FIFA 15: jak ustawić najlepszą obronę?

FIFA 15: jak ustawić najlepszą obronę?

Aby nie tracić tylu goli i poprawić grę obronną w FIFIE 15, możesz skorzystać z wielu dokładnych taktyk oraz odpowiednich ustawień zespołowych. W tym artykule pokażemy ci, jak odpowiednio ustawić swoją drużynę, aby zbliżyć się do perfekcji.

FIFA 15 to klasyczny symulator gry w piłkę nożną. Każdego roku seria FIFA usiłuje na nowo odtworzyć atmosferę boiskowej gry i stworzyć z niej prawdziwą ucztę dla każdego, kto dzierży w swoich rękach pada.

Jeśli jesteś ekspertem w dziedzinie piłki nożnej oraz gry FIFA, z pewnością wiesz, jak zorganizować swoją drużynę i w jaki sposób najlepiej ustawić swój blok obronny. Jednakże w tym artykule pokażemy ci krok po kroku coraz to głębsze zakamarki gry, począwszy od podstawowych porad, które uchronią cię przed prostymi atakami przeciwnika. Dowiesz się również o odpowiedniej taktyce, którą warto stosować przy bardziej wymagającym przeciwniku i lepszej drużynie.

Po naszym artykule, w którym przedstawiliśmy 11 porad, które pomogą ci zwyciężyć mecz w FIFIE 15, pokażemy teraz, jak zbudować perfekcyjną obronę i szczelnie zamknąć swoją bramkę oraz jak ukarać przeciwnika zza naszej zasłony.

Trzymaj pozycję i interweniuj w odpowiednim czasie

Na początek dobrze sobie przypomnieć podstawy gry w piłkę w FIFIE 15. Każdy obrońca musi utrzymywać odpowiednią pozycję, aby przewidywać grę napastników i być gotowym w każdej chwili na interwencję. Obowiązuje jedna reguła: nie zostawiaj przeciwnikowi wolnej furtki. Jeśli tak się stanie, trzeba go będzie dogonić i powstrzymać, czasami nawet za cenę otrzymania kartki.

FIFA 15 pośród swoich opcji posiada możliwość zmiany aktualnej taktyki, np. pomiędzy klasyczną a typowo defensywną. Ta pierwsza gościła jedynie w FIFIE 12, a druga to swoista nowość na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie dobrym wyborem jest właśnie bardziej defensywna taktyka. W końcu po coś ją twórcy wprowadzili do najnowszej odsłony.

Defensywna taktyka pozwoli ci grać w sposób bardziej zbliżony do prawdziwego futbolu. Poznasz niektóre aspekty gry i zobaczysz, jak to jest stale pilnować pola karnego i grać pod ciągłym pressingiem. Kiedy jednak nadarzy się odpowiedni moment, nie wahaj się podbić sobie piłkę i ruszyć na bramkę (dzięki odpowiedniej kombinacji przycisków).

W FIFIE 15 gra toczy się w ten sam sposób, więc nie musisz się spieszyć, aby przejąć piłkę od przeciwnika. Wystarczy cierpliwie poczekać na dogodny moment do przejęcia futbolówki, a wtedy zobaczysz, jakie wynikają z tego plusy.

Nie bój się kontaktu z przeciwnikiem. Niech pracują zarówno nogi, jak i ręce!

Począwszy od FIFY 12 fizyka gry stała się jednym z ważniejszych aspektów tej serii gier wydawanej przez Electronic Arts. Dzięki ogromnemu wpływowi silnika meczowego FIFA kawałek po kawałku przybliżała się coraz mocniej do rzeczywistości. Pomogło to również w lepszy sposób odwzorować każde zagranie i sposób poruszania się zawodników po boisku.

FIFA 15 cechuje się największym realizmem, jaki udało się stworzyć w piłkarskim symulatorze. Nie bój się zatem kontaktu z przeciwnikiem! Piłka nożna to gra kontaktowa i właśnie taka myśl powinna być twoją pierwszą zasadą. Oczywiście nie zawsze jest to wystarczający sposób, bo w każdej chwili twój przeciwnik może cię okiwać lub przeprowadzić szybki atak, w którym będziesz go musiał dogonić.

W takich przypadkach, podobnie jak to robią prawdziwi piłkarze, spróbuj drobnych, nieprzepisowych zagrań. Sędziemu nie uda się ich wychwycić za każdym razem, a tobie często uda się uniknąć jakiejkolwiek kary. Tym samym przyciskiem, który wykorzystujesz do przeprowadzenia akcji na przeciwniku (ale nie tym do wślizgu czy mocnego faulu) możesz zbliżyć się do napastnika i pociągnąć go za koszulkę. Wystarczy, że będziesz go wielokrotnie naciskał w trakcie pościgu.

To również jednak nie jest rozwiązanie, które się zawsze sprawdzi. Jeśli zobaczysz zawodnika z przeciwnej drużyny, który zmierza w twoje pole karne, a ty nie jesteś go w stanie powstrzymać, możesz uciec się do ekstremalnego rozwiązania, czyli do faulu. Czasami takie rozwiązanie jest korzystne, nawet jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, iż otrzymasz za nie czerwoną kartkę.

Używaj defensywnej formacji

Zanim zaczniesz grać, wybierz odpowiednie ustawienie taktyczne. FIFA 15 posiada w swojej gamie naprawdę wiele różnych formacji. Świetnie by było, aby w takim ustawieniu znalazło się przynajmniej czterech obrońców, chociaż lepiej, jak będzie ich tam nawet pięciu. Najlepszym ustawieniem będzie zatem 5-4-1, a najgorszym z taką liczbą obrońców 5-3-2, czyli tzw. „choinka”.

Przyjmij odpowiednią strategię i ustal instrukcje dla swoich graczy

Warto również dopasować pozostałe opcje, które pozwolą lepiej dopasować taktykę oraz wprowadzić instrukcje dla indywidualnych zawodników. Jeśli twoja drużyna sporą część meczu przebywa w defensywie, większość z 11 zawodników powinna być zaangażowana w grę na własnej połowie. To właśnie w tym miejscu będzie przecież najwięcej zawodników z drużyny przeciwnej.

W takim przypadku warto wybrać szybkie wybicie piłki oraz opcję zagrania długiej piłki w kierunku własnego napastnika. Dzięki temu możesz odwrócić sytuację i skorzystać, najszybciej jak to tylko możliwe, z kontrataku. Taką grę określa się włoskim „catenaccio”.

Nawet sami zawodnicy powinni odpowiednio się zachowywać. Aby tak było, musisz zmodyfikować instrukcje, jakie mają przypisane. Dla przykładu, jeśli chcesz szybko wrócić do obrony, trzeba ustawić miejsce w środku boiska, w którym twoi zawodnicy będą agresywnie blokowali przeciwnika, czy nakazać skrzydłowym natychmiastowy powrót do formacji obronnej. Jeśli się na to zdecydujesz, musisz zmienić owe ustawienia w taki sposób, aby ofensywnie usposobieni zawodnicy włączali się także do gry obronnej.

Skorzystaj z szybkich ustawień podczas ostatnich kilku minut w końcówce spotkania

Wyobraź sobie, że grasz finał jakiegoś pucharu i wygrywasz 1:0, a do końca spotkania pozostaje jedynie kilka minut. W takim wypadku trzeba chronić swoją bramkę za wszelką cenę, a niedopuszczenie przeciwnika do stworzenia klarownej sytuacji winno być twoim priorytetem.

W tej sytuacji pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, to odpowiednie zarządzenie taktyką zespołu i ręczna zmiana ustawień. Zredukuj ogólne nastawienie drużyny, aby wzrósł poziom agresji, ale też zmniejszył się poziom pressingu (co cofnie głębiej twój blok obronny).

Kiedy zajdzie taka potrzeba, możesz użyć szybkich ustawień taktycznych, które zmienią nastawienie drużyny. Znajdziesz tam ultra-defensywne ustawienie albo opcję Park the bus (Zaparkuj autobus w polu karnym), które wprost zamuruje twoją bramkę. Bardziej defensywnego ustawienia już nie znajdziesz.

Sekretem w działaniu na tak wielu urządzeniach jest ogromne doświadczenie

Przedstawiliśmy ci kilka naszych rekomendacji, które pomogą w grze obronnej. Jednak ogromną zaletą FIFY 15 jest jej nastawienie do strzelania bramek, co nie zmusi cię do czekania w każdym meczu na jakiś ruch przeciwnika. Uważaj tylko, z jakim przeciwnikiem przyjdzie ci się zmierzyć, i wybierz dla niego odpowiednią strategię. W naszym kolejnym artykule o FIFIE 15 wyjaśnimy, jak odpowiednio pokierować całym zespołem.

Ostatnią naszą radą jest to, abyś wypróbował różne ustawienia i znalazł odpowiednią taktykę do ulubionego stylu gry. Co dobre dla jednego, nie musi się przecież podobać drugiemu.

Zobacz także:

Analiza Softonic: FIFA 15 kontra PES 2015 – która gra piłkarska jest najlepsza?

Najlepsi zawodnicy w FIFA 15: drużyna marzeń

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji