Jak zwiększyć i kontrolować wydajność komputera? Skorzystaj z tych programów!

Jak zwiększyć i kontrolować wydajność komputera? Skorzystaj z tych programów!

Jeśli chcemy pograć na naszym PC, nasz komputer musi być jak najbardziej wydajny, żeby mógł w pełni wykorzystać swoją moc. W tym artykule pokażemy, z jakich aplikacji można skorzystać, aby poprawić i kontrolować parametry swojego komputera.

Graliście już w Skyrima lub Titanfalla? A może czekacie na premierę GTA V na PC? Jeśli tak, to niezbędnym jest przygotowanie swojego komputera, aby mógł wykrzesać z siebie pełną moc. W tym celu należy poświęcić trochę czasu nad optymalizacją jego działania.

Nie trzeba być jednak specjalistą, żeby tego dokonać. Wystarczy kilka programów, które niemal automatycznie wykonają za nas całą brudną robotę. Do tego dołożymy aktualizację sterowników i wyłączenie zbędnych programów na czas grania, a nasz komputer powinien zyskać nowe siły.

Centrum sterowania

Game Assistant

Ten program to swoista wieża kontrolna dla gier wideo. Game Assistant zbiera wszystkie zainstalowane na komputerze gry, kontroluje ilość wolnej pamięci RAM, a także monitoruje temperaturę CPU, GPU i płyty głównej w celu uniknięcia ryzyka przegrzanie się i ewentualnego uszkodzenia sprzętu.

Pobierz Game Assistant 2

Razer Game Booster

Jest to program pozwalający zmaksymalizować wydajność komputera w czasie grania. Razer Game Booster zamyka wszystkie niepotrzebne programy, kiedy uruchamiamy jakąś grę, żeby przeznaczyć wszystkie zasoby naszego sprzętu na jej rzecz.

Zawiera on także narzędzia do pobierania sterowników i defragmentacji twardego dysku oraz funkcję zapisywania gry w chmurze. Ciekawą opcją jest także wbudowany rejestrator wideo, który zapisze wszystko, co dzieje się na naszym ekranie.

Pobierz Razer Game Booster

Sterowniki pod kontrolą

GeForce Experience

Jest to niezbędne narzędzie do gier, jeśli posiadamy kartę graficzną Nvidia. Główną funkcją programu jest aktualizacja sterowników do kart graficznych tego producenta, a także polepszanie wydajności komputera dla każdej zainstalowanej gry. Możemy tu również usprawnić ustawienia komputera oraz nagrać screencasty z gier wideo.

Pobierz GeForce Experience

AMD Gaming Evolved Client

Jeśli posiadasz kartę graficzną od AMD, przyda ci się programik AMD Gaming Evolved Client. Służy on do utrzymania zaktualizowanych sterowników oraz optymalizacji gry w zależności od konfiguracji sprzętowej komputera. Ponadto pozwala łączyć się z innymi graczami w trakcie gry w celu wzajemnej komunikacji.

Pobierz AMD Gaming Evolved Client

Narzędzia optymalizujące

PC Decrapifier

Ten sprytny mały programik służy do wyeliminowania wszystkich niepotrzebnych programów zainstalowanych przez producenta komputera. Nie wymaga instalacji, a efektem jego pracy powinno być płynniejsze działanie naszych gier.

Pobierz PC Decrapifier

Auslogics Disk Defrag

Istnieje wiele narzędzi do defragmentacji twardego dysku począwszy od systemowego rozwiązania w Windowsie, aż do opcji zawartej w  programie Razor Game Booster. Defragmentacja w dużej mierze poprawia wydajność komputera, a zatem warto zdecydować się na jeden z najlepszych i najszybszych programów służących do przeprowadzania tego procesu, czyli Auslogics Disk Defrag.

Pobierz Auslogics Disk Defrag

Nagraj swoje combo

Fraps

Game Assistant, a także Razor Game Booster mają zintegrowane narzędzia do nagrywania naszych działań w komputerze. Jeśli wolisz jednak niezależne oprogramowanie, warto swoją uwagę skierować na aplikację Fraps. Pozwala ona na robienie zrzutów ekranu i nagrywanie filmików wideo oraz pokazuje wydajność naszego komputera w postaci wyświetlanych liczb na ekranie.

Pobierz Fraps

Jeśli nie wymienisz sprzętu, spróbuj z oprogramowaniem

Każdy doświadczony gracz powinien mieć zainstalowane co najmniej trzy bądź cztery takie programy na swoim komputerze.

Wszystkie wymienione programy (lub prawie wszystkie) mogą spowodować, że twój komputer będzie o wiele bardziej wydajny. Pozwolą one również uwolnić trochę dodatkowych zasobów komputera nawet po kilku godzinach spędzonych przed ekranem. Kiedy twój komputer ma już swoje lata, to skorzystanie z tych aplikacji chociaż częściowo pozwoli ci zrekompensować ograniczenia sprzętowe.

Zobacz także:

Jak szybki jest mój komputer? Jak poprawnie zmierzyć jego wydajność?

Czy twój komputer uruchomi najnowsze gry? Sprawdź to!

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji