Reklama

Artykuł

Virus Shield, czyli wielki przekręt w sklepie Google Play

Virus Shield, czyli wielki przekręt w sklepie Google Play
Paweł Kański

Paweł Kański

  • Zaktualizowany:

Jakiś czas temu w sklepie Google Play pojawiła się nowa aplikacja, mająca chronić użytkowników przed wirusami na Androida. Virus Shield, bo o niej mowa, kosztowała  4 dolary i według opisu gwarantowała użytkownikom bezpieczeństwo systemu. W przeciągu tygodnia program trafił do czołówki najlepiej pobieranych aplikacji sklepu Google Play i uzyskał wysoką ocenę od użytkowników – 4,7 na 5 możliwych gwiazdek. Niestety, okazało się, że Virus Shield to jeden, wielki przekręt.

Jak donosi Android Police, aplikacja to zwykła wydmuszka, która nie robiła dosłownie nic, by zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo. Virus Shield po zainstalowaniu i uruchomieniu zmieniała jedynie ikonę, czym sugerowała, że ochrona została włączona. W rzeczywistości nic takiego się nie działo, a jedyną prawdziwą funkcją programu było właśnie zmiana ikony…

Jak wspomniałem, program uzyskał naprawdę wysokie noty od użytkowników co na pewno uwiarygodniło go w oczach wielu osób. To ważna przestroga dla nas wszystkich.

Virus Shield - fałszywa aplikacja

Reasumując, twórca aplikacji zarobił na niej kilka tysięcy dolarów, a wielu użytkowników straciło drobna sumę pieniędzy. Na szczęście, Virus Shield nie jest tak naprawdę groźny i nie czyni żadnych szkód w systemie. To jedyne pocieszenie, bo na zwrot pieniędzy nie ma raczej co liczyć.

Niestety ten przypadek pokazuje nam jak łatwo można do sklepu Google Play dodać aplikację, która nie spełnia żadnych standardów, a przy tym oszukać tysiące użytkowników. To ewidentnie wina Google i systemu sprawdzania jakości aplikacji podczas zgłaszania ich do sklepu. System ich weryfikacji o którym pisaliśmy w lutym, jest niekompletny. Nie zakłada bowiem, że płatna aplikacja może być całkiem bezużyteczna.

Jeśli zainstalowaliście Virus Shield to na wszelki wypadek radzimy usunąć go z systemu. Aplikacja ta została już wyrzucona z Google Play.

Zobacz także:

Źródło: AndroidPolice, NeoWin


//

Paweł Kański

Paweł Kański

Najnowsze od Paweł Kański

Editorial Guidelines