Reklama

Artykuł

McAfee zmienia nazwę na Intel Security; czego możemy oczekiwać w przyszłości?

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Po 28 latach marka McAfee znika z rynku, a zastępuje ją Intel Security.Ta zmiana może zwiastować początek nowej ery programów antywirusowych.

Tak, dobrze usłyszeliście, to już koniec słynnej marki McAfee. Jednak produkt ten wciąż będzie dostępny pod nazwą Intel Security. Cały proces zmiany marki zajmie około roku. Podczas CES 2014 Brian Krzanich, CEO Intela, oznajmił też, że mobilna wersja McAfee na Android będzie darmowa.

McAfee zmienia nazwę na Intel Security; czego możemy oczekiwać w przyszłości?

Kupując McAfee w 2010 roku, firma Intel była świadoma, że McAfee to z jednej strony prestiżowa marka, a z drugiej produkt o spadającej popularności. Pod kierownictwem Intela, antywirus zachował ten sam interfejs graficzny oraz tę samą technologię. Najnowsze dane dotyczące jego skuteczności i wydajności wskazują, że McAfee jest wciąż w dobrej kondycji. Niemniej, Virus Bulletin nie uwzględnił McAfee w ostatniej rundzie testów, przez co sami wyłączyliśmy go z naszej analizy porównawczej w roku 2013. Wielu czytelników wprawiło to w osłupienie.

Kłopoty wizerunkowe

Marce McAfee nie pomogły kłopoty z prawem jej twórcy – Johna McAfee. W listopadzie 2012 McAfee był podejrzany o morderstwo w ​​Belize. Wkrótce, władze Gwatemali ekstradowały go Stanom Zjednoczonym. Od tego czasu McAfee przebywa w Portland, gdzie czasem nagrywa krótkie filmiki atakujące nowego właściciela jego firmy.

Kontrowersyjny filmik “Jak odinstalować program McAfee Antivirus”, opublikowany w 2013 roku

Te wydarzenia sprawiły, że firma Intel zaczęła rozważać usunięcie marki z rynku. Penny Baldwin, szefowa działu marketingu w McAfee, powiedziała, że Intel ściśle monitorował poczynania Johna McAfee, choć te nie miały bezpośredniego wpływu na strategię firmy. Wspomniano również, że tarcza w oryginalnym logo miała większe znaczenie niż nazwisko twórcy, które – jak teraz wiemy – ostatecznie z logo usunięto.

McAfee znika, ale może powrócić… na chipie?

Nazwa McAfee zawsze będzie kojarzyć się programami antywirusowymi. Za czasów Windows 95, program VirusScan był dla wielu z nas pierwszym skanerem antywirusowym. Pojawienie się bezpłatnych programów antywirusowych sprawiło, że McAfee stracił na popularności. W związku z tym, firma podjęła słuszną decyzję o skoncentrowaniu się na klientach korporacyjnych. Choć produkty McAfee były całkiem innowacyjne, to wielu użytkowników skarżyło się na to, że zużywały one dużo zasobów systemowych oraz były trudne w obsłudze.

Cztery lata po zakupie McAfee przez Intela jesteśmy świadkami pierwszej poważnej zmiany. Choć odejście od marki McAfee jest czystą kosmetyką, to może ono zwiastować zmiany sięgające znacznie głębiej. W przyszłości spodziewamy się ściślejszej integracji oprogramowania antywirusowego ze sprzętem, którego Intel jest producentem. Mogłoby to zaowocować niespotykaną do tej pory ochroną naszych komputerów i urządzeń mobilnych.

Zalety takiego hybrydowego podejścia są oczywiste. Dzięki implementacji mechanizmów zabezpieczeń bezpośrednio w sprzęcie, znacząco wzrosłaby ich szybkość i wydajność. Ponadto, kod programu antywirusowego byłby odporny na ataki wirusów, a prędkość działania byłaby niezależna od używanego systemu operacyjnego.

Patent na sprzętowy program antywirusowy już istnieje i należy do firmy Kaspersky (źródło).

Sprzętowy program antywirusowy Intel ma już w planach. Jeśli firma poradzi sobie z ograniczeniami wynikającymi z prawa ochrony konkurencji oraz silną pozycją Google i Microsoft, które zadbały o bezpieczeństwo swoich najważniejszych produktów (Chrome i Windows), to w niedalekiej przyszłości Intel może zostać potentatem na rynku programów antywirusowych.

Co sądzisz o najnowszym ruchu Intela?

Przeczytaj też:

Autorem oryginalnego tekstu jest Fabrizio Ferri-Benedetti.

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines