Do czego służą pliki APK i jak je obsługiwać?

Do czego służą pliki APK i jak je obsługiwać?

Jeśli jesteście użytkownikami Androida, na pewno prędzej lub później stykniecie się z plikami typu APK. To nic innego, jak aplikacje na Android – może to być więc gra lub jakiś program. Najczęściej jednak wszystkie apki pobieramy ze Sklepu Play (w starszych wersjach systemu nazywanego jeszcze Android Marketem), więc z plikami APK nie mamy zbyt wiele do czynienia. Jednak czasem pobrania i zainstalowanie pliku APK jest jedynym rozwiązaniem. Oto krótki poradnik który powinien Wam pomóc gdy będziecie w potrzebie!

APK oznacza dosłownie Android Package. To format, w którym dystrybuuje się aplikacje i gry dla systemu Android. Gdy pobieracie coś ze Sklepu Play, nie musicie się o nic martwić, bo aplikacja po prostu zainstaluje się w systemie, a Wy nie musicie robić nic więcej. Jeśli jednak chcecie zainstalować coś, czego nie ma w sklepie z aplikacjami, bądźcie ostrożni. Duża część plików APK, które znajdziecie w sieci będzie nielegalna! Jeśli wiecie, że gra, która znajduje się w Sklepie Play jest płatna, a ktoś udostępnia ją za darmo w formie pliku APK to z dużym prawdopodobieństwem, taka osoba łamie prawo. Co gorsza, pobranie i skorzystanie z takiego typów pliku bywa niebezpieczne. Mogą one uszkodzić system, lub podkradać Wasze dane z telefonu.

Sklep Android plik APK

Nie oznacza to, że wszystkie pliki APK, które znajdziecie poza Sklepem Play są niebezpieczne. Wielu deweloperów (czyli osoby lub firmy, które tworzą aplikacje) może udostępniać swoje programy w formie pliku APK, tak aby inni użytkownicy mogli je przetestować zanim te trafią do sklepu. Jeszcze inni, udostępniają je na swoich stronach internetowych, dlatego, że nie zgadzają się z dosyć restrykcyjną polityką Google względem aplikacji. Tak robią nawet duzi gracze jak np. WhatsApp czy Adblock Plus, a tutaj możecie się dowiedzieć dlaczego.

Jak skorzystać z plików APK? To banalnie proste, wystarczy podłączyć swojego smartfona do komputera za pomocą kabla USB i wgrać plik APK do któregoś z folderów na karcie SD. Następnie, taki plik należy odnaleźć za pomocą eksploratora plików (ja korzystam z Android Assistant, ale bardzo fajny jest też Astro File Manager) i go otworzyć. Dokładną i szczegółową instrukcję znajdziecie pod tym linkiem: Jak zainstalować aplikację APK w Androidzie?

Jak zainstalować plik APK

Co ciekawe, aplikację APK można też zainstalować w komputerze z systemem Windows lub Mac. Jak to możliwe? Wystarczy skorzystać z programu BlueStacks App Player, który pozwala na instalowanie aplikacji i gier z Androida na systemie Windows lub Mac. Można z nich korzystać na swoim komputerze, obsługując za pomocą myszki, a gry i aplikacje pobierać za pomocą wbudowanego Sklepu Play. To naprawdę wygodne i łatwe!

Powiązane aplikacje:

Powiązane artykuły:

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji