Reklama

Artykuł

Pięć serwisów i aplikacji, które pomogą Ci w nauce języka obcego za darmo

Radek Grabarek

Radek Grabarek

  • Zaktualizowany:

Kto nie chciałby władać płynnie choć jednym językiem obcym? Każdy! A kiedy jeden język pozna się wystarczająco dobrze, apetyt się zaostrza i przychodzi ochota na kolejne wyzwania.

Przedstawiamy Wam więc listę ciekawych miejsc w internecie oraz aplikacji, dzięki którym za darmo możecie uczyć się języków obcych. Nic nie zastąpi rozmowy z żywym nauczycielem, a jeszcze lepiej z osobą władającą danym językiem od urodzenia, ale przedstawione poniżej serwisy mogą być doskonałym uzupełnieniem i urozmaiceniem lekcji w szkolnej klasie.

Pięć serwisów i aplikacji, które pomogą Ci w nauce języka obcego za darmo

Ten post zapoczątkowuje także serię artykułów związanych z edukacją – zarówno tą online, jak i rozkwitającym światem aplikacji na smartfony i tablety. Daje to nam ogromne szanse na rozwój naszych umiejętności, zaspokojenie ciekawości świata i znalezienie lepszej pracy.

Duolingo

Duolingo to serwis, który stara się, aby nauka języka była jak najbardziej przyjemna i różnorodna. Materiał podzielony jest na małe rozdziały i lekcje, które są ze sobą powiązane. Nasze postępy oraz to, co przed nami, możemy oglądać w formie drzewka. Lekcje są zróżnicowane. Czasami musimy tłumaczyć zdania, czasami przetłumaczyć frazę ze słuchu, a czasami to my mamy powiedzieć coś w obcym języku. Mechanizm rozpoznawania mowy sprawdza czy dobrze wymawiamy dane słowa. Wszystko to dzieje się w przeglądarce internetowej. Oczywiście, w takim wypadku musimy mieć mikrofon.

duolingo

Jeśli nasz komputer nie ma mikrofonu, to może mamy pod ręką telefon z Androidem, iPhone’a lub iPada? Duolingo dostępne jest też właśnie jako aplikacja na Android i iOS. Oczywiście za darmo. Skąd więc Duolingo bierze pieniądze na swoją działalność? Bardziej zaawansowani użytkownicy mają możliwość ćwiczenia znajomości języków obcych poprzez tłumaczenie stron internetowych, za które to tłumaczenia Duolingo dostaje zapłatę.

Nauka w Duolingo jest przyjemna również dlatego, że na swojej drodze zdobywamy osiągnięcia, możemy zaprosić znajomych i wzajemnie się motywować do przerabiania kolejnych partii materiału.

Jedyną wadą z punktu widzenia polskiego użytkownika, może być fakt, że strona nie jest po polsku i musimy mieć choćby podstawową znajomość jednego z nauczanych języków, aby zrozumieć wytłumaczenia zasad nowego języka.

Dostępne do nauki języki: Hiszpański, Włoski, Francuski, Niemiecki i Portugalski Brazylijski.

Wypróbuj Duolingo online

Pobierz Duolingo na iPhone i iPad

Pobierz Duolingo na Android

Google Translate – Tłumacz Google

Tłumacz Google to bardzo popularne narzędzie do szybkiego tłumaczenia nieznanych nam słówek. Kto nie korzystał z niego choć raz? Tłumaczenia większych partii tekstu, szczególnie z mniej popularnych języków, takich jak polski, nie są zbyt dokładne, ale jeśli nie znamy danego języka w ogóle, Google Translate potrafi być nieocenioną pomocą.

google translate językiNajwiększe zalety Google Translate to możliwość tłumaczenia na ponad 70 (!!!) różnych języków. W tym tak oryginalne, jak cebuański, maltański czy telugu. Możemy tłumaczyć całe strony internetowe, wystarczy wkleić w okno programu adres URL strony. Przydatne jest także oznaczanie ciekawych słów gwiazdką, dzięki czemu możemy do nich później wrócić lub zapisać je do nauki na później. Jeśli nie wiemy jak wymówić dane słowo, Google Translate je nam przeczyta.

Tłumacz Google to także aplikacja mobilna. Może ona działać offline. Daje nam też opcję wprowadzania ręcznie danego słowa rysując palcem po ekranie.

Wypróbuj Google Translate online

Pobierz Google Translate na iPhone i iPad

Pobierz Google Translate na Android

Podcasty BBC

bbc podcast global newsJęzyk angielski stał się współczesną łaciną. Jest wszędzie. Niemal każdy pracodawca wymaga znajomości angielskiego. Bez angielskiego trudno dogadać się na zagranicznych wakacjach. Angielskiego uczymy się od najmłodszych lat, ale nigdy nie jest tak, aby nie mogło być lepiej. Warto też pomyśleć o utrzymaniu kontaktu z językiem, kiedy już zdaliśmy odpowiednie egzaminy, a codzienne życie nie wystawia nas na bezpośredni kontakt z tym językiem. Znakomitym źródłem takiego kontaktu z językiem są podcasty BBC. Zapewniają kontakt z żywym brytyjskim angielskim, możemy wybierać z kilkudziesięciu różnych tematów, słuchać online, pobrać na dysk lub subskrybować przez iTunes. Dobry przykład? Podcast Global News dwa razy w ciągu doby serwuje 30 minutowy program o najważniejszych informacjach z całego świata.

Wypróbuj BBC Podcasts

Livemocha

Livemocha to z kolei serwis do nauki języków, który stawia na interakcje między uczniami. Jest swego rodzaju serwisem społecznościowym dla uczących się języków. Posiada, owszem, tradycyjne lekcje wielu języków, ale korzystający z serwisu uczniowie są zachęcani do kontaktu z innymi studentami. Livemocha kursy na poziomie podstawowym oferuje w aż 38 językach. Twórcy Livemocha wymyślili nazwę serwisu będąc w kawiarni, miała kojarzyć się z relaksującą atmosferą takich miejsc, a pochodzi ona od rodzaju kawy.

livemochaWypróbuj Livemocha

Vocabla

Vocabla to serwis, który skupia się na nauce słownictwa. Nauka następuje poprzez odgadywanie znaczenia danych słówek. Możemy je dodawać samodzielnie, lub korzystać z przygotowanych przez serwis zestawów. Użytkownicy także mogą tworzyć własne listy słów i dzielić się z innymi. Za postępy w nauce dostajemy odznaki i osiągnięcia. Najciekawszym elementem Vocabla jest dodatek do przeglądarki Firefox, dzięki któremu możemy łatwo otrzymać tłumaczenie wyrazu, którego nie rozumiemy w tekście oryginalnym oraz od razu dodać go do listy słówek do nauki w Vocabla.

vocabla dodatek firefox

Wypróbuj Vocabla online

Pobierz Vocabla na iPhone i iPad

Pobierz Vocabla na Android

Radek Grabarek

Radek Grabarek

Najnowsze od Radek Grabarek

Editorial Guidelines