Magia Cut the Rope i Angry Birds w przeglądarce internetowej

Magia Cut the Rope i Angry Birds w przeglądarce internetowej

Na naszych oczach dzieje się magia. To co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, staje się codziennością. O czym mówię? O konwersji hitowych gier znanych z telefonów z Androidem oraz urządzeń z iOS (iPhone i iPad) do wersji online. Od jakiegoś czasu możemy grać online w Angry Birds, a teraz również w Cut the Rope. Nie potrzebujemy instalować do naszej przeglądarki internetowej żadnego dodatku, rozszerzenia, czy pluginu. Magia dzieje się dzięki wykorzystaniu języków programowania takich jak HTML 5 i JavaScript.

Jakie jeszcze gry pojawią się w wersji online? Gdzie są granice tego trendu?

O wiele prościej przenieść grę z iPhone na Android lub na odwrót. Nawet jeśli wymaga to przepisania kodu od początku, to i tak jest to łatwiejsze, niż programowanie dynamicznej gry, która ma działać tylko w przeglądarce internetowej. Od wielu lat znamy gry przeglądarkowe, ale są one tylko statycznymi stronami WWW. Klikamy w jakiś przycisk i strona się przeładowuje. Jeśli chodzi o sposób działania, to taka gra wygląda jak każda inna strona internetowa. Gry w rodzaju Cut the Rope i Angry Birds są dynamiczne. Przeglądarka musi sobie poradzić z animowaniem ruchów obiektów. To już jest trochę bardziej skomplikowane, ale jak widać, nie jest to niemożliwe.

Trzeba oczywiście dodać, że nie każda przeglądarka potrafi zdziałać takie cuda. Obecnie tylko najnowsze wersje topowych przeglądarek dają sobie radę z tym trudnym zadaniem. W chwili pisania tego artykułu, w styczniu 2012 są to Internet Explorer 9, Mozilla Firefox 9, Google Chrome 16, Opera 11.6 i Safari 5.1.

Choć Cut the Rope w wersji online powstała przy współpracy z firmą Microsoft i promuje Internet Explorera, a Angry Birds promuje Google Chrome i Google Chrome Web Store, to gry działają również w innych przeglądarkach, obsługujących HTML5. Partnerstwa z Microsoftem i Google to ładna zagrywka ze strony stosunkowo małych studiów deweloperskich. Dostają wsparcie gigantów i zwiększają zasięg swoich marek. Giganci za to, dostają prestiżową i w miarę ekskluzywną treść.

W który mobilny hit zagramy już niedługo w wersji przeglądarkowej online? Mam nadzieję, że będzie to Fruit Ninja. Rozcinanie owoców w stylu ninja możliwe już jest w formie gry na Windows PC – Fruit Ninja HD. Czas na wersję online. Tylko który producent przeglądarki wesprze tę produkcję?

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji