Czym jest Mobile World Congress i dlaczego warto mieć go na uwadze?

Softonic na MWC 2014

Mobile World Congress to największe na świecie wydarzenie w branży telefonii komórkowej. Dlaczego jest takie ważne?

Co roku steki firm gromadzą się w Barcelonie na targach MWC aby zaprezentować nowe produkty, porozmawiać o przyszłości technologii mobilnych, zawrzeć porozumienia handlowe i rozwijać swój biznes. W 2013 roku w MWC uczestniczyło 1700 firm. Na Mobile World Congress pojawiają się najwięksi giganci z branży, w tym Google, Microsoft, Facebook, Dropbox, Foursquare, Nokia, Vodafone czy Mozilla. Pojawiają się nowe produkty, które zmieniają krajobraz rynku. O to kilka przykładów z ostatnich lat:

MWC 2010

MWC 2011

MWC 2012

MWC 2013

Co wydarzy się na MWC 2014?

Jesteśmy przekonani, że podczas MWC 2014 odbędzie się wiele ciekawych premier oraz liczne ważne ogłoszenia. Niektóre z nowości powinny mieć znaczący wpływ na aplikacje, z których korzystasz każdego dnia. W dłuższej perspektywie to co będzie działo się na MWC będzie miało wpływ na zawartość twojego smartfona i tabletu.

Najważniejsze tematy w tym roku to z pewnością bezpieczeństwo mobilne, nowe aplikacje i systemy operacyjne, w tym te dedykowane urządzeniom noszonym (wearable devices), a także rewolucja w mobilnych grach.

Oczekujemy też poważnych ruchów ze strony Microsoftu, Nokii, Samsunga oraz wyraźniejszej obecności Ubuntu i Firefox OS. Być może zaskoczy nas czymś także Mark Zuckerberg, twórca Facebooka.

Markus: Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1

Ostatnie lata były bardzo trudne dla Microsoftu. Windows 8 to próba dogonienia rynku tabletów, Windows Phone pojawił się na rynku za późno, aby zastąpić popularny niegdyś Windows Mobile. Jednak Microsoft mocno naciska i należy spodziewać się kolejnych ważnych ruchów. Po zakupie Skype i Nokii, Microsoft posiada wszystko co powinno być ważne dla użytkowników.

Wraz z Windows 8.1 i zapowiedzią Update 1 najnowszy system Microsoftu zyskuje na atrakcyjności. Jest on zdecydowanie ciekawszy od niewydolnego systemu Windows RT. Ale cena tych tabletów w stosunku do iPada oraz sprzętów z Androidem jest wysoka. Na MWC należy spodziewać się nieco tańszych nowych tabletów z procesorem Intel Atom. To powinno pomóc zdobywać rynek przez ekosystem Microsoftu.

Ważnym wydarzeniem może być też prezentacja pierwszych telefonów z system Windows Phone 8.1. Podobnie jak w przypadku Windows 8, także na smartfonach nowy system powinien wnieść wiele użytecznych poprawek. Na targach powinniśmy zobaczyć więc kolejne urządzenia Nokia Lumia, jak i  urządzenie od Samsunga, według plotek ich pierwszy telefon z Windows Phone 8.1 nosi nazwę Huron. Prawdopodobnie na MWC 2014 zostanie zapowiedzianych kilka brakujących aplikacji dla Windows Phone. Wciąż brakuje takich jak Snapchat, Pintrest czy Dropbox. Najwięksi gracze są już jednak na mobilnej platformie Microsoftu.

Samuel: Gry jutra na naszych smartfonach, tabletach i nadgarstkach

Mobile World Congress to kluczowe wydarzenie dla każdego użytkownika telefonu i tabletu. Każdego roku prezentowane są dziesiątki przełomowych produktów takich jak telefony z Firefox OS, czy Ubuntu, które debiutowały w zeszłym roku.

Takie firmy jak Apple, Google, a nawet Nintendo wykazują coraz szersze zainteresowanie w rozwiązaniach monitorujących nasze zdrowie. Targi MWC 2014 będą doskonałą okazją aby przyjrzeć się trendom w dziedzinie aplikacji związanych ze zdrowiem oraz wszystkich urządzeniom noszonym, czyli inteligentnym zegarkom i opaskom. To będzie wspaniały test na przekonanie się co do sensowności tych rozwiązań.

Mobile World Congress 2014 to także świetna okazja, aby przekonać się o przyszłości gier mobilnych. W targach wezmą udział wiodące firmy jak Nvidia czy Gameloft. Powinniśmy więc mieć okazję aby zobaczyć nowe produkty i technologie. Tej imprezy z pewnością nie można przegapić.

Fabrizio: Bezpieczeństwo mobilne będzie tematem numer jeden

Dla mnie rok 2013 był rokiem skandalu z NSA i naruszenia prywatności przez inne współpracujące z amerykańskim rządem firmy. Był to również rok malware dla Androida, którego jest teraz strasznie dużo. Istnieje wiele zagrożeń dla użytkowników telefonów komórkowych, których nie można już ignorować.

Luki bezpieczeństwa w takich aplikacjach jak Snapchat i WhatsApp (wirus Priyanka) wykazały, że aplikacje nie są tak bezpieczne, jakby się mogło wydawać. Gdy wzrost jest głównym celem, bezpieczeństwo schodzi na bok. Na szczęście pojawiają się liczne bezpieczne alternatywy na przykład Telegram. Na MWC spodziewam się wiele usprawnień w dziedzinie bezpieczeństwa w komunikacji.

Pojawią się także ważne produkty związane z bezpieczeństwem, na przykład SecureMailbox. To aplikacja pocztowa z niezwykle silnym szyfrowaniem. Powinien pojawić się też Blackphone – telefon zabezpieczający przed działaniami NSA wykonany przez Silent Circle i Geeksphone. Będzie posiadał własny system operacyjny odporny na podsłuch i malware.

Ostatnim ważnym elementem będzie skupienie się firm antywirusowych na rozwiązaniach mobilnych. Przyszłością są programy zapobiegające mobilnemu malware.

Teraz już wiesz: MWC jest wydarzeniem, którego nie można przegapić

Teraz już wiesz jak ważną konferencją jest Mobile World Congress. Wszyscy wiodący gracze będą tam prezentować swoje najnowsze produkty i pomysły. Będzie tam również redakcja Softonic. Omówimy dla Ciebie najważniejsze nowości z oprogramowania. Czytaj nas na bieżąco aby wiedzieć co wydarzy się podczas MWC.

Jesteś gotowy?

Wczytywanie komentarzy