Kamery GoPro Hero: 3 darmowe programy do montażu twoich filmów

Kamery GoPro Hero: 3 darmowe programy do montażu twoich filmów

Jakie jest najlepsze darmowe oprogramowanie do montażu filmów z kamerek GoPro? Czy to domyślny program GoProStudio, dawniej znany jako CineForm Studio? Niewielkie kamerki GoPro zrewolucjonizowały rynek zarezerwowany wcześniej dla profesjonalistów. Sprawdzamy w czym edytować nagrane przez nas filmy.

Aplikacja GoPro Studio została specjalnie zaprojektowana do obsługi plików MP4 z tych kamerek. Ma jednak dość ograniczone możliwości. Postanowiliśmy pokazać wam jeszcze inne programy, dzięki którym zrealizujecie kilkuminutowy film, krótki klip lub film poklatkowy (time-lapse). Do każdego z nich skorzystamy z innego darmowego programu do edycji wideo.

VideoPad – poł-profesjonalny montaż kilkuminutowych filmów

Jeśli chcesz stworzyć kilkuminutowy film i w dodatku zamierzasz korzystać nie tylko z plików MP4 z GoPro, ale także innych formatów jak AVI, czy WMV to najlepszym rozwiązaniem jest VideoPad Video Editor.

To wszechstronne oprogramowanie zawiera wszystkie niezbędne elementy na głównym ekranie. Mamy podgląd osi czasu, dostęp do wielu ścieżek edycji jednocześnie. Poza tym VideoPad wspiera wiele formatów wideo na przykład WMV, MOV, AVI, 3GP czy MP4. Ponadto aplikacja pozwala na dodawanie zdjęć i obrazów oraz wspiera wiele formatów audio.

VideoPad Video Editor

VideoPad Video Editor oferuje wsparcie dla większości plików multimedialnych

GoPro Studio obsługuje jedynie ograniczoną liczbę formatów. A dodawanie zdjęć wymaga cierpliwości. W VideoPad Vide Editor łączenie różnych źródeł nie sprawia żadnego problemu. Gorzej jest z dodawaniem efektów i przejść. Samo ich dodanie przychodzi gładko, ale próba zmiany lub przeniesienia jest już kłopotliwa.

VideoPad Video Editor effects

Lista efektów jest imponująca, ale zmienianie już istniejących przejść jest dość ryzykowne

Także opcje eksportu są bardzo proste i nie powinny stanowić problemu. Mamy do wyboru wiele predefiniowanych profili jak HD1080, HD720, PS3, YouTube itd.. Jest też opcja niestandardowa. To znacznie więcej niż w przypadku GoPro Studio. W VideoPad możemy bez problemu wyeksportować film do niemal wszystkich istniejących formatów. Aplikacja umożliwia też bezpośrednią publikację filmów w serwisie YouTube.

VideoPad Video Editor export

Aplikacja oferuje najwięcej opcji eksportu

Zalety:

 • Kompatybilny z wieloma formatami audio i wideo
 • Wiele opcji eksportu

Wady:

 • Po umieszczeniu przejść trudno je zmodyfikować
 • Ograniczone opcje edycji

2. Montaż krótkiego klipu? Od tego jest Movie Maker

Na ogół Movie Maker nie jest zbyt atrakcyjnym programem do montażu. Ale jeśli potrzebujemy szybko stworzyć krótki film bez dodatków, to będzie on jak najbardziej pomocny.

Microsoft Movie Maker interface

Główny interfejs Movie Maker

Aby stworzyć klip w kilka minut wystarczy dodać pliki MP4 zapisane na karcie SD z GoPro, wybrać jeden z motywów, dodać muzykę w tle, która automatycznie dopasowuje się do długości filmu i wyeksportować cały plik. Możemy go zapisać na dysku twardym lub bezpośrednio opublikować na YouTube, Facebooku lub innym serwisie.

Movie Maker export

Aplikacja oferuje znacznie szersze możliwości eksportu niż GoPro Studio

Zalety:

 • Szybki start
 • Motywy do wielokrotnego wykorzystania

Wady:

 • Ograniczone opcje montażu
 • Tylko jedna ścieżka audio
 • Interfejs wymaga odświeżenia

3. Dla filmów w trybie time-laps, nic nie zastąpi GoPro Studio

Kamery GoPro przyczyniły się do popularyzacji filmów w trybie time-laps. To określenie oznacza robienie zdjęć seryjnych w określonym odstępie czasowym, a następnie łączenie ich jako film poklatkowy. GoPro pozwala robić takie zdjęcia w odstępach co 0,5, 1, 2, 5, 10, 30 lub 60 sekund. Jeśli GoPro się nie porusza to wyjdzie nam udany film.

Do zrobienia dobrego filmu poklatkowego w systemie Windows najlepszym darmowym rozwiązaniem jest program GoPro Studio dostarczany wraz z samymi kamerkami. Nie znajdziemy lepszego odpowiednika pod względem wygody i szybkości.

GoPro Studio time lapse

GoPro Studio automatycznie wykrywa obrazy z sekwencji

Aby stworzyć krótki film należy wykonać 3 kroki:

 • Zaimportuje wszystkie obrazy, które chcesz użyć w montażu. GoPro Studio 2.0 automatycznie wykrywa czy jest to seria zdjęci, czy też nie. Następnie kliknij na przycisk Add Clip i aby je skonwertować kliknij Convert all.
 • W drugim etapie możemy edytować klip za pomocą kilku opcji. Można zmienić kontrast, dodać zoom itp..

GoPro Studio edit time lapse

Interfejs post-produkcji w GoPro Studio wygląda jak w profesjonalnym oprogramowaniu

 • Finalnie możemy też wyeksportować film w trybie time-lapse w różnych formatach do wyboru

GoPro Studio export windows

Opcje eksportu w GoPro Studio są dość ograniczone

Zalety:

 • Niezwykle wydajny proces importu filmów
 • Zróżnicowane efekty dostępne w trybie edycji

Wady:

 • Konwersja plików konieczna przed rozpoczęciem montażu
 • Nie można opublikować filmu bezpośrednio na YouTube

Naszym zdaniem

Tradycyjne oprogramowanie do edycji plików MP4 oferuje często więcej możliwości. Choć GoPro Studio posiada wiele przydatnych funkcji, to używanie tego dedykowanego programu nie zawsze będzie najlepszym wyborem.

Z jakiego oprogramowania korzystacie przy edycji filmów z kamerek GoPro?

Zobacz także:

Credits photo @ Chris Zielecki

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji