Jak zmontować film na iPadzie? Wystarczy darmowy iMovie

Jak zmontować film na iPadzie? Wystarczy darmowy iMovie

Aplikacja iMovie na iPada pozwala na prostą edycję wideo bez użycia komputera. Co ważne, dla nowych iPhone’ów i iPadów dostępna jest za darmo w App Store. Użytkownicy wcześniej zakupionych urządzeń niestety muszą ją kupić. Przedstawiamy jak przygotować film dzięki aplikacji.

Uwaga: Program iMovie działa zarówno na iPadzie, jak i iPhonie, ale niektóre funkcje na smartfonie Apple rozmieszone są gdzie indziej, niż w przypadku tabletu.


Tworzenie projektu

Po uruchomieniu programu iMovie należy przejść do sekcji projekty. Po dotknięciu na ikonę plusa (“+”) w prawym górnym rogu możemy utworzyć nowy projekt. Aplikacja iMovie zapyta, czy chcemy utworzyć film czy zwiastun. Należy wybrać film, na kolejnym ekranie wybrać jeden z szablonów, a następnie dotykamy napisu Utwórz film.iPad Video Edit - Create Project Teraz możemy zacząć tworzyć prosty film złożony z naszych klipów i ciekawych przejść. Wskazówka: Dotykając ikony z trybami możemy zmieniać szablony, włączać/wyłączać muzykę motywu a także rozjaśniać z czerni i ściemniać do czerni nasze klipy.

iPad Video Edit - Fade in/out

Edycja wideo

Aby przenieść klip wideo do naszego filmu należy dotknąć go, a następnie wybrać ikonę strzałki. W ten sposób klip zostanie dodany do osi czasu naszego filmu w iMovie.iPad Video Edit - Insert Clip

Dany fragment możemy obcinać na początku lub na końcu. Wystarczy dotknąć wybrany klip i przeciągać żółte oznaczenie w pożądane miejsce.

iPad Video Edit - Trim

Oprócz skracania po bokach można podzielić dany klip na dwie części. Należy go zaznaczyć i przesunąć do miejsca, w którym chcemy go przeciąć, a następnie z dolnego menu wybrać opcję podziel. Części, których nie chcemy w naszym film możemy usunąć dotykając ikony kosza również w prawym dolnym rogu ekranu. Aplikacja iMovie automatycznie generuje przejścia pomiędzy klipami, można zmieniać ich rodzaj po tym gdy je zaznaczymy.iPad Video Edit - Move clips

Edycja dźwięku

Aby edytować dźwięk klipu, należy wybrać fragment filmu i w lewym dolnym rogu wybrać opcję dźwięk. Można całkowicie usuwać dźwięk poprzez odłączenie go od klipu i przeciągnięcie do kosza.iPad Video Edit - AudioJeśli chcemy wyciszyć dźwięk na początku lub końcu klipu należy wybrać opcję wygaszanie. Pojawią się wtedy żółte trójkąty, które możemy przesuwać aby dopasować tempo wygaszania dźwięku. Możemy też dograć nowy dźwięk lub dodać muzykę. Aby nagrać nowy dźwięk wystarczy dotknąć ikony mikrofonu w prawym dolnym rogu. Można też dodać muzykę, którą znajdziemy w prawym górnym rogu w Dźwiękach. Możemy wybierać z muzyki motywu, efektów dźwiękowych lub własnych utworów zgromadzonych na iPadzie.

Dodawanie podpisów

Aby utworzyć tekst na klipie wideo najpierw należy znów przełączyć się w dolnym rogu na edycję wideo. Następnie należy dotknąć danego fragmentu i w prawym dolnym rogu wybrać opcję tytuł. Można tam wybrać jeden z trzech rodzajów: początkowy, zwykły, końcowy.iPad Video Edit - Titel Tekst edytujemy dotykając pola tekstowego bezpośrednio w filmie. W ramce wystarczy wpisać to, co chcemy. Natomiast pod ikoną z literą T w prawym dolnym rogu znajdziemy style tekstu.

Kończenie projektu i eksport filmu

Gdy projekt jest już kompletny, klikamy na strzałkę w lewym górnym rogu. Znajdziemy się w podglądzie wszystkich projektów. Możemy tu zmienić nazwę naszego projektu, zobaczyć go, eksportować lub usunąć.iPad Video Edit - Export Aby wyeksportować nasz film należy dotknąć ikony ze strzałką skierowaną do góry. Następnie wybrać jedną z opcji nieudostępniania. Film możemy umieścić bezpośrednio w takich serwisach jak Facebook, YouTube lub Vimeo. Można też zapisać plik w bibliotece iPada lub przesłać do iTunes.

Proste i dobre narzędzie do edycji wideo na iPadzie

Dzięki iMovie z kilku klipów możemy stworzyć zadziwiająco dobry film bez konieczności posiadania większej wiedzy na temat edycji wideo. Choć aplikacja jest ograniczona do minimum, to posiada większość niezbędnych funkcji. Jednocześnie jest niezwykle łatwa w obsłudze. Do dyspozycji mamy ciekawe przejścia, motywy i szablony. Macie iPhone’a lub iPada? Skorzystajcie z iMovie do montażu filmu z wakacji.

Pobierz program iMovie dla iOS

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji