Reklama

Artykuł

Najlepsze darmowe programy do edycji zdjęć na komputerze Mac OS X

Najlepsze darmowe programy do edycji zdjęć na komputerze Mac OS X
Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

  • Zaktualizowany:

Jeśli korzystasz z komputera Apple Mac z systemem OS X, to powinieneś wiedzieć, że istnieje wiele darmowych programów do edycji zdjęć będących alternatywą dla Photoshopa. Oto nasze ulubione.

Nie tylko Photoshop pozwala na uzyskanie świetnych efektów przy edycji zdjęć. Jest wiele programów, w dodatku za darmo, które potrafią zmienić, poprawić i dostosować zdjęcia zrobione smartfonem, kompaktem czy lustrzanką.

Niektóre są inspirowane Photoshopem, inne stworzono z potrzeby prostoty. Mogą nie posiadać tak zaawansowanych funkcji, ale raczej nie odczujecie ich braku. Każdy z zaprezentowanych przez nas programów to dobry stosunek jakości do możliwości. A w dodatku nic nie kosztują, więc możecie je pobrać i wypróbować bez zobowiązań.

GIMP, retusz w wersji pro

GIMP powszechnie jest uznawany za darmowy odpowiednik Photoshopa i trudno się z tym nie zgodzić. Jego historia jest naprawdę długa. Pierwsza wersja pojawiła się w 1996 roku.

Ewolucja dokonała swojego i z brzydkiego kaczątka wyrósł piękny łabędź, potężny i silny. Słabym punktem GIMP-a był zawsze jego interfejs, który sam w sobie nie jest zły, ale w porównaniu do Photoshopa wydaje się być trudny do opanowania.

W tej chwili GIMP-owi praktycznie niczego nie brakuje, nawet według osób, które intensywnie korzystają z Adobe Phtoshopa. GIMP posiada wiele rodzajów zaawansowanych narzędzi do edycji obrazu, filtry oraz efekty. Działa tak jak profesjonalny edytor graficzny.

Jeśli więc kochacie Photoshopa, to zaprzyjaźnicie się także z programem GIMP, będącym jego darmową alternatywą.

Aplikacje GIMP polecamy tym, którzy potrzebują zaawansowanych i profesjonalnych narzędzi do edycji grafiki. GIMP ma olbrzymi potencjał.

Pobierz GIMP na Maca

Interfejs GIMP

Seashore, prosta edycja

Seashore to kuzyn GIMP-a, który oferuje mniej narzędzi. Jest to pogram skupiony bardziej na klasycznych rozwiązaniach do edycji zdjęć. To jednak nie oznacza, że Seashore jest zabawką. Program obsługuje warstwy, oferuje niewielką liczbę efektów i skrzynkę z narzędziami, także tymi zaawansowanymi.

Seashore to dobry program do podstawowej edycji zdjęć z paroma ciekawymi dodatkami. Jest łatwy w obsłudze i gotowy do instalacji na każdym Macu.

Pobierz Seashore na Maca

Interfejs Seashore

LiveQuartz Lite, artystyczny retusz

LiveQuartz to narzędzia dla osób posiadających artystyczną duszę. Dzięki niemu możemy dać upust swojej wyobraźni, korzystając z wielu filtrów, zarządzać kompozycją czy dodawać tekst.

Plusem aplikacji jest to, że wszystkie efekty możemy w dowolnym momencie włączyć i wyłączyć, nie ma więc destrukcyjnych skutków dla naszego źródłowego zdjęcia. Znajdziemy je w prawej kolumnie. Natomiast lewa kolumna opiera się na warstwach i zarządzaniu nimi.

LiveQuartz jest prosty w obsłudze. Wystarczy parę minut z każdym narzędziem, aby poznać jego potencjał. Jeśli szukacie edytora do poprawiania i dostosowania fotografii, to nie najlepszy wybór. Natomiast jeśli poszukujecie rozwiązania pozwalającego na kreatywne wykorzystanie zdjęć, to tutaj możecie bawić się fotografią w celu uzyskania niesamowitych efektów.

Pobierz LiveQuartz na Maca

Intefejs LiveQuartz Lite

Picasa, podstawowa edycja

Google Picasa to nie jest właściwie edytor do zdjęć, a cały menadżer fotografii. Głównym zadaniem aplikacji jest organizacja zdjęć. Posiada jednak kilka przydatnych narzędzi do edycji zdjęć.

W Picasa znajdziemy klasyczne funkcje przycinania, prostowania, ustawiania kontrastu, eliminacji efektu czerwonych oczu, dokonywania retuszu, a także dostosowania kolorów i innych parametrów. Program oferuje też parę filtrów.

Ne ma w tym nic niesamowitego względem chociażby LiveQuartz, ale mamy podstawowe narzędzia do poprawy typowych błędów. Ponadto dodatkowe funkcje, jak udostępnianie zdjęć online, mogą okazać się bardzo przydatne.

Pobierz Picasa na Mac

Intefejs Picasa na Maca

Dla każdego coś miłego

Wachlarz programów do edycji zdjęć na Maca jest bardzo szeroki. Co więcej, do wyboru mamy wiele darmowych i funkcjonalnych programów. Każdy znajdzie coś dla siebie, co spełni jego aktualne potrzeby. My wybraliśmy tylko 4 programy, a jest ich jeszcze więcej.

Zobacz także:

Najlepsze darmowe aplikacje do edycji zdjęć na iPhonie

Najlepsze darmowe aplikacje na iPhone’a

Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

Najnowsze od Pier Francesco Piccolomini

Editorial Guidelines