Reklama

Artykuł

64 bity: zalety i wady tej niezwykle popularnej liczby

64 bity: zalety i wady tej niezwykle popularnej liczby
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Ostatnimi czasy rośnie liczba 64-bitowych wersji popularnych programów. Co to jednak znaczy, że Twój Chrome lub Photoshop jest 64-bitowy? Dowiecie się tego w ciągu najbliższych pięciu minut.

Kiedy widzisz, że dany program lub system operacyjny jest 64-bitowy, oznacza to, że został zaprojektowany, aby działać na 64-bitowym procesorze (x64). W ostatnich latach wersje te stały się bardzo popularne ze względu na duże korzyści, jakie dają w stosunku do klasycznych 32-bitowych programów (x86). Przekonajmy się, na czym polegają ich zalety i przy okazji przyjrzyjmy się także ich wadom.

Jakie są zalety 64-bitowych wersji?

Ze względu na liczne ograniczenia 32-bitowy system operacyjny nie jest w stanie użyć więcej niż 3 gigabajty pamięci. W 64-bitowym systemie takich ograniczeń już nie ma – może on obsłużyć znacznie większą ilość danych. Na przykład 64-bitowy Windows 8 Pro może wykorzystać do 512 GB pamięci RAM!.

32-bitowy Windows nie może używać ponad 3 gigabajtów pamięci RAM

Dzięki temu możesz mieć otwartych naraz więcej okien i aplikacji, ponieważ większa ilość pamięci pozwala na swobodniejsze korzystanie z bardziej wymagających programów takich jak na przykład edytor wideo czy gry. Także przeglądarki internetowe, które zużywają coraz więcej zasobów, zyskują wydajność dzięki większej pamięci (na przykład Chrome 64-bitowy).

Kolejną dużą zaletą programów 64-bitowych jest to, że dają one większe bezpieczeństwo. 64-bitowe systemy operacyjne mogą korzystać z technik, które utrudniają ataki wirusów, ponieważ mają do dyspozycji dużo więcej pamięci. W dodatku zdecydowana większość istniejących wirusów została stworzona do ataków na systemy 32-bitowe i na systemach 64-bitowych po prostu nie działają.

Technologie takie jak DEP są dużo efektywniejsze na 64-bitowym Windowsie

A jakie są wady systemów 64-bitowych?

Mimo że większość aplikacji działa na systemach 64-bitowych bez zarzutu, niektóre z nich są jednak niekompatybilne. Najstarsze z nich, takie jak 16-bitowe (niemal wszystkie działające na Windows 3.1 i kilka na Windows 95) nie działają na 64-bitowym Windowsie. Kiedy próbujesz je uruchomić, pojawia się wiadomość o błędzie.

Stare, 16-bitowe aplikacje nie działają na 64-bitowym Windowsie

Innym częstym problemem są sterowniki czy drivery, czyli programy, które pozwalają systemowi operacyjnemu rozmawiać z takimi urządzeniami jak np. drukarki czy karty graficzne. Podczas gdy na 32-bitowym Windowsie można użyć starych driverów, na systemie 64-bitowym jest to praktycznie niemożliwe.

Błąd podczas próby zainstalowania drivera 32-bitowego na Windowsie 64-bitowym (źródło)

Efektem ubocznym programów 64-bitowych jest na pewno to, iż zużywają one o wiele więcej pamięci niż wersje 32-bitowe. Nie jest to koniecznie zła informacja, ponieważ dzięki temu program może działać szybciej i bezpieczniej, niemniej należy o tym pamiętać.

Czy mogę uruchomić 64-bitowe aplikacje?

Aby korzystać z 64-bitowych programów, należy mieć 64-bitowy system operacyjny, który z kolei wymaga komputera z 64-bitowym procesorem. Obecnie większość procesorów jest w stanie działać w 64-bitowym środowisku, jeśli jednak chcesz mieć pewność, wystarczy przetestować go w 64bit-checker i sprawdzić rezultaty.

Kliknij tutaj, aby pobrać 64bit-checker (nie wymaga instalacji)

Jeżeli wynikiem 64bit-checker będzie „64 bity”, możesz spokojnie uruchamiać 64-bitowe aplikacje. W innym wypadku, na przykład jeśli otrzymasz wynik „32 bity”, musisz zaktualizować system operacyjny do kompatybilnej wersji.

Ale dlaczego 64? Co to w ogóle znaczy?

Liczba 64 nie jest przypadkowa. Jest to dwukrotność 32, co z kolei jest dwukrotnością 16 – i tak dalej, aż do cyfry 2. Dwójka to podstawa informatyki – komputery używają w swoich obliczeniach dwóch stanów (off i on oraz 0 i 1), a stan jest przechowywany w formie bitu. Jeśli masz 64 bity, możesz używać „słowa” z 64 zer i jedynek.

Gdy robisz coś na komputerze, kod stale przenosi dane pomiędzy procesorem, który wykonuje pracę, a pamięcią RAM, która przechowuje informacje. Aby znaleźć dane, procesor używa adresów (trochę jak listonosz). Jeśli procesor jest 64-bitowy, może używać o wiele dłuższych słów (i adresów).

Używając dłuższych adresów, 64-bitowy procesor może wykorzystać o wiele więcej pamięci niż 32-bitowy, ponieważ wszystkie jego „rury” (kanały danych) są szersze. O jak dużej ilości pamięci mówimy? Teoretycznie limit wynosi 16 eksabajtów, czyli równowartość ponad 17 bilionów gigabajtów.

Reasumując, 64-bitowe aplikacje:

  • wymagają 64-bitowego systemu operacyjnego,
  • mogą używać więcej pamięci, wykonując swoje zadania,
  • generalnie są szybsze,
  • dają większe bezpieczeństwo,
  • nie da się ich uruchomić na starszych systemach.

Zobacz także:

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines