Reklama

40 programów i aplikacji za darmo na Windows 8

40 programów i aplikacji za darmo na Windows 8

Windows 8 to wersja systemu, która przyniosła zupełnie nowy wygląd interfejsu. Pulpit stał się teraz miejscem pełnym kolorowych kafelków, za którymi ukrywają się nasze aplikacje.

Chociaż w każdej chwili można przełączyć się na klasyczny wygląd Windows, zmiana interfejsu spowodowała sporo zamieszania. Wielu użytkowników zastanawia się, czy warto aktualizować system ze starszych wersji.

My jak najbardziej zachęcamy do tego kroku. Programy działające na Windows 7 powinny bowiem bez problemu zadziałać także pod Windows 8.

Mimo to, aby jeszcze bardziej ułatwić Ci bezproblemową zmianę systemu na Windows 8, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych darmowych aplikacji i programów niezbędnych w codziennej pracy na komputerze.

Przeglądarki

Pobierz Chrome Internet Explorer Opera

Windows 8 został wydany wraz z Internet Explorer 10 jako podstawową przeglądarką systemu. Warto jednak wypróbować inne, alternatywne aplikacje do przeglądania stron www. Jedną z nich jest na przykład niezwykle popularny Google Chrome, zbierający wiele pozytywnych recenzji. Warto też pamiętać o Operze. Zainstaluj też odpowiednie wtyczki Java oraz Flash dla Internet Explorer lub Flash dla innych przeglądarek, aby móc bez problemów odtwarzać pliki multimedialne na stronach www.

Komunikacja

Skype i komunikatory Windows8

Skype to jeden z tych programów, bez których nie można się obejść. Pozwala on na darmowe rozmowy głosowe i wideo przez internet. Jeśli wolisz pogawędki na czacie, polecamy polski komunikator Gadu Gadu. Dla uzależnionych od Facebooka dobra wiadomość – istnieje już oficjalna aplikacja: Facebook Messenger dla Windows. Natomiast dla osób korzystających z Twittera, przydatny będzie TweetDeck oraz alternatywny program MetroTwit.

Wygląd systemu

Jak przywrócić przycisk Start

W przypadku gdy nowy wygląd Windows 8 nie przypadnie Ci do gustu, można spróbować przywrócić niektóre elementy dawnego interfejsu korzystając z odpowiednich aplikacji. Aby przykładowo odzyskać przycisk Start zainstaluj Windows 8 Start Menu Toggle, Metro UI Tweaker lub Windows 8 Menu Switcher.

Bezpieczeństwo

Programy antywirusowe Windows8

Windows 8 jest określany przez Microsoft jako stabilny i bezpieczny system. Odpowiada za to między innymi wbudowana aplikacja ochronna  Windows Defender. Mimo to na wszelki wypadek warto zainstalować także dodatkowe programy antywirusowe takie jak avast! lub Norton Antivirus. Aby jeszcze lepiej chronić swój komputer, warto też korzystać ze specjalnych aplikacji do zarządzania hasłami. W tym przypadku polecamy Dashlane. Przyda się także program do tworzenia kopii zapasowych BitReplica. Oprócz tego możesz zainstalować program Prey pomagający odnaleźć skradziony komputer oraz Secunia PSI, umożliwiający analizę luk w zabezpieczeniach.

Optymalizacja

Windows8 działa wolnoZ biegiem czasu i użytkowania, gdy system Windows 8 straci na szybkości i będzie działał coraz bardziej ociężale, polecamy wypróbować aplikacje do optymalizacji sytemu, takie jak Soluto w wersji klasycznej lub w wersji kafelkowej, JetClean albo TuneUp.

Tworzenie dokumentów

Edytory tekstów Windows8

Edytor tekstów to jeden z podstawowych programów, z jakiego korzystamy na komputerze. Jeśli potrzebujesz czegoś innego niż Microsoft Word, wypróbuj bogaty w funkcje Libre Office. Dla osób pracujących na dokumentach w formacie PDF świetnym rozwiązaniem jest PDFCreator. Pliki możesz trzymać na dysku, w chmurze (np. na koncie Skydrive) lub też korzystać ze specjalistycznego narzędzia do katalogowania zasobów, jakim jest Evernote w wersji klasycznej lub kafelkowej. Jeśli potrzeba Ci programu do kompresji plików, skorzystaj z PeaZip lub 7Zip.

Multimedia

Video, audio, obrazki Windows8

Uruchamianie plików multimedialnych na Windows 8 nie będzie stanowiło problemu, jeśli tylko pobierzesz następujący zestaw programów – VLC media player do oglądania filmów i odtwarzania muzyki oraz Calibre do czytania ebooków. Nie zapomnij zainstalować pakietu kodeków K-Lite oraz programu do konwertowania plików video Freemake Video Converter i plików audio dBPowerAMP. Dla osób używających sieci torrent, polecamy uTorrent, a dla nagrywających płyty CD CDBurnerXP.

Pliki w chmurze

Dla wszystkich korzystających z synchronizacji dokumentów online przydatne będą aplikacje serwisów oferujących takie usługi, między innymi SkyDrive, Google Drive czy też Dropbox.

Jakie inne aplikacje polecilibyście na Windows 8?

Zobacz koniecznie naszą serię artykułów Przewodnik po Windows 8

Jeśli natomiast interesujesz się koleją wersją systemu, to znaczy Windows 8.1, zapraszamy do działu Wszystko o Windows 8.1

Artykuł został aktualizowany w dniu 13.11.2013

Do pobrania:

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Reklama

Reklama

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji

Reklama