Reklama

Artykuł

Android pod kontrolą. Ogranicz uprawnienia aplikacji dzięki AppGuard

Android pod kontrolą. Ogranicz uprawnienia aplikacji dzięki AppGuard
Mareike Erlmann

Mareike Erlmann

  • Zaktualizowany:

Instalując aplikacje ze sklepu Google Play na Androidzie, musimy zaakceptować ich uprawnienia. Niektóre są istotne do działania aplikacji, jak na przykład dostęp do internetu dla Facebook Messengera. Ale czy rzeczywiście muszą one korzystać z naszej książki adresowej? Pokazujemy, jak to ograniczyć.

Zbyt szeroki wachlarz uprawnień dla aplikacji nie jest niczym dobrym, rzadko jednak kiedy mamy alternatywę. Z pomocą przychodzi SRT AppGuard, który pozwala ograniczyć uprawnienia poszczególnych aplikacji bez wykonywania Roota urządzenia. Jak tego dokonać? Pokazujemy poniżej. Najpierw zaopatrz się w ten o to program:

1. Instalacja SRT AppGuard

Pobierz AppGuard bezpośrednio do telefonu. Aplikacji nie znajdziemy w GooglePlay, jest ona dostępna w postaci pliku APK. Aby ją zainstalować, należy w ustawieniach smartfona zezwolić na instalację aplikacji z nieznanych źródeł. Jak to zrobić, wyjaśniamy w oddzielnym artykule.

AppGuard nie jest dostępny w Google Play Store. Należy pobrać plik APK

2. Sprawdź zainstalowane aplikacje

Po uruchomieniu AppGuard zobaczymy odpowiednio posegregowaną listę zainstalowanych aplikacji. Obok każdej pozycji wyświetlona jest ocena ryzyka na podstawie przydzielonych uprawnień.

Powinniśmy się przyjrzeć bliżej tym aplikacjom, których wynik jest bardzo wysoki. Wystarczy dotknąć nazwy aplikacji, aby zobaczyć szczegółowe informacje odnośnie przydzielonych uprawnień.

Pełna ocena potencjalnego ryzyka nie należy do najłatwiejszych. Na przykład nie powinno dziwić, że aplikacja z mapami chce od nas uprawnień co do położenia i zgody na nawigację. Natomiast w grach zgoda na lokalizacje wydaje się już nie mieć racjonalnego powodu. Dlatego musimy zdroworozsądkowo podchodzić do każdej z aplikacji i indywidualnie weryfikować dane uprawnienia. W innym artykule na łamach Softonic dowiecie się o zagrożeniach płynących z nietypowych uprawnień dla aplikacji.

AppGuard ocenia poziom ryzyka dla każdej aplikacji

3. Cofanie uprawnień aplikacji

Zapoznałeś się z listą niebezpiecznych aplikacji, pozbyłeś się zbędnych programów, ale co z pozostałymi, które są dla ciebie niezbędne? Należy je odinstalować i zainstalować ponownie. AppGuard nie ma uprawnień administratora, dlatego ten krok jest niezbędny. Należy jednak pamiętać, że przy usuwaniu aplikacji tracimy też wszystkie dane z nią związane.

Po usunięciu należy ponownie zainstalować program z Google Play. Podczas instalacji AppGuard wyświetli monit o wszelkich zagrożeniach, a nawet o potencjalnych dodatkowych kosztach.

Następnie ponownie uruchom AppGuard i kliknij na szczegóły danej aplikacji. Teraz już możesz zarządzać uprawnieniami świeżo zainstalowanego programu. Odznaczanie części uprawnień znacznie zmniejszy ewentualne ryzyko niepożądanych działań.

AppGuard ostrzega nas przed ewentualnymi kosztami już podczas instalacji aplikacji

4. Wersja Pro: zarządzanie siecią

Płatna wersja Pro umożliwia monitoring dostępu do internetu poszczególnych aplikacji. Możemy w niej blokować dostęp do niektórych stron internetowych. Wprowadzenie ograniczeń jest możliwe po skorzystaniu z nowej aplikacji przynajmniej raz po instalacji.

Po jej uruchomieniu należy wrócić do AppGuarda, otworzyć widok szczegółowy, a następnie kliknąć ikonę klucza narzędziowego i wybrać ustawienia sieciowe. Zobaczymy listę adresów, do których aplikacja ma dostęp w trakcie działania. Możemy blokować poszczególne adresy. To też pewna sztuczka, aby uniemożliwić wyświetlanie reklam w niektórych grach.

Tak możemy uniemożliwić dostęp do niektórych internetowych adresów

Maksymalna kontrola

Korzystając z AppGuarda, masz większą kontrolę nad uprawnieniami aplikacji bez konieczności rootowania urządzenia z Androidem. W ten sposób można też monitorować połączenia, wiadomości, dostęp do aparatu, lokalizacji, kalendarza, kontaktów czy internetu. Wszystkie najbardziej wrażliwe obszary telefonu są pod kontrolą dzięki tej aplikacji.

Zobacz także:

Złośliwe oprogramowanie na Androida prosi o uprawnienia – nie wpuszczaj go!

Uprawnienia Facebook Messengera. O co tu chodzi?

Mareike Erlmann

Mareike Erlmann

Najnowsze od Mareike Erlmann

Editorial Guidelines