Top 5 gier wojennych z polskim wątkiem w tle

Top 5 gier wojennych z polskim wątkiem w tle

Gier nawiązujących w swej fabule do wojny jest bez liku. Strategie, strzelanki, horrory. Wojny historyczne, teraźniejsze i przyszłe. Wyobraźnia twórców cyfrowej rozrywki zdaje się nie mieć końca. Jeżeli więc szukacie jakiegoś tytułu, by poczuć wirtualne pole bitwy, to gier w tym klimacie wam nie zabraknie. Również tych z polskimi wątkami fabularnymi.

Choć nie ma szczególnie dużo gier nawiązujących bezpośrednio do burzliwej, i co tu dużo pisać, krwawej historii Polski, to niejednokrotnie można znaleźć do niej nawiązania w dużych, popularnych tytułach. Oto top 5 gier wojennych z polskim wątkiem w tle.

Europa Universalis IV

Europa Universalis IV to strategiczna gra w historycznych klimatach. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczy ona historii naszego kontynentu, a ramy czasowe rozgrywki to lata 1444-1820. W grze tej wybieramy jedną z nacji i kierujemy jej losem, zarządzając niemal wszystkimi aspektami kraju. Nie możemy więc zapomnieć o rozwoju ekonomicznym i technologicznym naszych ziem. Musimy prowadzić dyplomację, ale również rozwijać armię, gdyż nie wszystkie problemy da się rozwiązać za pomocą rozmów. To, co wyróżnia ten tytuł, to ogromna dbałość o detale, w tym dane statystyczne i historyczne. Jeżeli więc masz ochotę zmienić nieco historię Polski, to Europa Universalis IV da ci na to szansę. Weź ster władzy w swoje ręce i uczyń z Polski europejską potęgę.

Pobierz Europa Universalis IV na Windows

Company of Heroes 2

Głównym wątkiem fabularnym tego tytułu są zmagania Armii Czerwonej z hitlerowcami podczas drugiej wojny światowej. W grze wcielasz się w rolę dowódcy jednej z jednostek AC. Akcja tego RTS-a toczy się głównie na froncie wschodnim, w którym zabrakło jednak polskich wątków. W grze dostępne są 3 misje dziejące się na ziemiach polskich, a do tego jedna z Armią Krajową w roli głównej. Jednak sama gra nie skupia się na walkach w Polsce. Wątek fabularny rozpoczyna się wiosną 1941 roku od Operacji „Barbarossa”, a kończy zdobyciem Berlina w 1945 roku. Jeżeli wiec chcesz poprowadzić czerwonoarmistów do zwycięstwa, to Company of Heroes 2 ci w tym pomoże.

Pobierz Company of Heroes 2 na Windows

Kozacy: Europejskie boje

Cossacks: European Wars to kolejny RTS, który jednak bliższy jest naszej historii. Gra stworzona przez ukraińskie studio CDV nawiązuje oczywiście do czasów kozackich wojen w XVII i XVIII wieku. W grze znajdziemy wszystkie niezbędne elementy strategii, czyli zbieranie surowców, rozwój ekonomii, technologii oraz armii. W tym ostatnim przypadku gra oferuje możliwość tworzenia formacji jednostek wojskowych. W grze nie mogło zabraknąć również polskiego wątku, chociażby ze względu na wspólną historię. Polska jest jedną z nacji, z którą przyjdzie zmierzyć się Kozakom.

Pobierz Kozacy: Europejskie boje na Windows

Call of Duty 3

Wyjdźmy na chwilę z gatunku strategii i przenieśmy się w klimaty bardziej dynamiczne. Call of Duty 3 to wydana w 2006 strzelanka typu FPS, której akcja toczy się podczas II wojny światowej. Historia w grze zaczyna się w 1944 roku podczas operacji Overlord. Gra podzielona jest na 4 główne kampanie. Jedna z nich dedykowana jest wojskom polskim. Głównym jej wątkiem jest bitwa o Falaise oraz bitwa pancerna między polskimi i niemieckimi czołgami. Polski oddział musi bronić pozycji na wzgórzu 262. A nie jest to proste zadanie. Gra została wydana na konsole Xbox, Xbox 360, PlayStation 2, PlayStation 3 i Wii.

Wolfenstein 3D

Na koniec nieco historycznie. Oto Wolfenstein 3D, gra uznawana za dziadka wszystkich strzelanek. Powstała w 1992 roku i opowiada historię żołnierza, który musi wydostać się z hitlerowskiej twierdzy, po drodze likwidując przeciwników. Gra niedawno świętowała swoje 20-lecie, a co starsi czytelnicy bez wątpienia pamiętają spędzone długie godziny na przeczesywaniu kolejnych lokacji i strzelaniu do wszystkiego co się rusza. Wolfenstein 3D ma również polski wątek. Głównym bohaterem jest amerykański żołnierz polskiego pochodzenia – William Joseph Blazkowicz.

Pobierz Wolfenstein 3D na Windows, iOS lub graj online

Zobacz także

Top 5 darmowych gier – quizów na Androida

Polskie aplikacje do kupowania i czytania ebooków na Android oraz iOS

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji