Reklama

Artykuł

Najlepsze programy do edycji zdjęć

Najlepsze programy do edycji zdjęć
Daniel Barranger

Daniel Barranger

  • Zaktualizowany:

Chcesz edytować zdjęcia na komputerze? Potrzebujesz do tego odpowiedniego programu. Zebraliśmy najlepsze aplikacje. Teraz czas wybrać ten dostosowany do twoich potrzeb.

Zmiana obiektów w obrazie, tworzenie skomplikowanych fotomontaży, nakładanie zdjęć na różnych poziomach, korekcja kolorów – to wymagania osób, które potrzebują zaawansowanego programu do edycji zdjęć. Należy więc znaleźć taki, który sobie z tymi wymaganiami poradzi.

Istnieje kilka wielkich nazw w tej dziedzinie i nie jest to tylko Photoshop. Mamy też parę tańszych, a nawet darmowych rozwiązań. Oto najlepsze z nich.

Najlepszy z najlepszych: Adobe Photoshop

Kto nie słyszał o Photoshopie? Większości nie trzeba go przedstawiać. Nazwa programu przeszła do codziennego języka i stała się synonimem edycji zdjęć. Najnowsze wersje, jak obecna CS6, są częścią pakietu Adobe najczęściej wykorzystywanego przez profesjonalistów.

Photoshop zawiera setki narzędzi i funkcji, które pozwalają praktycznie zrobić wszystko z naszym obrazem. Dzięki warstwom możemy edytować każdy szczegół naszego zdjęcia. Nie jest to jednak program dla wszystkich, ponieważ jego opanowanie wymaga długiej praktyki.

Do tego koszt użytkowania Photoshopa jest bardzo wysoki. Dlatego jeśli specjalizujemy się wyłącznie w zdjęciach, warto rozważyć wersję okrojoną, czyli Photoshop Elements dostępną na Maca i Windowsa.

Pobierz Photoshop na Windowsa

Pobierz Photoshop na Maca

Pobierz Photoshop na Androida

Pobierz Photoshop na iPada

Photoshop w wersji open source: GIMP

GIMP (GNU Image Manipulation Program) to najbardziej kompletne i darmowe (wolne) oprogramowanie do edycji obrazów. Jest swoistym konkurentem dla Adobe Photoshopa, aktywnie rozwijanym dzięki społeczności użytkowników i deweloperów.

GIMP jest bardzo dobrym oprogramowaniem. Pozwala na zaawansowaną pracę również na warstwach, tak jak Photoshop. Ma też wtyczki, które dodają kolejne funkcje. Interfejs jest skomplikowany i wymaga praktyki, ale bycie darmowym programem oraz jego możliwości robią swoje.

Pobierz GIMP na Windowsa

Pobierz GIMP na Maca

Dla profesjonalnych fotografów: LightRoom

Firma Adobe w swoim pakiecie ma także Lightroom, specjalistyczne narzędzie do retuszu fotografii. Nie zawiera on dodatkowych graficznych opcji jak Photoshop, a skupia się na tym, co ściśle związane z fotografią.

Lightroom nie jest ograniczony. W rzeczywistości posiada profesjonalne, a zarazem intuicyjne narzędzia. Dzięki nim jest idealnym programem do poprawy i edycji zdjęć.

Możemy tworzyć pokazy slajdów, albumy, książki do druku i wiele innych elementów, które sprawiają, że to program obowiązkowy dla każdego fotografa.

Pobierz LightRoom na Windowsa

Pobierz LightRoom na Maca

Pobierz LightRoom na iPada

Pobierz LightRoom na iPhone’a

Produkt rozwijany od lat: ACDSee Pro

To już dość historyczne narzędzie do edycji zdjęć. W czasie swojej kariery zaliczył wzloty i upadki, jednak w ostatnich latach znów jest to program wart uwagi. Skierowany jest głównie do profesjonalistów (biorąc pod uwagę jego cenę).

Podobnie jak w przypadku Photoshopa, także i ACDSee posiada jeszcze dodatkowe odmiany stworzone z myślą stricte o fotografii jak ACDSee Photo Editor.

Pobierz ACDSee Pro na Windowsa

Pobierz ACDSee Pro na Maca

Rozwiązanie dla właścicieli Windowsa: Corel PaintShop Pro

Corel PaintShop Pro to alternatywa dla Adobe Photoshopa. Dla Lightroom czy ACDSee Pro dobrą opcją zamienną jest AfterShot Pro (Windows i Mac).

Aplikacja posiada szerokie spektrum narzędzi, pozwalające na pracę z grafiką wektorową. Corel jest idealnym rozwiązaniem, gdy poszukujemy kompleksowego oprogramowania w konkurencyjnej cenie.

Pobierz Corel PaintShop Pro na Windowsa

Rozwiązanie dla właścicieli Apple’a: Pixelmator

Unikalne rozwiązanie dla właścicieli sprzętu Apple’a. Jest tańszą i bardziej intuicyjną alternatywą dla Photoshopa. Posiada wszystkie najważniejsze narzędzia swojego konkurenta, w dodatku dość proste do zastosowania i w przyjaznym interfejsie.

Jeśli potrzebujesz bardzo zaawansowanych edycji, to nie będzie on w pełni dobrym odpowiednikiem, ale jeśli potrzebujesz półprofesjonalnego retuszu za niewielkie pieniądze, to Pixelmator jest programem dla ciebie.

Pobierz Pixelmator na Maca

Pobierz Pixelmator na iPada

Edycja zdjęć nie tylko dla profesjonalistów

Powyższe narzędzia przeznaczone są dla profesjonalistów i półprofesjonalistów. Nie sprawdzą się dla osób niedoświadczonych w edycji fotografii. Ich funkcje są zbyt zaawansowane i wymagają poświęcenia wielu godzin, aby się z nimi zapoznać.

Cyfrowe aparaty i smartfony z coraz lepszymi aparatami sprawiły, że fotografia jest dostępna dla każdego na wyciągnięcie ręki. I to właśnie na urządzeniach mobilnych możemy dokonywać edycji i korekcji naszych zdjęć. Na łamach Softonic znajdziecie najlepsze aplikację do edycji zdjęć na IPhone’a oraz do ich robienia na Androida. Dodatkowo w naszych poradnikach uczymy, jak edytować zdjęcia.

Aktualizacja artykułu Radka Grabarka z dnia 4.03.2013 roku

Zobacz także:

Adobe Photoshop z funkcjami 3D: wielkie nowości w wersji CC

Top 5 aplikacji do edycji zdjęć na twoj tablet z Androidem

Daniel Barranger

Daniel Barranger

Najnowsze od Daniel Barranger

Editorial Guidelines