Reklama

Tips & Tricks

Jak naprawić błędy dotyczące Shader Model 3.0

Jak naprawić błędy dotyczące Shader Model 3.0
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Błąd dotyczący Shader Model 3.0 możesz spotkać m.in. w Farming Simulator, GTA IV i wielu innych grach. Uniemożliwia on rozpoczęcie gry i nie ma na niego bezpośredniego rozwiązania. Czasami może pomóc zwyczajne pobranie odpowiedniego pliku.

Błąd Shader Model 3.0 ujawnia się pod różnymi postaciami. System oznajmia np. zupełny brak Shader Model 3.0, żądając dokładnych raportów kompatybilności karty graficznej. Typów błędów jest dość dużo, ale główny bohater nadal ten sam.

Shader Model 3.0 to technologia używana w kartach graficznych. Większość z nich, które zostały wyprodukowane w ostatniej dekadzie, jej używa, ale niektóre gry o tym zapominają (tak się przynajmniej wydaje). Wtedy też pojawiają się błędy. Na szczęście dla większości z nich jest jakieś rozwiązanie.

1. Zaktualizuj sterowniki swojej karty graficznej

Karta graficzna komunikuje się z systemem Windows poprzez różnego rodzaju sterowniki i odpowiednie oprogramowanie, które przekazuje wszelkie instrukcje z karty do systemu, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Jeśli jednak masz przestarzałe bądź nieodpowiednio skonfigurowane sterowniki, twoja karta może nie działać tak jak powinna. To właśnie dlatego ważnym jest, aby dbać o ich ciągłą aktualizację.

Pobierz sterowniki dla ATI Radeon (AMD)

Pobierz sterowniki dla Nvidia GeForce

Pobierz sterowniki dla Intel Graphics

Jeśli nie znasz modelu swojej karty graficznej, możesz pobrać i skorzystać z programu GPU-Z. Znajdziesz w nim przydatne podsumowanie szczegółów swojej karty. Inną możliwością jest przejście do folderu Panel sterowania > Menedżer urządzeń i rozwinięcie opcji Karty graficzne, aby wyświetlić jej nazwę na ekranie komputera.

Poszukaj swojej karty w Panel sterowania > Menedżer urządzeń > Karty graficzne

Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią wersję sterowników dla Windowsa oraz twojego typu procesora. Sterowniki w wersji 64-bitowej nie będą działać na systemie 32-bitowym i odwrotnie. Aby być pewnym co do swojego systemu, pobierz i uruchom 64bit-checkera, który powie ci dokładnie, jaką wersję Windowsa posiadasz. Wtedy możesz już pobrać i zainstalować właściwe sterowniki.

2. Skonfiguruj Microsoft DirectX (wymagana wersja 9.0c lub wyższa)

Prawidłowe działanie gier nie zależy jedynie od samych sterowników karty graficznej, ale również od DirectX, który jest odpowiedzialny za obsługę grafiki i aplikacji dźwiękowych w Windowsie. Jeśli DirectX albo inny z komponentów (w tym przypadku Direct3D) zawiedzie lub jest przestarzały, to może się to objawiać właśnie błędami Shader Model 3.0.

Aby upewnić się, iż DirectX jest aktualny, musisz pobrać pakiet DirectX i go zainstalować. Aby sprawdzić, czy wszystko poszło tak jak należy, wybierz Start > Uruchom (lub skorzystaj ze skrótu Windows + R), wpisz dxdiag i naciśnij klawisz Enter. Otworzysz dzięki temu okno Narzędzia Diagnostyczne DirectX. Zwróć w nim uwagę na ostatnią linijkę, w której powinno być oznaczenie twojej wersji Directx.

3. Sprawdź uaktualnienia gry

Czasami wina leży po stronie gry. Jeśli nie rozpoznałeś swojej karty graficznej lub jest ono dla ciebie mylące (np. komputer korzysta ze zintegrowanej karty graficznej), z pomocą przychodzi wydawca gry. Zajrzyj na oficjalną stronę internetową pozycji, w którą grasz, i poszukaj na niej uaktualnień dla twojej wersji gry.

Oficjalna strona Farming Simulator, z której możesz pobrać uaktualnienia gry

4. Użyj SwiftShader 3.0

Żadne z powyższych rozwiązań nie przyniosło rezultatów? Możliwe, że twoja karta graficzna jest zbyt stara, aby uruchomić daną grę. Jednak nie musisz rozpaczać, bo wciąż można coś z tym zrobić. Możesz użyć SwiftShadera, czyli aplikacji, która zastępuje częściowo DirectX, tak aby móc uruchomić grę, która normalnie nie działa z twoją kartą graficzną.

Pobierz zatem wersję demonstracyjną SwiftShadera z tej strony, a po wypełnieniu stosownego formularza otrzymasz e-maila z linkiem do pobrania pliku ZIP. Rozpakuj ten plik i skopuj bibliotekę d3d9.dll do folderu z grą, która nie działa. Na koniec spróbuj uruchomić swoją grę.

Twoim celem jest pobranie pliku d3d9.dll i przekopiowanie go do folderu z grą

W ostateczności możesz złożyć reklamację

Jeśli nie pomogą wszystkie powyższe próby, możesz zajrzeć na oficjalne forum lub skontaktować się z odpowiednim biurem klienta. Jeśli usłyszysz, że twoja karta jest przestarzała, udowodnij, że wspiera ona DirectX 9.0c i żaden błąd odnośnie Shader Model 3.0 nie powinien wystąpić. Ponarzekaj, zrób trochę hałasu, a w końcu cię usłyszą.

A jak tobie udało się ominąć ten błąd?

Zobacz także:

Najlepsze dodatki do Farming Simulator 15

Farming Simulator 15: pierwsze wrażenia z gry

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines