Reklama

Artykuł

Najlepsze darmowe antywirusy na Maca

Najlepsze darmowe antywirusy na Maca
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Apple Mac OS X jest bezpieczny, ale i na niego mogą znaleźć się wirusy. Warto mieć pod ręką jeden z darmowych programów antywirusowych. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzemy w twoim Macu.

Powtarzane zdanie, że wirusy są obecne tylko na Windowsa, to fałszywa opinia. Chociaż Mac OS X jest bezpiecznym systemem, to i tak istnieją wirusy, które mogą zainfekować komputer. Może też się zdarzyć, że komputer Mac będzie przenosił wirusy dla innych komputerów z systemem Windows.

Aby zatrzymać napływ złośliwego oprogramowania na Maca, należy skorzystać z antywirusa. Zebraliśmy najlepsze darmowe programy tego typu.

Avast Free Antivirus for Mac

W zestawieniu AV-Test za rok 2014 Avast został wyróżniony najlepszą wykrywalnością złośliwego oprogramowania wśród bezpłatnych programów antywirusowych. Poradził sobie w przypadku 97,4% niebezpieczeństw. Avast posiada bardzo niskie wymagania sprzętowe, jest szybki, łatwy w użyciu i udostępnia tarczę internetową WebRep wspierającą Safari, Chrome i FireFoxa.

Pobierz Avast Free Antivirus 2015 na Maca

Sophos Anti-Virus for Mac

Sophos w wersji 9 wykrył 96,6% złośliwego oprogramowania podczas testów AV-Test w sierpniu 2014 roku. Wymaga więcej pamięci niż Avast, ale także wykrywa wirusy dla Windowsa. Skanuje również dyski sieciowe i pamięci USB w czasie rzeczywistym, a jego interfejs jest dostosowany do systemu OS X.

Pobierz Sophos Antivirus na Maca

Comodo Antivirus for Mac

Comodo kojarzy się zdecydowanie bardziej z systemem Windows, ale jest też wersja na Maca. Comodo Antivirus for Mac posiada wszystko co niezbędne – stałą ochronę, automatyczne aktualizacje, skanowanie poszczególnych plików. Według AV-Test wskaźnik wykrywalności złośliwego oprogramowania wynosi 83,8%.

Pobierz Comodo Antivirus na Maca

AVG AntiVirus for Mac

AVG dopiero debiutuje w wersji na Maca, ale już teraz pokazuje swoje możliwości, tak jak to czyni w przypadku Windowsa i urządzeń mobilnych. To stała ochrona zapakowana w interfejs rodem z systemu Windows. Wynik w AV-Test to 82,1 %, więc całkiem przyzwoicie.

Pobierz AVG AntiVirus na Maca

ClamXav 2

ClamXav wykorzystuje tę samą technologię, co ClamAV, słynny antywirus open source stworzony z myślą o świecie Linuxa. W przeciwieństwie do swojego pierwowzoru ClamXac oferuje tryb ochrony w czasie rzeczywistym. Jak wyjaśnia serwis Macworld, ClamXav to narzędzie do rozwiązywania problemów, bez potrzeby bycia wszechobecnym.

Pobierz ClamXav na Maca

Czy warto płacić za oprogramowanie antywirusowe dla komputerów Mac?

Antywirusów dla Maca jest całkiem sporo na rynku, za niektóre z nich trzeba zapłacić. Płatny jest BitDefender, Kaspersky i Norman. Pytanie brzmi, czy warto za tę ochronę płacić. Odpowiedź zależy od tego, co potrzebujemy. Jeśli szukamy opcji skanowania od czasu do czasu, to lepiej sięgnąć właśnie po jeden z bezpłatnych antywirusów.

Korzystasz z antywirusa na Mac? Jakiego?

Zobacz także:

Czy wirusy są problemem tylko systemu Windows?

Który system jest bezpieczniejszy: Android, iOS czy Windows Phone?

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines