetka.pl.

Co można znaleźć?

Kiedy ktoś oferuje książki za darmo, najczęściej są to lektury szkolne lub inne klasyczne dzieła, które od czasów ukończenia nauki staramy się omijać szerokim łukiem. Na szczęście na Spotify da się znaleźć sporo współczesnych autorów, takich jak John Grisham, Steven King, Janusz A. Zajdel, Stieg Larsson, Jerzy Pilch czy Jacek Hugo-Bader.

audiobooki za darmo

Kruczki

Oczywiście jest w tym wszystkim mały kruczek. Mianowicie darmowe słuchanie czegokolwiek na Spotify wiąże się z tym, że raz na jakiś czas włącza się reklama. No ale nie jest to duże wyrzeczenie w zamian za tak obszerną darmową bibliotekę cyfrowych dobroci. Natomiast osoby posiadające płatne konto Spotify będą mogły pobrać audiobooki na swój telefon do odsłuchania offline.

Inne źródła

Spotify to nie jedyny streamingowy serwis muzyczny, który udostępnia audiobooki. Jeśli korzystacie z Deezera, Google Muzyka czy WiM, tam też możecie znaleźć czytane książki.

Moim zdaniem najważniejsze, żeby w natłoku wszystkiego, co daje nam internet, znaleźć jednak coś inspirującego, co pozwoli nam rozwinąć wyobraźnię i chwilę się zastanowić nad tą prawdziwą (nie wirtualną) rzeczywistością. A audiobooki to jedna z takich cennych rzeczy, więc korzystajcie, póki można.

Zobacz też:

Jak znaleźć taniego ebooka? Sprawdź top 5 porównywarek cen!

Jak odczytać plik epub lub mobi na komputerze?

Gosia Mikowska

Gosia Mikowska

Najnowsze od Gosia Mikowska

Editorial Guidelines