Reklama

Artykuł

Użyj tabletu z Androidem, by zostać profesjonalnym DJ-em. Oto aplikacje, które Ci w tym pomogą

Użyj tabletu z Androidem, by zostać profesjonalnym DJ-em. Oto aplikacje, które Ci w tym pomogą
Baptiste Brassart

Baptiste Brassart

  • Zaktualizowany:

Wśród wielu aplikacji do miksowania muzyki na tabletach z Androidem, Google Play Store oferuje sporo profesjonalnych i rozbudowanych programów. Przetestowaliśmy i porównaliśmy 3 najlepsze darmowe aplikacje: Cross DJDJ Studio 5eDJing.

Tablety z Androidem nigdy dotąd nie stanowiły konkurencji dla iPadów Apple’a w dziedzinie twórczości muzycznej. W ostatnich miesiącach  ta sytuacja się jednak zmieniła, co potwierdza nasz dogłębny test trzech najlepszych aplikacji dla DJ-ów na Androida. Cross DJ, który już został wydany również na PCMaca i iPhone’a, oferuje prawdziwie profesjonalne narzędzie muzyczne bliskie tak znakomitym programom dostępnym na iPhone’a i iPada, jak Traktor DJ czy Pacemaker.

Uzbroiłem się więc w tablet Nexus 10 i postanowiłem przetestować programy. Kryteria były następujące: ogólna jakość interfejsu, efektywność silnika audio w automatycznym synchronizowaniu piosenek, liczba i jakość dostępnych efektów, liczba utworów i – w końcu – ogólna stabilność aplikacji.

Ogólna jakość interfejsu

W aplikacjach do miksowania muzyki jakość interfejsu jest nieporównywalnie bardziej istotna niż w jakichkolwiek innych programach. Czemu tak jest? Ponieważ DJ musi w bardzo krótkim czasie rozpoznać konkretne menu, przyciski i wskaźniki, gdyż opóźnienia grożą ominięciem sekwencji.

W tej dziedzinie Cross DJ zdecydowanie wyprzedza swoich konkurentów. Interfejs programu odznacza się przyciskami idealnie dostosowanymi do gestów dotykowych i dostarcza wiele istotnych informacji naprzód. Pozwala również bardzo szybko opanować mechanizmy, a podczas użytkowania nie wykazuje żadnych niepożądanych symptomów.

Twórcy z MixVibes dostosowali interfejs CrossDJ do wymogów gestów dotykowych

Aby zilustrować znakomite działanie aplikacji Cross DJ, posłużę się negatywnym przykładem DJ Studio 5, którego przyciski i menu są o wiele za małe na swobodne gesty dotykowe, ekran główny jest trudny w użytkowaniu, a okno, w którym przewija się ścieżki w trakcie odtwarzania, jest bardzo nieczytelne.

W DJ Studio 5 widok gramofonu jest do niczego, ponieważ kontrolowanie płyty palcem jest bardzo niewygodne

eDJing znajduje się pośrodku naszego rankingu pod względem interfejsu. Charakteryzuje się on dwiema poważnymi wadami – brakiem precyzyjnego wskaźnika tempa dźwięku i dodatkowego narzędzia funkcji Sync, aby dokładnie skalibrować dwa utwory.

Kolejnym minusem tego programu jest ten sam błąd, który popełnia DJ Studio 5: odtwarzając utwory, program nie jest w stanie przewidzieć cichszych momentów piosenek, które idealnie nadawałyby się do miksowania z innymi utworami.

Jakość interfejsu w eDJing jest daleka od tej, którą oferuje profesjonalne oprogramowanie.

Nasz zwycięzca: Cross DJ, który posiada interfejs niemal równie zaawansowany co Traktor DJ na iPad.

Efektywność synchronizacji

Silnik synchronizacji odgrywa olbrzymią rolę w tego typu aplikacjach – to właśnie dzięki niemu dzieje się magia. Wciśnięcie przycisku Sync sprawia, że dwa utwory zostaną automatycznie zablokowane w tym samym tempie. Innymi słowy, niskie i wysokie tony piosenki A zrównają się z tonami piosenki B. To właśnie w tym miejscu miks utworów staje się przyjemny dla ucha.

Jest to szczególnie ważne w tego rodzaju aplikacjach z dwóch powodów – po pierwsze, podłączając słuchawki bezpośrednio do tabletu, nie będziesz mieć możliwości odsłuchania swojego mixu w słuchawkach przed występem na żywo. Wyłącznie graficzne wskaźniki, które są niepraktyczne w użyciu, mogą dać wyobrażenie na temat rezultatu Twoich działań.

Drugi powód, dla którego niezwykle ważny jest dobry silnik synchronizacji, to przyciski kontrolujące tempo utworu (czyli pitch) są z reguły kiepsko dostosowane do gestów dotykowych i/lub źle umiejscowione na ekranie konsoli.

Spośród omawianych tu trzech aplikacji do miksowania muzyki na Androidzie, to właśnie Cross DJ posiada najlepszy silnik synchronizacji. Funkcja Sync działa rewelacyjnie za każdym razem, co nie jest dziełem przypadku, gdyż firma MixVibes pracuje w tej branży już ponad 15 lat.

Na drugim miejscu w tej kategorii plasuje się eDJing, którego silnik generalnie spełnia swoje zadanie, niemniej czasem ciężko jest uchwycić dokładne tempo utworu. Wartym pochwały jest fakt, że przycisk Sync staje się czerwony za każdym razem, gdy dane utwory nie mają tego samego tempa.

I jeszcze DJ Studio 5. Niestety, funkcja Sync wykazuje wiele błędów i kompletnie nie można na niej polegać.

Nasz zwycięzca: Ponownie Cross DJ.

Ilość, jakość i adekwatność efektów

Samozwańczemu DJ-owi nie wystarczy jedynie miksowanie piosenek, które dobrze razem brzmią. Dzięki funkcji automatycznej synchronizacji mają oni więcej czasu na dodawanie efektów do finalnej ścieżki dźwiękowej.

Która z testowanych przez nas aplikacji posiada najlepsze efekty? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Oprócz tradycyjnych ustawień wysokich, średnich i niskich tonów, Cross DJ posiada dwa główne efekty – pierwszy, zwany Low-Pass, podkreśla sekwencje basów w utworze, drugi – nareszcie! – za pomocą uproszczonego rytmu tworzy dźwiękowe pętle w oparciu o precyzyjne pomiary. Wszystkie inne efekty można zakupić z poziomu aplikacji.

Efekt Low-Pass aplikacji Cross DJ, prosty i bardzo efektowny

Pomimo że aplikacja Cross DJ oferuje raptem kilka efektów, to naprawdę spełniają one swoją funkcję. Jakość dźwięku zostaje zachowana, silnik audio developerów z MixVibes pracuje znakomicie podczas tworzenia pętli. W skrócie – efekty są świetne oraz proste w użyciu i z pewnością zachęcą użytkowników do zakupu kolejnych!

Dlatego też powrót do DJ Studio 5 jest tym bardziej bolesny. Aplikacja co prawda oferuje więcej efektów niż inne programy, ale ich jakość pozostawia niestety wiele do życzenia. Niemniej nie jest ona całkiem pozbawiona dobrych pomysłów, o czym świadczy chociażby efekt Brake.

Jednak panel sterowania jest trudny w obsłudze, a przyciski są kiepsko zaprojektowane i również ciężko się z nich korzysta. Rezultat naszych starań z reguły brzmi źle, co jest bezpośrednią konsekwencją słabego silnika audio. Aby osiągnąć dobre rezultaty, proponuję używać jedynie pokręteł do wysokich średnich i niskich tonów w sekcji EQ.

Aplikacja eDJing znów zajmuje drugie miejsce. Menu dotyczące wariacji dźwiękowych jest trudno dostępne, a ikonki efektów niezrozumiałe – przycisk do tworzenia pętli jest praktycznie niemożliwy do odszyfrowania.

Rozpoznaję ikonkę equalizera, ale innych kompletnie nie…

Pod kątem wydajności aplikacja ta jest na szczęście bliższa Cross DJ niż DJ Studio 5. Jakość dźwięku nie jest dużo gorsza, a silnik audio pozostawia nieco swobody działania, ale nie można spodziewać się poczucia świetnie wykonanej pracy, jakie daje Cross DJ.

Nasz zwycięzca: Cross DJ, znowu…

Katalog dostępnych tytułów

Ten punkt naszego rankingu jest właściwie poświęcony eDJing, ponieważ jest to jedyna spośród trzech omawianych aplikacji, która oferuje dostęp do serwisów streamingowych. Dzięki tej funkcji możesz się połączyć ze swoim kontem w Deezer, a także mieć dostęp do mnóstwa piosenek oferowanych przez Soundcloud. Możliwość ta daje programowi bardzo dużą przewagę nad konkurencją, jeżeli szukasz bogatego katalogu utworów techno i elektro.

Dzięki eDJing możesz miksować wszystkie dostępne w Soundcloud utwory

To sprawia, ze decydując się na eDJing na Androida, nie musisz dysponować playlistą piosenek. Możesz przeglądać zawartość Soundcloud w poszukiwaniu inspiracji i bezpośrednio pobrać interesujący Cię utwór na swoją wirtualną konsolę. Jest tylko jedna wada, o której należy pamiętać, a mianowicie, że połączenie z serwisem nie zawsze bywa niezawodne.

Nasz zwycięzca: eDJing

Ogólna stabilność aplikacji

Stabilność jest właściwie czynnikiem odróżniającym profesjonalną aplikację od zwykłego hobby na tablety z Androidem. Podczas koncertu możliwość złego funkcjonowania aplikacji jest po prostu niedopuszczalna.

W przypadku Cross DJ zdarzały się nieoczekiwane zamknięcia aplikacji w momentach dużego obciążenia procesora. Szkoda, bo oprócz tego aplikacja działa bez zarzutu.

Niestety, eDJing często się wyłącza, szczególnie, gdy ma miejsce ładowanie piosenek pobranych z Soundcloud.

Jedynie DJ Studio 5 ani razu się nie zawiesiła ani nie wyłączyła. Jest to właśnie największa zaleta ten aplikacji.

Nasz zwycięzca: DJ Studio 5

Wnioski

Z naszego rankingu jasno wynika, że najlepszym wyborem dla Twojego tabletu z Androidem okazuje się być Cross DJ. Aplikacja od MixVibes znacznie przewyższa jakością eDJing i DJ Studio 5 w wielu aspektach. Posiada znakomity silnik audio i jest pierwszą aplikacją tego typu, która funkcjonuje świetnie na tabletach z Androidem.

Wideo promocyjne określa ją jako „pierwszą profesjonalną aplikację dla DJ-ów na Androida“, chociaż właściwie jest to pierwsza dobrze działająca aplikacja dla DJ-ów na Androida w ogóle.

Zobacz także:

Baptiste Brassart

Baptiste Brassart

Najnowsze od Baptiste Brassart

Editorial Guidelines