Reklama

Artykuł

Czatuj do woli z urządzenia mobilnego bez obawy o swoją prywatność

Czatuj do woli z urządzenia mobilnego bez obawy o swoją prywatność
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Istnieje wiele zagrożeń, na które są narażone mobilne komunikatory. Począwszy od wirusów, po cyberprzemoc oraz szpiegostwo. To ostatnie najczęściej materializuje się pod postacią wirtualnego szantażu (poprzez zdobycie twojego zdjęcia) albo ekonomicznej straty (kradzież twojego numeru karty kredytowej).

Jeśli chcesz tego uniknąć, wykonaj kilka prostych sztuczek, które pomogą ci się uchronić przed kosztownymi błędami.

Bądź ostrożny ze swoim zdjęciem i nazwą profilową

Twoje nazwisko, zdjęcie, a nawet status, mogą dość dużo o tobie powiedzieć. Czasami nawet za dużo. Na szczęście istnieją takie aplikacje, za pomocą których uda ci się ukryć te informacje. Przykładowo w WhatsAppie wystarczy przejść do ustawień prywatności.

Używaj zatem takich zdjęć oraz nazwy użytkownika, które nie połączą cię w bezpośredni sposób z twoją osobą. Zmień także ustawienia prywatności w swojej aplikacji, aby ograniczyć widzialność takich informacji.

Nie wysyłaj poufnych informacji przez czat

Wysyłanie wrażliwych czy wręcz poufnych informacji przez czat nie jest zbyt mądre. Największym zagrożeniem jest tutaj forma przechowania tych danych. Zarówno zdjęcia, jak i rozmowy na czacie są bowiem również magazynowane na innych urządzeniach mobilnych, których bezpieczeństwa nie jesteś w stanie zweryfikować.

Telegram wysyła wiadomości, które ulegają samozniszczeniu

Jeśli jednak naprawdę musisz wysłać komuś coś ważnego przez mobilny komunikator, użyj samoniszczących się wiadomości (oferowanych przez takie komunikatory jak LINE czy Telegram) lub innych kanałów komunikacyjnych używających silnego szyfrowania.

Nie pobieraj plików, o które nie prosiłeś

Jeśli dostałeś jakieś pliki, o które nie prosiłeś, lepiej uważaj, gdyż mogą one zawierać wirusa. Potem wszystko może się dziać już praktycznie bez twojego udziału. Chcesz ponieść odpowiedzialność za dzielenie się zdjęciami bez swojej zgody?

Wirus Priyanka rozprzestrzenia się pod postacią pliku kontaktów

Zwracaj szczególną uwagę na dość niecodzienne zdarzenia. Twój przyjaciel, który nigdy nie wysyłał swoich zdjęć, nagle przesyła ci pół tuzina fotografii bez żadnego wytłumaczenia? W tym momencie powinna ci się zapalić czerwona lampka. Nie otwieraj takich plików, a najlepiej zapytaj, czym są i skąd się wzięły.

Nie otwieraj nieznanych linków

Niektóre osoby przesyłają różnego rodzaju linki bez zastanowienia, czyniąc z nich klasyczny łańcuszek. Niekiedy jest to jednak wina wirusa. Czasami bywa tak, że ktoś naiwnie wierzy w dobre intencje takiego łańcuszka, przekazując go swoim najlepszym znajomym.

Podejrzany link od kogoś spoza listy kontaktów

Jeśli link lub towarzyszący mu komunikat nie wyglądają zbyt dobrze, nie otwieraj go. Zapytaj osobę, która ci go wysłała, czym jest ta wiadomość lub spróbuj ją wyśledzić w wyszukiwarce Google. Jeśli jednak bardzo chcesz się dowiedzieć, co to za link, otwórz go na komputerze przy pomocy swojego antywirusa.

Zdywersyfikuj swoje kanały komunikacji

Korzystanie z wielu aplikacji może być niekomfortowe, jednak doda ci trochę więcej bezpieczeństwa. Przykładowo, wiadomości tekstowe możesz wysyłać przy pomocy WhatsAppa, a zdjęcia, korzystając z aplikacji Telegram. Możliwości jest praktycznie nieskończenie wiele.

Taka dywersyfikacja swoich kanałów komunikacji uchroni cię przed kimś, kto podszywa się pod twojego znajomego w celu pozyskania twoich informacji. Taki proces jest bowiem możliwy, ale przy odpowiednim zabezpieczeniu możesz nie stracić wszystkich swoich danych.

Spróbuj używać zabezpieczonych aplikacji

Cenisz sobie bezpieczeństwo? Skorzystaj zatem z takich aplikacji do czatowania jak TextSecure, Telegram czy Threema. Są to bardzo proste w użyciu aplikacje, które używają najlepszych standardów bezpieczeństwa, jakie do tej pory zostały stworzone.

Bezpieczeństwo nie idzie w sprzeczności z wyglądem: TextSecure jest naprawdę ładną aplikacją

Praktycznym powodem, dla którego warto używać takich aplikacji, jest gwarancja, że nikt nie przeczyta twoich rozmów. Nie są to niestety popularne programy, jednak możesz przekonać do nich swoich znajomych, ponieważ oferują wysokie bezpieczeństwo rozmów.

Weryfikuj czyjąś tożsamość i numer telefonu

Dane można w prosty sposób sfałszować, jednak z prawdziwym odwzorowaniem głosu nie będzie już tak łatwo. Jeśli chcesz zweryfikować czyjąś tożsamość, spróbuj klasycznej rozmowy głosowej przez telefon lub komunikator.

Rozmowy mają jeszcze jedną ważną zaletę: trwają dużo krócej niż pisanie. Dodatkowo, w ten sposób nie wyślesz komuś przypadkowego zdjęcia.

Traktuj rozmowy na czacie jak te w cztery oczy

Jednak wszystkie z tych aplikacji mogą być zagrożone. Niebezpieczeństwo nie płynie jednak bezpośrednio z aplikacji, a od osób, które z nich korzystają. Jeśli ktoś ma złe intencje, to i skutki takich rozmów będą miały przykre konsekwencje. Na szczęście w większości wypadków wystarczy zachować zdrowy rozsądek i rozmawiać bez strachu.

Przeczytaj także:

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines