Reklama

Tips & Tricks

Mac: jak zabezpieczyć hasłem aplikacje

Mac: jak zabezpieczyć hasłem aplikacje
Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

  • Zaktualizowany:

Nie chcesz, żeby ktoś inny korzystał z wybranych aplikacji na komputerze Mac? Dzięki kilku krokom zabezpieczysz hasłem wszelkie aplikacje bez użycia żadnych dodatkowych programów!

Często zdarza się, że z komputera korzystamy nie tylko my, ale cała rodzina. W takich przypadkach warto zablokować dostęp do wybranych aplikacji na przykład dzieciom. Nie chcemy, aby namieszały nam przy dokumentach i programach służbowych albo grały w gry pełne przemocy.

W Macu możliwe jest zabezpieczenie aplikacji hasłem. Możemy skorzystać z dodatkowych programów, ale to wiąże się często z opłatami. Istnieją jednak skuteczne darmowe rozwiązania wewnątrz systemu OS X.

Należy utworzyć wirtualny obraz dysku i go zaszyfrować, a w środku umieścić aplikacje, do których chcemy ograniczyć dostęp. Oto, jak tego dokonać krok po kroku.

1. Tworzenie obrazu dysku zabezpieczonego hasłem

Otwórz narzędzia dyskowe (Aplikacje > Narzędzia) i utwórz nowy obraz, klikając ikonę z plusem u góry ekranu (New Image).

Nadaj nazwę obrazowi, na przykład aplikacje chronione hasłem (Password Protected applications), i ustaw parametry obrazu w następujący sposób:

  • Rozmiar (Size) – wybierz niestandardowy i wpisz 5 GB,
  • Format (Format) – Mac OS Extended (Journaled),
  • Szyfrowanie (Encryption) – 256-bit AES,
  • Partycja (Partitions) – pozostaw domyślnie ,
  • Format obrazu (Image format)skrócony obraz dysku. Taka opcja jest wygodna, ponieważ obraz będzie zajmował tylko określoną wielkość, aż do momentu zajęcia 5GB. Więc jeśli będzie mniej, to nie będziemy marnowali miejsca na dysku.

Wybierz Pulpit jako miejsce docelowe i kliknij utwórz (Create).

2. Wybierz hasło, aby otworzyć dysk

Kolejnym krokiem jest wybranie hasła, które będzie używane do uzyskania dostępu do zawartości obrazu dysku. Wprowadź hasło w obu polach i odznacz Zapisz hasło w moim pęku kluczy (Remember password in my keychain). Następnie kliknij przycisk OK.

Odznaczenie pola jest ważne. Jeśli będzie zaznaczone, to plik otworzy się bez pytania o hasło.

Uwaga: Jeśli zapomnisz hasła, to całkowicie stracisz dostęp do plików zawartych w wirtualnym dysku!

3. Otwórz wirtualny dysk

Mac po utworzeniu dysku DMG automatycznie go zamontuje i będzie widoczny on na pulpicie.

Kliknij dwukrotnie dysk, aby go otworzyć.

4. Przenieś aplikacje na wirtualny dysk

Teraz otwórz folder aplikacje i przeciągnij na wirtualny dysk wszystkie gry i programy, które chcesz zabezpieczyć hasłem.

Prawdopodobnie będziesz proszony o podanie hasła administratora. Wpisz je i zatwierdź przyciskiem OK.

5. Usuń aplikacje z folderu aplikacje

Przeciągnięte aplikacje nie zostały przeniesione, ale skopiowane. Usuń je teraz z folderu aplikacje.

6. Utwórz skrót do aplikacji w folderze Aplikacje

Teraz wszystkie aplikacje z wirtualnego dysku ponownie przeciągnij do folderu Aplikacje, trzymając przy tym wciśnięte klawisze Cmd + Alt. Wówczas nie będą one kopiowane, a zostaną utworzone do nich skróty.

7. Wysuń dysk wirtualny

Teraz można odmontować dysk z pulpitu. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Wysuń lub przenieś go na ikonę kosza.

Teraz za każdym razem, gdy będziemy chcieli uruchomić jedną z zabezpieczonych aplikacji, zostaniemy poproszeni o podanie hasła, tak jak na obrazku poniżej.

Łatwo i bezpiecznie

To prosty sposób na zabezpieczenie dowolnej aplikacji przed niepożądanym dostępem. W ten sposób można też ukryć inne pliki i foldery. To szybkie i wygodne rozwiązanie.

Zobacz także:


Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

Najnowsze od Pier Francesco Piccolomini

Editorial Guidelines