Śródziemie: Cień Mordoru – 9 porad, które pomogą pokonać orków

Śródziemie: Cień Mordoru – 9 porad, które pomogą pokonać orków

Początkowo gra Śródziemie: Cień Mordoru (Middle-earth: Shadow of Mordor) bardzo mnie irytowała – bossowie byli za trudni do pokonania. Jednak udało mi się odkryć sporo przydatnych trików, które pasują do mojego stylu gry. Teraz już siły zła mnie nie powstrzymają.

Jak to ujęła moja koleżanka María Baeta, Śródziemie: Cień Mordoru to gra będąca wypadkową Assassin’s Creed i Batman: Arkham Origins, ale posiadająca pewne elementy, które czynią ją wyjątkową. Przede wszystkim należy tu wymienić system Nemesis, w którym twoi wrogowie stają się coraz lepsi w miarę upływu czasu.

Złożoność gry Śródziemie: Cień Mordoru może być nieco przytłaczająca. Podczas swojej pierwszej godziny rozgrywki byłem notorycznie masakrowany przez orków, dlatego odłożyłem miecz do pochwy, wspiąłem się na wieżę i zacząłem myśleć. Oto, jakie triki wykombinowałem.

Zostań panem Wieży Kuźni

Shadow of Mordor pełna jest przypadkowych zdarzeń i potyczek, które podczas długich pieszych podróży skutecznie zdekoncentrują nawet najbardziej skupionych strażników. Żeby wypełnić misję, musisz poruszać się szybko. Najlepszym sposobem, jest odblokowanie wszystkich Wież Kuźni.

Wieże Kuźni stanowią znakomite zacisze i umożliwiają odblokowane zakrytych części mapy (źródło)

Wieże to świetne schronienie, ponieważ orkowie nie potrafią się na nie wspiąć. Niejednokrotnie kryłem się w nich, czekając, aż mnóstwo pościgów zgubi mój ślad i wróci do swych rutynowych zajęć wrzeszczenia na niewolników i popijania grogu przy ogniskach.

Uciekaj ile sił w nogach

Talion jest silny i biegły w walce, ale nie niezwyciężony. Jeśli starcie nie przebiega pomyślnie, ponieważ na przykład nie uda ci się znaleźć słabego punktu przeciwnika, zwiewaj, zanim cię zabiją. Ale nie biegnij na oślep, tylko wybierz jakieś wysokie miejsce albo w pobliskie łąki, gdzie znajdziesz zioła, które napełnią twój pasek zdrowia.

Biegnij, Talion, biegnij! (źródło)

Kolejny trik to szybki bieg z przeskakiwaniem przez mury i ogniska. Warto również przeanalizować teren pod kątem możliwych dróg ucieczki i schronień. Pamiętaj jednak, że w wielu fortyfikacjach czają się orki.

Podczas walki skacz od jednego wroga do drugiego

Stanie w jednym miejscu i siepanie wszystkiego, co popadnie, to chyba najgorsza z możliwych taktyk. Najlepiej przemieszczać się od jednego do drugiego orka w taki sposób, aby ustawiać się za plecami tego, którego chcesz zaatakować. Jeżeli walczysz z więcej niż dziesięcioma orkami, skacz między nimi i skupiaj ataki combo na tym orku, na którego eliminacji zależy ci najbardziej.

Ponieważ taka taktyka jest bardzo użyteczna, odblokuj jak najszybciej skoki z oszołamianiem. Są one niezwykle efektywne i pozwalają przetrwać niebezpieczne starcia, a do tego działają na większość bossów. Ogólnie rzecz biorąc, pamiętaj, że warto czasem zaprzestać walki wręcz i po prostu oszołomić wszystko, co się rusza.

Obserwuj terytorium niczym orzeł

Wysokość to twój sprzymierzeniec. Wspinaj się więc na wieże, mury i klify, aby pilnie obserwować, co dzieje się wokół. Orkowie są kiepscy we wspinaczce i praktycznie nie są w stanie cię wyczuć, kiedy znajdujesz się wysoko ponad ich łysymi łbami. Talion nigdy nie traci równowagi i potrafi się wspinać nawet na najbardziej niebezpieczne mury.

Obserwowanie wroga z góry pozwala nie tylko dostrzec jego słabe punkty czy najlepszy moment do ataku, ale także oszczędza bohaterowi sporo kłopotu. Do jednych z częstszych zdarzeń w grze zaliczają się walki między przywódcami orków, co skutkuje tym, ze silne jednostki nieraz eliminują się same bez twojego udziału.

Spójrz na to z innej strony

Kiedy znajdujesz się na dużej wysokości, nie wyłączaj widzenia spektralnego. Dzięki niemu możesz dostrzec dokładną pozycję orków i ludzi, a także rodzaj posiadanych przez nich broni. Dwie inne przydatne funkcje spektralnego widzenia to zaznaczanie głów (na kolor czerwony) oraz identyfikacja niebezpiecznych obiektów, jak dzbany grogu czy klatka z Karagorem.

Widzenie spektralne odkrywa wiele sekretów otoczenia (źródło)

Część z porozsiewanych po mapie skarbów może być odnalezionych tylko wtedy, gdy aktywne jest spektralne widzenie. A skoro jesteśmy przy mapie, to polecam, aby spojrzeć na nią od czasu do czasu w poszukiwaniu wydarzeń zaznaczonych na czerwono. Nie są one wymagane, ale bardzo ułatwiają niewdzięczne zadanie eliminowania przywódców orków.

Przypraw walkę odrobiną chaosu

Nie daj się zwieść okrutnym wizerunkiem orków. Są wielcy, ale nie nieustraszeni. Pośród wielu innych przeciętny ork boi się ognia, pszczół czy Karagora, czworonoga o ostrych zębiskach, na którego nie trudno natknąć się na równinach Mordoru. A wystraszony ork to ork, który nie walczy.

Strzelaj w klatki, aby uwolnić Karagory: zaatakują orków (źródło)

Celuj strzałami w wiszące na hakach mięso, gniazda, klatki, ogniska, beczki i podziwiaj, jak orkowie rozpierzchają się na wszystkie strony. Powstały chaos jest niezmiernie przydatny, aby oczyścić sobie drogę do bosa, który – zupełnie przypadkiem – też ma swoje fobie.

Przetop runy, których nie potrzebujesz

Po kilku godzinach grania, gdy już pozbędziesz się pomniejszych wodzów orków i bossów, zgromadzisz pokaźną kolekcję runów w swoim inwentarzu. Niektóre z nich będą się powtarzać, a inne okażą się mało przydatne dla twojego stylu walki. Najlepiej jest więc zamienić je na miriany, walutę w Shadow of Mordor.

Im więcej mirianów zgromadzisz, tym więcej mocy i sprzętu możesz odblokować. Zauważ, że żółte runy dają więcej pieniędzy niż zwykłe, ale również trudniej je zdobyć. Jaki jest dobry sposób na zdobycie epickich runów? Dowiesz się w następnej poradzie.

Zanim przystąpisz do walki, spróbuj zastraszania

Jak już wspomniałem powyżej, orkowie to w gruncie rzeczy strachliwe stworzenia, a ich przywódcy nie stanowią wyjątku. Jeśli poślesz im śmiertelną groźbę, zanim ruszysz do ataku, orkowie wzmocnią obronę i straż w twierdzach. Jakim cudem to ma być dobry pomysł, zapytasz?

Ostrzeżony ork, to trudniejszy do zabicia ork, zgadza się. Jednak po zabiciu takiego orka otrzymasz więcej żółtych run, które są bardzo cenne. Te epickie runy dadzą twojej broni wyjątkową moc i w każdej chwili można je zamienić na mnóstwo mirianów, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Mądrze wybierz swoją śmierć

Talion jest nieśmiertelny: za każdym razem, gdy bohatera w końcu dosięgnie strzała lub zatłuszczona stal, pojawi się on z powrotem w najbliższej wieży. Brzmi dobrze, ale każdy kij ma dwa końce – hierarchia orków ewoluuje i wyłaniają się z niej coraz silniejsi przywódcy.

Krok 1. Pozwól orkowi wygrać i niech jego ranga wzrośnie. Krok 2. Zabij go, aby zyskać epickie runy

Ostatnie 8 trików oscylowało wokół zagadnienia, jak nie dać się zabić. Czasami jednak śmierć Tailona z ręki orka może być pożyteczna. Jak? Im silniejszy w randze ork, tym większa nagroda za jego zabicie. Jest to w gruncie rzeczy pewnego rodzaju „zasiewanie” i „zbieranie plonów”.

Do każdego stylu gry znajdą się triki

Powyższych dziewięć zaproponowanych przeze mnie porad pasuje do mojego stylu gry, ale istnieją tez inne sposoby na odniesienie zwycięstwa w grze Śródziemie: Cień Mordoru. Możesz na przykład przeciągnąć orków na swoją stronę, albo poddać ich torturom, żeby poznać słabości swoich wrogów. Zawsze zostaje też jazda na Karagorach.

Która porada z gry Śródziemie: Cień Mordoru spodobała ci się najbardziej?

Tekst powstał przy współpracy z Alexem Beechem.

Zobacz także:

Analiza Softonic: Fifa 15 kontra PES 2015 – która gra piłkarska jest najlepsza?

Twój weekend z grami – Alien: Isolation, Kim Kardashian i Counter-Strike Nexon: Zombies

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji