Do czego przyda nam się Socjogram na Facebooku?

Do czego przyda nam się Socjogram na Facebooku?

socjogram facebookSocjogram to zapowiedziana przez Facebook wyszukiwarka danych, która wkrótce stanie się jednym z najważniejszych elementów tej sieci społecznościowej. Wyszukiwarka, której nazwa w oryginale brzmi Graph Search, pozwoli łatwo przeglądać informacje zgromadzone w serwisie, dotyczące zarejestrowanych tam osób.

Na razie Socjogram znajduje się w fazie testów. Wypróbować mogą go jedynie te osoby, które zapisały się do testowania wersji beta i udało im się dostać taką możliwość.

Ale wkrótce Socjogram stanie się integralną częścią Facebooka. Każdy zarejestrowany użytkownik będzie mógł skorzystać z tej wyszukiwarki i przeanalizować konta znajomych w poszukiwaniu ciekawych informacji. Do czego może nam się to narzędzie przydać? Co tak naprawdę pomoże znaleźć?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu.
Na podstawie udzielonych przez Facebook szczegółowych informacji, możemy już dzisiaj zastanowić się do czego przyda nam się wyszukiwarka Socjogram. Wydaje się, że przede wszystkim skutecznie pomoże uporządkować stale rosnącą ilość danych, jaka pojawia się na Facebooku.

Zapewne u większości z Was, tak jak i u mnie, liczba znajomych stale rośnie. I nie ma w tym nic złego, ale prawdę mówiąc coraz łatwiej pogubić się we wszystkich wpisach, jakie pojawiają się na głównej stronie mojego konta. A szkoda, bo na pewno umyka mi wiele wartościowych wiadomości.

Do czego więc będziemy mogli w przyszłości wykorzystać Socjogram? Oto moje propozycje:

Do odnajdywania znajomych, którzy mają podobne zainteresowania

Socjogram doskonale przyda się do zacieśniania znajomości. Chcesz iść na koncert Twojego ulubionego zespołu, ale akurat nie masz z kim? A może lubisz trenować bieganie, jogę albo dżudo i potrzebujesz towarzysza do wspólnego spędzania czasu?

Socjogram pomoże Ci szybko znaleźć taką osobę spośród Twoich znajomych, która ma podobne zainteresowania i podobnie spędza czas wieczorami. Może się okazać, że w ten sposób uda Ci się odświeżyć znajomość z dawno nie widzianymi osobami i w końcu uda Ci się znaleźć kogoś bliskiego do rozwijania wspólnych pasji.

Do zdobywania rekomendacji na czas podróży

Przed wyruszeniem w podróż warto zawsze popytać o szczegóły doświadczonych znajomych. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na weekend do Zakopanego, wakacje w Chorwacji czy planujesz podróż po Australii, używając Socjogramu szybko sprawdzisz, kto z Twoich znajomych już tam kiedyś był i co poleca odwiedzić.

Socjogram Graph Search

Do odkrycia co ciekawego zobaczyć albo zjeść na mieście

Istnieje wiele serwisów i stron internetowych, dzięki którym możesz dowiedzieć się o ciekawych restauracjach, barach czy aktualnie trwających w Twoim mieście wystawach. Nic jednak nie zastąpi bezpośredniej rekomendacji od najbliższych znajomych, których gusta zapewne zbliżone są do Twoich.

socjogram facebook

Do odkrywania jakie wartościowe artykuły lub książki przeczytać

Jeśli nie masz czasu na przeglądanie pracy codziennej, być może Socjogram będzie mógł spełnić to zadanie za Ciebie. Dzięki niemu wyszukasz artykuły lub książki, jakie polubili Twoi znajomi i na pewno znajdziesz wśród nich coś ciekawego dla siebie. Jeśli lubisz oglądać filmy, możesz też oczywiście przeszukać video opublikowane przez znane Ci osoby.

Do skutecznej selekcji znajomych

Masz już dosyć otrzymywania powiadomień o nowych grach albo kolejnych zdjęć kota Twojej koleżanki? Szybka selekcja i usunięcie najbardziej uciążliwych znajomych nie będzie już problemem.

Widać od razu, że Socjogram nie będzie działał jak zwykła wyszukiwarka, do której wpisujemy słowa kluczowe. Pytania zadawane w Socjogramie mogą być zdecydowanie bardziej złożone, a spersonalizowane wyniki oparte będą na naszych znajomościach, preferencjach i dotychczasowej aktywności na Facebooku.

To nowe narzędzie daje wiele możliwości przeszukiwania Facebooka, co oczywiście od razu nasuwa pytania odnośnie ochrony prywatności. Wyszukiwarka będzie brać pod uwagę jedynie te dane, które mają status publicznych lub informacje udostępnione przez osoby dodane do znajomych.

Teoretycznie więc nikt spoza Twojego grona przyjaciół nie powinien mieć dostępu do Twoich danych. Mimo to Socjogram na pewno wywoła spore zamieszanie. Daje bowiem nowe możliwości wyszukiwania prywatnych danych, którymi niekoniecznie chcielibyśmy się dzielić.

O ile do tej pory były ukryte i zapomniane gdzieś daleko na osi czasu, teraz dzięki wyszukiwarce wszyscy znajomi będą mieli do nich dostęp. Dlatego przed oficjalnym uruchomieniem Socjogramu warto ponownie przejrzeć ustawienia prywatności na Facebooku i zabezpieczyć się przed ciekawskimi kolegami.

A Wy co sądzicie o Socjogramie? Spróbujecie wykorzystać jego możliwości? Czy raczej irytuje Was kolejny zamach na Waszą prywatność?

Przeczytaj też inne nasze artykuły o Facebooku:

Jak usunąć konto na Facebooku?

Jak chronić swoją prywatność na Facebooku?

5 powodów dla których chcę zamknąć konto na Facebooku

Facebook – najważniejsze skróty klawiszowe

  • Link Skopiowany!
Wczytywanie komentarzy