Zaktualizuj swój telefon z Androidem dzięki wybranym aplikacjom i linkom

Chcesz wiedzieć, kiedy Twoje z urządzenie z Androidem będzie aktualizowane? Poniższe linki pozwolą Ci być zawsze na czasie z aktualizacjami największych producentów tabletów i komórek.

Poniższa infografika dobrze demonstruje, jak bardzo rozdrobniony jest rynek Androida. Ten jeden system operacyjny instalowany jest na tysiącach różnych modeli telefonów i tabletów. Właśnie dlatego aktualizacja ich wszystkich na raz jest niezwykle trudna.

Android: rozwarstwienie rynku

Udział w rynku poszczególnych producentów urządzeń z Androidem w lipcu 2013 r. (źródło: Opensignal)

To właśnie dlatego producenci elektroniki skupiają się najpierw na aktualizowaniu najnowszych i najpopularniejszych urządzeń. Pozostałe muszą cierpliwie czekać.

Android: wersje systemu

Udział w rynku poszczególnych wersji Androida (dane z lutego 2014; źródło: Google)

Skąd dowiadywać się o nowych aktualizacjach?

Istnieje wiele sposobów na dowiedzenie się, kiedy aktualizacja naszego urządzenia będzie dostępna. Poza serwisami informacyjnymi i forami dyskusyjnymi, wiodący producenci sprzętu zazwyczaj utrzymują strony pomocy technicznej, z których można pobrać aktualizacje. Czasami informują tam też o czasie publikacji przyszłych wersji firmware’u.

W tym artykule zebraliśmy odnośniki do informacji o aktualizacjach urządzeń ośmiu największych producentów. Jeśli możecie polecić jakieś inne źródła (także producentów tu niewymienionych), napiszcie o nich w komentarzach, a my dodamy je do listy.

Samsung

Ta południowokoreańska marka oferuje na swej stronie jedynie instrukcje i sterowniki. Aktualizację można jednak przeprowadzać przez Kies – narzędzie do zarządzania smartfonami Samsunga.

Samsung Kies

Źródła oficjalne:

Źródła nieoficjalne:

HTC

HTC jest bardzo transparentna co do aktualizacji swoich telefonów. Oferuje ona nie tylko stronę z instrukcjami i aktualizacjami do pobrania, ale też status prac nad nowymi wersjami oprogramowania.

HTC

Źródła oficjalne:

Źródła nieoficjalne:

Sony Xperia

Strona wsparcia Sony Xperia zawiera pliki do większości urządzeń z Androidem oraz narzędzie do synchronizacji o nazwie PC Companion – to odpowiednik Samsung Kies i innych aplikacji tego typu.

Sony Xperia PC Companion

Źródła oficjalne:

Źródła nieoficjalne:

LG Mobile

Ten producent umieścił wszystkie potrzebne pliki na swojej stronie wsparcia technicznego. Aktualizacje mogą być robione aplikacją LG PC Suite.

 LG PC Suite

Źródła oficjalne:

ZTE

Na oficjalnej stronie chińskiego producenta ZTE znajdziemy wszystkie wymagane pliki. Podobnie do konkurencji, ZTE oferuje też JoinMe – czyli własne narzędzie do synchronizacji.

ZTE JoinMe

Źródła oficjalne:

Asus

Na stronie wsparcia Asusa można znaleźć najnowsze wersje oprogramowania dla tabletów i innych urządzeń z systemem Android. Plotki i dodatkowe informacje znajdziemy na nieoficjalnym forum tej firmy.

ASUS

Źródła oficjalne:

Źródła nieoficjalne:

Huawei

Huawei również udostępnia swoje pliki użytkownikom na stronie wsparcia. Oficjalne narzędzie HiSuite pozwoli zsynchronizować dane z komputera ze smartfonem oraz zaktualizować telefon.

HiSuite

Źródła oficjalne:

Źródła nieoficjalne:

Motorola

Doskonała strona wsparcia tego amerykańskiego producenta pozwala pobierać i aktualizować całą gamę telefonów tej firmy. Nieoficjalna strona użytkowników Motorola też jest bardzo przydatna.

Motorola

Źródła oficjalne:

Źródła nieoficjalne:

Co zrobić, jeśli Twój telefon nie jest już aktualizowany?

Po pewnym czasie, każdy telefon z systemem Android przestaje być aktualizowany. W tej sytuacji pozostaje nam zapomnieć o aktualizacjach lub zainstalować alternatywny firmware.

Najpopularniejszym z alternatywnych firmware’ów jest CyanogenMod. Oficjalny instalator CyanogenMod pozwala zaktualizować Twój telefon do najnowszej wersji Androida bez konieczności czekania na wydanie aktualizacji przez producenta.

A Wy, z jakich źródeł dowiadujecie się o aktualizacjach Waszych urządzeń?

Zobacz także:

Wczytywanie komentarzy