Czy warto przejść na Windows 8.1 z Windowsa 7 i starszych wersji?

Czy warto przejść na Windows 8.1 z Windowsa 7 i starszych wersji?

Korzystasz z Windowsa 8? Jesteś w zdecydowanej mniejszości. Około 80% użytkowników komputerów nadal ma zainstalowane starsze systemy Windows 7, Vista, a nawet 12-letni Windows XP. Czy warto w takim razie przejść na Windowsa 8.1? Dlaczego nowy system jest lepszy? Skoro Windows 7 działa dobrze, to po co instalować Windowsa 8.1? Odpowiadamy na te trudne pytania, ukazując wam najważniejsze elementy nowego systemu Microsoftu.Start Screen Windows 8.1

Odświeżony system od Microsoftu!

Lepszy interfejs

Masz w domu dotykowy monitor lub dotykowy komputer all-in-one? Windows 8.1 jest stworzony do pracy z takim wyświetlaczem. Wraz z systemem Windows 8 Microsoft przystosował swój system operacyjny do nowej generacji urządzeń. Najnowsza odsłona poprawia jeszcze ten interfejs, dodaje nowe funkcje i zwiększa produktywność na dotykowych ekranach. Mamy nowe rozmiary kafelków na głównym ekranie, w dodatku większość z nich jest teraz dynamiczna. Korzystanie z systemu jest po prostu jeszcze wygodniejsze niż w przypadku Windowsa 8. Ponadto udoskonalono funkcję wyszukiwania – od teraz odnalezienie aplikacji jest niezwykle łatwe niezależnie od tego, czy korzystamy z nowoczesnego interfejsu Modern UI, czy klasycznego pulpitu. Search Results Windows 8.1 to także Windows Store z bazą niezwykle ciekawych, płatnych i darmowych aplikacji. W dodatku wszystkie są dostosowane do nowego interfejsu.

Bezpieczeństwo to podstawa

Windows 8.1 to najbezpieczniejszy system od Microsoftu, jaki kiedykolwiek się ukazał. Parę lat temu, instalując Windows XP, musieliśmy natychmiast wgrywać oprogramowanie antywirusowe, aby nie martwić się o nasz komputer. W przypadku Windows 8.1 pakiet zabezpieczeń jest już w standardzie. Najnowszy system Microsoftu zapewnia od razu zainstalowany program Windows Defender Antivirus, który jest nowoczesnym rozwiązaniem zabezpieczającym przed wirusami. Ponadto większość nowych aplikacji uruchamianych jest w trybie sandbox, co oznacza, że nie integrują one w żadne dane systemu. Dodatkowo Windows 8.1 posiada opcję Refresh, która odświeża system i optymalizuje wydajność komputera bez obawy o utratę danych. W równie prosty sposób możemy przywrócić ustawienia domyślne komputera bez klasycznej, mozolnej reinstalacji systemu i formatowania dysku.

Administratorzy będą zachwyceni funkcją AppLocker, która pozwala na tworzenie zaawansowanych reguł kontroli aplikacji i plików. Osoby z IT będą mogły łatwo zarządzać bezpieczeństwem naszych komputerów służbowych. Dzięki tym i wielu innym funkcjom dostępnym w systemie Windows 8.1 jest systemem gwarantującym wysoki standard bezpieczeństwa już od pierwszego uruchomienia.

Windows 8.1 szybszy od Windowsa 7

Jedną z najważniejszych zalet, dla których warto zainstalować Windowsa 8.1, jest jego szybkość działania. Liczne testy wskazały, że Windows 8 i jego następca działają szybciej niż Windows  7. To samo można powiedzieć również o stabilności systemu. Windows 8.1 będzie działać naprawdę żwawo nawet na słabszej konfiguracji sprzętowej.

Windows Store coraz atrakcyjniejszy

Na początku systemu Windows 8 sklep z aplikacjami świecił pustkami, jednak z miesiąca na miesiąc sytuacja się zmienia. W lipcu 2013 w Windows Store znalazło się 100 tysięcy aplikacji. Co prawda w systemach mobilnych Android oraz iOS jest ich już ponad milion, ale Windows Store dopiero się rozkręca. Wkrótce powinniśmy być świadkami kolejnych ważnych debiutów jak Facebook czy Instagram. Natomiast już teraz możemy cieszyć się popularnymi aplikacjami jak Twitter, Foursquare, Dropbox czy atrakcyjnymi grami na przykład Temple Run lub Cut the Rope. Wszystkie te aplikacje są stworzone z myślą o nowoczesnym dotykowym interfejsie.

Windows 8.1 jest także dla tych którym nie podoba się nowoczesny interfejs Modern UI

Małe zmiany

Nie wszyscy mamy jednak dotykowe ekrany. Wiele osób jest przyzwyczajonych do tradycyjnego pulpitu. Windows 8 nie zachęcał takich osób do przesiadki, jednak nowa wersja systemu pozwala na łatwiejsze korzystanie także z tego klasycznego wyglądu. Nie spodziewajmy się cudów, Microsoft wciąż skłania do korzystania z nowoczesnego interfejsu, ale mamy kilka poprawek, które sprawiają, że praca na Windows 8.1 może być wygodna. System wprowadza udoskonalone wyszukiwanie, jednak nie jest ono tak skuteczne jak w przypadku Spotlight dla Mac OS X. Za to dużo lepiej prezentuje się funkcja dzielenia ekranu przez aplikacje. Tak zwany Snap Mode jest naprawdę użytecznym rozwiązaniem, a od czasu Windows 7 został nieco udoskonalony. Internet Explorer 11? Na szczęście trafi również do Windowsa 7.

Powrót przycisku Start

Microsoft z systemem Windows 8 poszedł o jeden krok za daleko w swojej rewolucji. Większość użytkowników przyzwyczajonych do starych systemów narzekało na brak przycisku Start. Teraz w Windows 8.1 przycisk powraca, ale nie jest on w pełni funkcjonalny jak w poprzednich wersjach systemu. Fani tego sposobu nawigacji będą musieli nadal podpierać się alternatywnymi narzędziami. Mimo wszystko Windows 8.1 wydaje się być znacznie wygodniejszy w obsłudze od swojego poprzednika.Start button Windows 7 w tej chwili wydaje się najefektywniejszy w pracy biurowej, jednak większość użytkowników domowych powinna sięgnąć po Windows 8.1, który w atrakcyjny sposób łączy pracę i rozrywkę.

Problemy z kompatybilnością

Aby ułatwić przejście z systemu Windows 7 na Windows 8, Microsoft przygotował specjalny serwis umożliwiający sprawdzenie kompatybilności sprzętu z nowym systemem. Niestety, to nie pomogło uniknąć wielu problemów ze sterownikami do niektórych urządzeń. Czy Windows 8.1 rozwiązuje wszystkie problemy? Niestety nie. Trudno jest dziś jednoznacznie ocenić, na jakie błędy napotkają użytkownicy nowego systemu, ale możemy być pewni, że wciąż znajdzie się sprzęt, który nie będzie działał w pełni poprawnie z najnowszym systemem. Po prostu niektórzy producenci urządzeń nie aktualizują swoich sterowników na bieżąco, więc nie jest to wina samego Microsoftu.

Windows 8.1 w oczekiwaniu na Windows 9

Windows 8.1 nie jest zupełnie nowym systemem, ale potężną aktualizacją zeszłorocznej wersji. Microsoft poprawił największe błędy Windows 8 oraz dodał wiele ciekawych funkcji. Według przeróżnych spekulacji kolejnych ważnych zmian należy spodziewać się dopiero w Windows 9, gdzie sklep z aplikacjami miałby zostać ujednolicony z Windows Phone’em. Skoro więc nasz stary system działa dobrze, to może nie ma potrzeby już dziś instalować Windows 8.1?

Czy warto przesiąść się na Windows 8.1?

Nie ma wątpliwości co do tego, że Windows 8.1 to dopracowana wersja Windowsa 8. System działa szybko, stabilnie i jest niezwykle nowoczesny. Jeśli posiadamy w miarę nowy komputer, najlepiej z dotykowym wyświetlaczem, to z pewnością powinniśmy skorzystać z najnowszego systemu Jednocześnie Windows 8.1 to wciąż dwa różne interfejsy, dość skromna liczba aplikacji oraz konieczność nauki obsługi od początku. My polecamy najnowszy system ze względu na szybkość i atrakcyjność, ale jeśli wykonujecie głównie prace biurową i preferujecie tradycyjny wygląd, to może warto wstrzymać się jeszcze z aktualizacją do czasu wymiany sprzętu lub pojawienia się Windows 9.

Aktualizacja artykuły z 17.10.2013

Zobacz także

Wszystko o Windows 8.1

Jak zaktualizować komputer ze starszym Windowsem do Windows 8.1

Koniec wsparcia dla Windows XP – co się stanie z moim komputerem?


Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji