Pikselowe zwierzaki: od Final Fantasy II do GTA 5 i Pou

Pikselowe zwierzaki: od Final Fantasy II do GTA 5 i Pou

W GTA 5, jeden z bohaterów – Franklin – szkolić będzie rottweilera. Natomiast w Call of Duty: Ghosts, naszym sojusznikiem będzie owczarek niemiecki. Czyżby zwierzęta zaczynały zyskiwać sympatię twórców gier komputerowych?

Przyjrzeliśmy się dokładnie najznakomitszym grom komputerowych w historii. Prawda jest taka, że zwierzęta od dawna towarzyszą komputerowym herosom. Ba, czworonogi ogrywały w ich przygodach znaczące role!

W tym artykule przypomnimy zwierzęcych bohaterów najbardziej kultowych gier komputerowych. To właśnie dzięki nim udawało nam się pokonywać najgroźniejszych wrogów, a zwierzece towarzystwo sprawiało nawet najdłuższe podróże znośnymi.

Pies najlepszym przyjacielem gracza

Komputerowe psy uosabiają cechy legendarnego Szarika: przyjazne, bystre i wierne swym właścicielom aż do samego końca. Nic więc dziwnego w tym, że są one ulubionymi towarzyszami bohaterów gier komputerowych.

Psi kompan odgrywał istotną rolę w grach Fable 2 i 3 (2008 i 2010). W sadze Petera Molyneux, pies nie tylko dotrzymuje nam towarzystwa. Umiejętnie trenowany, staje się też doskonałym sojusznikiem. Jego umiejętności są nieocenione podczas walk z zawziętymi wrogami.

Być może, to gry takie, jak Fable, zainspirowały programistów z Infinity Ward do stworzenia Riley – owczarka niemieckiego z gry CoD: Ghosts (2013). Riley jest pierwszoplanowym bohaterem zarówno w trybie kampanii, jak i w trybie multiplayer, gdzie dostępny jest jako dodatek typu DLC (ang. downloadable content).

W przeciwieństwie do poprzednich pozycji, w grze Fallout 3 (2008) zdobycie czworonożnego przyjaciela wymaga sporo zachodu. Futrzak, o uroczym imieniu Ochłap (ang. Dogmeat), szybko Ci to jednak wynagrodzi. Nie tylko obdarzy Cię miłością, ale też poniesie amunicję, broń oraz żywność.

Kolejny psem o niezwykłych zdolnościach jest Brown. Jest on jednym z dwóch głównych bohaterów gry Rule of Rose (2006). Szczególnie przydatny jest doskonały węch Browna. Dzięki niemu, odnajdowanie różnorakich przedmiotów jest znacznie łatwiejsze.

A jaką rolę odegra Chop, rottweiler z gry GTA 5? Początkowo wydawało się, że będziemy mogli jedynie go karmić i zajmować się jego wyglądem. Jednak po obejrzeniu reklamówek gry, wydaję się, że Chop przydać się może także w walce. Jak będzie w rzeczywistości, nie wiemy. Mamy jednak nadzieję, że stanie się on pełnoprawnym bohaterem gry.

Koty, jak zwykle, chadzają własnymi ścieżkami

O ile psi kompani są w grach dość popularni, o tyle ze świecą szukać kocich towarzyszy. Nie udało nam się znaleźć wielu tych, słynących z niezależności, mruczących czworonogów.

Uwagę przykuwa Jeane, urocza kotka, należąca do Travisa, bohatera gry No More Heros (2008). Jak można się było tego spodziewać, z Jeane możemy się bawić, karmić ją oraz… masować. Natomiast, jeśli zadbamy o formę Jeane, to zaskoczy nas ona swoimi umiejętnościami bojowymi.

Co do pozostałych kocich bohaterów gier komputerowych, to – może za wyjątkiem osieroconego kociaka z gry Shenmue (2000) – nie znoszą być one na drugim planie. Wygryzają więc konkurencję i przejmują główne role!

Koń: więcej niż tylko środek transportu

Konie są dla swych właścicieli, czymś o wiele więcej niż zwykłym środkiem transportu. Doskonałym tego przykładem jest fakt, że na cześć swego konia – Bucefała – Aleksander Wielki zbudował pałac i założył miasto, nazwane jego imieniem. Na inne przykłady silnej więzi między końmi i ludźmi łatwo natknąć się w literaturze, filmie oraz, co dla nas najważniejsze, w grach komputerowych.

Najsłynniejszym przykładem jest tutaj Link i jego rącza Epona, bohaterowie sagi The Legend of Zelda. Od momentu poznania, w grze Ocarina of Time (1998), przeżyli oni razem niezliczone przygody. Ich więź jest tak silna, że wystarczy by Link zagrał kilka nutek na swej okarynie, a Epona pojawi się u jego boku w okamgnieniu.

Nie sposób pominąć Argo, żwawego wierzchowca z genialnej gry Shadow of the Colossus (2005). Choć Agro to rumak łagodny, słynie on ze swej odwagi i zwinności. To dzięki żelaznym udom Argo, pokonamy rzeszę przerażających kolosów w tym mistrzowskim tytule ze stajni Team ICO.

Choć istnieje wiele innych gier, w których bohater jeździ konno, to mało kiedy więź między jeźdźcem a koniem jest tak silna jak w przypadku Link i Epony, czy Argo i jej pana. Stąd też ich miejsce w naszej Galerii Sław.

Diplodoki i inne stwory

Wprawdzie Link i Epona spędzili ze sobą wiele lat, ale związek Yoshiego z Mario jest znacznie dłuższy. Są oni razem już od czasów ​​Super Mario World ,czyli od 1990 roku. Ale … kim dokładnie jest Yoshi? Skórą i językiem Yoshi przypomina  żabę, lecz wygląd Yoshiego kojarzy się raczej z pradawnym dinozaurem.

Bez względu na to, jakim zwierzęciem jest Yoshi, liczy się to, jak sprawdza się w duecie z Mario. A udaje mu się to wyśmienicie. Urokiem osobistym oraz umiejętnościom wyciągania Mario z największych opresji. Yoshi zaskarbił sobie sympatię i popularność wśród wielu graczy. Jego sława zagwarantowała mu stałe miejsce w grach z wąsatym mechanikiem, a nawet zapewniła role indywidualne w niektórych tytułach wytwórni Nintendo (Party, Kart, Tennis, itp.).

Yoshi nie jest jedynym zwierzakiem, którego gatunek trudno sklasyfikować. Bo kim, na przykład, są Chocobo? Te ptakopodobne istoty po raz pierwszy pojawiły się w Final Fantasy II (1988). Od tego czasu są one stałymi bohaterami tej serii RPG.

Skąd ta popularność? Otóż świetnie spisują się one w roli upierzonych rumaków, które można szkolić do walki. Ich wyjątkowe umiejętności zapewniły im też miejsce w grze FF Tactics, która jest spin-offem serii Final Fantasy. Uwaga, w FF Tactics występują one jako nasi wrogowie!

Nagrody pocieszenia

W tym artykule skupiliśmy się na zwierzakach, który grały raczej drugoplanowe role. Z tego powodu, pominąć musieliśmy kilku z naszych ukochanych bohaterów. Co nie oznacza, że nie możemy o nich wspomnieć na, wirtualnym, marginesie!

Świat gier już nigdy nie będzie taki sam po eksplozji popularności Pokemonów. Do ich spuścizny należą konsolowe Nintendogs, Tamagotchi i duchowy spadkobierca tego ostatniego – Pou.

Co ciekawe, istnieją gry, w których opiece nad zwierzętami poświęcone są osobne rozszerzenia oraz dodatki DLC. Jest tak w przypadku The Sims, której trzy części miały dodatki ze zwierzakami. Coś nam się wydaje, że tak samo będzie w czwartej odsłonie!

A który z włochatych bohaterów gier komputerowych jest Twoim ulubieńcem?

Autorką artykułu jest Maria Baeta.

  • Link Skopiowany!
Wczytywanie komentarzy