Reklama

Artykuł

Muzyka ze Spotify pomoże w nauce?

Paweł Kański

Paweł Kański

  • Zaktualizowany:

Nie od dziś wiadomo, że muzyka może służyć nie tylko rozrywce. W niektórych miastach puszczana jest w liniach metra, by łagodzić stres związany z tłumami, pośpiechem i odciągnąć od potencjalnych samobójców depresyjne myśli. W Spotify muzyka to biznes, więc postanowiono w niego trochę zainwestować i ta szwedzka firma zamówiła ciekawe badania. O pomoc poproszono brytyjską psycholog, dr Emmę Gray. Przeprowadziła ona badania z których jasno wynika, że słuchanie odpowiedniej muzyki potrafi stymulować nasz mózg i ułatwić proces uczenia. Może się to przydać zarówno uczniom jak i studentom, którzy już za dwa tygodnie zawitają na swoje uczelnie.

Oto ciekawe wnioski, jakie płyną z przeprowadzonych badań:

Muzyka ze Spotify pomoże w nauce?

Uczniowie słuchający w czasie nauki muzyki klasycznej w rytmie 60 – 70 uderzeń na minutę, na egzaminach z matematyki osiągali rezultaty lepsze średnio o 12 % od reszty kolegów

A co jeśli chcemy uczyć się języka lub mamy przed sobą trudne zadanie z fizyki na pomoc przyjdzie nam … Miley Cyrus. Tak, tez jesteśmy tym zdruzgotani! Wygląda jednak na to, że eksperyment nie kłamie:

Słuchanie utworów z rytmem 50 – 80 uderzeń na minutę, jak We Can’t Stop Miley Cyrus lub Mirrors Justina Timberlake’a działa upajająco na umysł, co sprzyja logicznemu myśleniu i pozwala mózgowi łatwiej uczyć się i zapamiętywać nowe informacje.

A co z humanistami lub artystami? Ci przecież też uwielbiają muzykę, a kreatywności trzeba umieć pomóc. Co jest szczególnie trudne, jeśli mamy zamiar zrobić to korzystając z legalnych środków i sposobów. Co więc mają począć artyści?

Badania pokazały, że takie osoby powinny emocjonalnego rocka oraz muzyki pop, jak Firework Katy Perry oraz I Can’t Get No (Satisfaction) The Rolling Stones. Taka muzyka dodaje nam energii i dodatnio wpływa na kreatywność i pomysłowość.

Trzeba przyznać, że badania brzmią naprawdę przekonywująco. Żeby ułatwić wyszukanie odpowiednich utworów Spotify sporządził gotowe listy, które mogą Wam pomóc podczas wysiłku intelektualnego. Oto one:

Zamierzacie przetestować takie “wspomagacze”? W ciągu najbliższych miesięcy będziecie mieli ku temu mnóstwo okazji…

Powiązane programy:

Powiązane artykuły:

Źródło: informacja prasowa

Paweł Kański

Paweł Kański

Najnowsze od Paweł Kański

Editorial Guidelines