Reklama

Artykuł

15 lat z Google: najlepsze ukryte żarty (easter eggs)

admin

Opublikowany

Google właśnie skończył 15 lat. Pora, więc na kilka wspomnień od tego internetowego nastolatka. Programiści Google lubują się w Easter Eggs. W dosłownym tłumaczeniu oznacza, to wielkanocne jaja. Natomiast w świecie technologii, są to ukryte zabawne dodatki, umieszczone w programie lub usłudze przez jego twórców. Przez lata Google dorobiło się szeregu takich humorystycznych elementów, nie tylko w wyszukiwarce, ale też w YouTube, Mapach, czy systemie Android. My przedstawiamy najciekawsze z nich.

Gra Zerg Rush w wyszukiwarce

Jeśli graliście w Starcrafta, to powinniście znać rasę Zerg. Głównym atakiem tej razy był Zerg Rush. Taki atak polega na przewadze liczebnej nad przeciwnikiem. Google w hołdzie dla Starcrafta przygotowało specjalną grę, która pojawia się po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „Zerg Rush”.

15 lat z Google: najlepsze ukryte żarty (easter eggs)

W wyszukiwarce musimy zmierzyć się ze spadającymi literkami O. Aby zniszczyć literkę musimy kliknąć na nią trzy razy. Prędkość gry na początku może wydawać się bardzo szybka. Smaczku dodaje też licznik. W ten sposób Google zafundował nam bardzo wciągającą mini grę.

Translator odgrywa Beatbox

Google translator służy oczywiście do tłumaczeń pomiędzy różnymi językami. Jak się okazuje, możemy też w nim robić muzykę. Wpisując odpowiedni ciąg znaków pojawi się nowa ikona „Beatbox”, zamiast tradycyjnego „Słuchaj”. Wtedy też lektor zamiast czytać kolejne wyrazy, będzie śpiewał. Poniżej prezentujemy ciąg znaków jakie można wykorzystać wraz z ich objaśnieniami w języku angielskim. pv = brushing bk = bass vk = roll tap zk = symbol krp = hig hat pv = short roll ds = rimshot bsch = snare tk, kt = flam

Tryb VHS w YouTube

Dla uczczenia 57 rocznicy powstania kasety VHS, Google wprowadziło w YouTube specjalny przycisk. Dzięki niemu, każdy materiał mógł wyglądać, tak jak na podniszczonej kasecie VHS. Słabsza jakość, duże szumy – istny klimat wideo z lat 80-tych. Aby uruchomić ten tryb, na końcu linku do filmiku dopisać należy „&vhs=1”

Ukryte wizerunki robotów w systemie Android

Od systemu Android 2.3 dostępne są ukryte ilustracje systemu Android. Aby się do nich dostać należy wejść w informacje o telefonie w menu ustawienia. Następnie szybko kliknąć na wersję Androida. Wtedy powinien pojawić się odpowiedni obrazek, w zależności od tego z jakiej wersji systemu korzystamy.

 • 2.3 (Gingerbread) – robot w wersji zombie
 • 3.0 (Honeycomb) – robot pszczoła
 • 4.0 (Ice Cream Sandwich) – robot w stylu Nyan Cat.
 • 4.1 and 4.2 (Jelly Bean) – wiele żelków fasolek
 • 4.3 (Jelly Bean) – także żelek, na którego należy kliknąć aby pojawiły się kolejne

Zagraj w Atari Breakout

Kiedy w wyszukiwarce grafik wpiszemy „Atari Breakout” serwis zmieni się w popularną grę. Za pomocą myszy będziemy mogli odbijać piłkę i niszczyć obrazki ukryte w klockach. Na każdym poziomie zmieniają się zdjęcia, przez co zabawa jest niezwykle wciągająca.

Niezwykłe języki Hakerów, Piratów oraz Klingoński

Usługi Google dostępne są w różnych językach: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, polskim oraz wielu innych.  Na liście wyboru języka możemy zostać zaskoczeni mnogością języków bardzo nietypowych. Znajdziemy, tam język piratów, hakerów, Kilingon, Elmur Fudd oraz wiele więcej. Niestety te zabawne języki najczęściej zmieniają wyłącznie główną stronę, resztę pozostawiają w języku angielskim.

Ekipa Google na Street View

Google posiada wiele swoich siedzib na całym świecie. Wchodząc w tryb Street View przy jednej z nich najczęściej zobaczymy fotografię pracowników.

Na powyższym zdjęciu znajduje się siedziba na Barrow St w Dublinie. Poniżej natomiast zdjęcie z głównej siedziby 1600-1632 Charleston Road Mountain View, CA USA. Kiedyś na Google Street View była również siedziba firmy we Wrocławiu.

Pingwin na wulkanicznej wyspie Half Moon Island

Przeglądając tą niewielką wyspę wulkaniczną przejdźmy do trybu klasycznego. Tam należy przeciągnąć ikonę człowieka (uruchamianie trybu street view) na wyspę. Co ciekawe przekształci się ona w wizerunek pingwina.  Niestety w najnowszej wersji map opcja ta nie jest już dostępna.

Pozostałe sekrety Google Maps

Mapy Google kryją jeszcze wiele tajemnic, rozsianych po całym świecie. Wprowadzając takie dane 44 14’39.77″N 7°46’10.71″E po przybliżeniu zobaczymy olbrzymiego królika. Szukając 47.110579, 9.227568 w trybie Street View ujrzymy dziwne znaki na niebie.

Wyszukując “Police Telephone Box London” ujrzymy pomieszczenie z serialu Dr. Who.

Pac-Man dla dwóch graczy

Google swego czasu celebrował urodziny gry Pac-Man. Każdy mógł zagrać w tą kultową grę. Ale czy wiecie, że wciskając dwa razy Insert Coin pojawiały się dwie postacie i można było sterować nimi jednocześnie? Na szczęście nic straconego, gra wciąż jest dostępne w zakładce Google Doodles, wraz z innymi logo od Google.

Google uwielbia Easter Eggs. Zapewne wciąż nie wszystkie zostały odnalezione, a część została już usunięta, jednak warto uważnie się rozglądać i poszukiwać kolejnych. Czekamy na niespodzianki w KitKat, Google Glass i innych nowych produktach.

Które z Google Easter Eggs najbardziej wam się podoba?

Autorem artykułu jest Kurtis Seid.

Również może Cię zainteresować

 1. Premiery grudnia: The Crew i Lara Croft przybędą jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Premiery grudnia: The Crew i Lara Croft przybędą jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Więcej
 2. Total War: Attila – znamy datę premiery

  Total War: Attila – znamy datę premiery

  Więcej
 3. WhatsApp wprowadza szyfrowanie wiadomości

  WhatsApp wprowadza szyfrowanie wiadomości

  Więcej