Reklama

Tips & Tricks

Bezpieczne zakupy w sieci: trzy porady, które pomogą ci w trakcie dokonywania zakupów online

Bezpieczne zakupy w sieci: trzy porady, które pomogą ci w trakcie dokonywania zakupów online
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Znasz z pewnością takich ludzi, którzy jeszcze nie kupowali nic przez Internet, gdyż boją się, że zostaną oszukani lub okradzeni. Zapoznaj ich z naszymi trzeba poradami, aby uniknęli najgorszego.

Zazwyczaj rodzice to taka grupa osób, którzy nigdy wcześniej nie kupowali online. Kiedy znajdą coś, co ich interesuje, szukają ciebie, abyś zrobił to za nich, a potem dają ci na to pieniądze. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale nie dla ciebie, tylko dla nich, bo koniec końców i tak finalizujesz zakup, używając ich karty kredytowej.

Jeśli jesteś zmęczony taką sytuacją, spróbujemy wyjaśnić raz na zawsze, iż kupowanie online jest bardzo bezpieczne, przedstawiając kilka zasad bezpieczeństwa, które trzeba przestrzegać. Efektem końcowy tego artykułu są trzy porady ukazujące, jak w prosty sposób kupować przez Internet.

Spójrz na pasek adresu przed dokonaniem zakupu

Pasek adresu, to jedna z części przeglądarki internetowej, która jest widoczna przez cały czas. Wiesz jednak, że to, co znajduje się w wierszu wraz z „www” i „com”, rzadko przykuwa uwagę. A to jest właśnie jeden z pierwszych kroków do oceny bezpieczeństwa miejsca dokonywania zakupów.

Pasek adresu mieści ścieżkę w której zawarty jest adres strony którą odwiedzasz (http://www…)

Teraz wyobraź sobie, że musisz dokonać płatności. Strona wymaga, abyś podał numer swojej karty kredytowej. Przed zrobieniem tego, spójrz do góry, na pasek adresu i zobacz, czy znajduje się w nim symbol kłódki.

Po lewej: niezabezpieczone połączenie. Po prawej: zabezpieczone (z ikoną kłódki)

Ikona kłódki to oznaka, iż przeglądarka internetowa znajduje się w trybie bezpiecznego połączenia. To znaczy, że wszelkie dane są szczególnie chronione.

Najczęściej w ten właśnie sposób zabezpieczane są strony internetowe. Ikona kłódki jest zawsze widoczna po lewej stronie, chyba że korzystasz z Internet Explorera, w którym znajdziesz ją po prawej stronie paska adresu.

Jednak takie zabezpieczenie to dopiero pierwszy krok. Aby być bardziej precyzyjnym, kliknij ikonę kłódki, aby zyskać dodatkowe informacje, takie jak liczba odwiedzin danej strony lub ocenę jej wiarygodności.

Takie informacje pokazuje Opera po kliknięciu ikony kłódki. Strona jest bezpieczna.

W nowoczesnych przeglądarkach dostaniesz informację, jeśli strona, którą odwiedzasz, nie ma zbyt dobrej reputacji. Jest to możliwe dzięki wysiłkom grupy anti-phishingowej APWG, w skład której wchodzą Google, Yahoo!, Microsoft oraz eBay.

Takie powiadomienie pokazuje Firefox, kiedy odwiedzisz niebezpieczną stronę

Używaj kraty przedpłatowej albo aplikacji do płatności online

Większość banków ma w swojej ofercie karty przedpłatowe, które wymagają wcześniejszego zasilenia konta online. Nie jest ona w żaden sposób połączona z twoją kartą debetową, kredytową czy innymi oszczędnościami. Wszystkie takie karty posiadają system przeciwoszustowy, jak również mają określony czas na uznanie twoich roszczeń.

Inne systemy, którymi możesz płacić, takie jak PayPal czy Google Wallet, mają taką przewagę, iż zachowują tylko dla siebie informacje o transakcji i chronią twoje dane. Dzięki temu nie będziesz musiał wpisywać swoich danych za każdym razem na różnych stronach. Oczywiście w takim wypadku rekomendujemy ci użycie silnego hasła, gdyż taki serwis stanie się twoim wirtualnym portfelem.

Na uwzględnienie swoich roszczeń w większości przypadków masz 60 dni. Oto najpopularniejsze linki:

– Centrum postanowień PayPal.

– Nierozpoznanie obciążenia Google Wallet.

– Strona kontaktowa płatności Amazona.

– Informacje kart VISA odnośnie fałszywych stron i maili.

– Ochrona przed oszustwami MasterCard.

Wydrukuj lub zapisz potwierdzenie każdego zakupu

Kiedy dokonasz zakupu, nie zamykaj od razu danej karty lub przeglądarki. Poczekaj kilka chwil, aby wydrukować potwierdzenie zakupu lub zapisać je jako plik PDF. Pomoże to w uznaniu późniejszych roszczeń lub złożeniu zażalenia na sprzedawcę.

Chrome umożliwia ci wydrukowanie każdej strony do pliku PDF. Warto to zrobić, gdyż jest to ekologiczne oraz darmowe rozwiązanie

Sekretem jest brak pośpiechu

Trzy porady, jakie wymieniliśmy, nie są nieomylne, jednak eliminują większość głównych ognisk ryzyka. Jeśli mielibyśmy dodać główną poradę, która stoi przed wszystkimi innymi, to będzie wskazanie o braku pośpiechu. Z upływem czasu możemy stwierdzić, że to właśnie ludzie, którzy wykonywali zakupy w pośpiechu, popełniali drobne błędy, które powodowały później większe konsekwencje.

Zobacz także:

6 sposobów na bezpieczne zakupy w sieci

Czym jest dwuetapowa weryfikacja i dlaczego warto ją aktywować?

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines