10 powodów dla których nie warto kupować smartfona

10 powodów dla których nie warto kupować smartfona

Smartfony

Ostatnio zauważyłem, że wśród znajomych wciąż mam dużą grupę osób, które nie mają smartfona. Korzystają z prostych telefonów w klasycznej obudowie, z małymi ekranami i drobnymi przyciskami. Czy są przez to mniej szczęśliwi lub maja problemy z życiem towarzyskim, pracą czy studiowaniem? Oczywiście, że nie! Ostatnio rozmawiałem z kilkoma z nich na temat ich buntowniczego podejścia do tematu smartfonów. Ich argumentacja nie jest wcale bez szans w konfrontacji z zakochanymi w mobilnych nowinkach nerdami. Oto powody dla których Ci technologiczni konserwatyści odmawiają kupna nowego, dotykowego, wszystkomającego telefonu!

1. Po co komu potrzebny smartfon?

No właśnie! Przecież do telefonowania wystarczy zwykła komórka lub Skype. Grać można na konsoli, a dokumenty łatwiej edytować na komputerze za pomocą klawiatury i myszki. Mejl w dalszym ciągu lepiej wygląda na ekranie komputera niż na największym nawet wyświetlaczu smartfona.

Tak więc, czy na pewno potrzebny Ci smartfon do pracy, oglądania filmów i grania?

2. FOMO, czyli strach przed stratą ważnego wydarzenia.

Brzmi zagadkowo, a czym naprawdę jest FOMO? Fear of missing out to lęk, że przez brak dostępu do internetu spowoduje, że ominie nas coś ważnego – impreza, spotkanie lub świetny koncert. Kompulsywne zaglądanie do smartfona w nadziei, że przyszedł do nas SMS, mejl czy nowa wiadomość na Facebooka to pierwsze symptomy uzależnienia od sieci. Takie uzależnienie to na pewno przypadek wyjątkowy, ale wcale nie nieprawdopodobny!

3. Większość najważniejszych aplikacji działa także na starszych telefonach.

Myślisz, że możesz korzystać z Facebooka i grać w fajne gry tylko na smartfonach od Apple czy HTC? Błąd! Duża grupa najważniejszych aplikacji ma swoje wersje także dla posiadaczy telefonów z platformą Java (którą obsługuje wiele starszych komórek Nokii). Facebook na każdy telefonWhatsApp na Nokię, Twitter czy Sims 3 – wszystkie te programy będą działać na telefonie z platformą Java!

Aplikacje na Java
Pobierz Facebook na każdy telefon
Pobierz:
WhatsApp na Nokię
Pobierz:
Twitter
Pobierz:
Sims 3

4. Granie na smartfonach to koszmar!

Osobiście, jako użytkownik smartfona muszę się z tym zgodzić. Większość gier jakie można pobrać (niezależnie od systemu operacyjnego) są świetnym przerywnikiem na 20-30 minut. Produkcji, które porwą gracza na dłużej jest jak na lekarstwo. Dlaczego? Moim zdaniem wszystko przez to, że sterowanie za pomocą ekranu dotykowego jest bardzo męczące. Jeśli więc planujecie kupić smartfona z myślą o wszystkich tych świetnych grach, w które będziecie grali dniami i nocami – może spotkać Was zawód!

5. Długość życia baterii

Zaciekli przeciwnicy smartfonów także i tym razem mają rację. Większość smartfonów potrzebuje codziennego ładowania. Wszystko przez ogromne wyświetlacze i zasobożerne systemy. Niestety, jest to cena jaką musimy płacić za wszystkie te cuda jakie kryją się pod lśniącym kolorami wyświetlaczem.

6. Ze smartfonem jak z jajkiem – trzeba ostrożnie!

Zepsuty smartfonJeśli jesteście osobami dosyć aktywnymi, uprawiacie dużo sportu lub po prostu macie niebywały talent do nieumyślnego niszczenia rzeczy – nie kupujcie smartfona! W wielu przypadkach są one wykonane ze słabej jakości plastiku i pierwsze spotkanie Twojego super telefonu z chodnikową płytą skończy się rozbitym wyświetlaczem. A naprawa? Zazwyczaj nie ma sensu – za droga! Oczywiście, można kupić gumowe etui, które ochroni nasz sprzęt przed zniszczeniem.

To jednak tak jakby ubrać piękną, długonogą modelkę w gumofilce!

7. Zawsze w tyle za technologią.

Jeden z moich znajomych zauważył, że posiadanie smartfona to tak naprawdę niekończący się wyścig za najnowszą technologią. Co z tego, że kupiłeś dziś najnowszy, najszybszy, najwydajniejszy telefon z najnowszym systemem operacyjnym? Za kilka miesięcy inny producent wyda coś lepszego, a za rok lub dwa nie uruchomisz na swoim sprzęcie żadnej nowej gry…

8. Łakomy kąsek dla złodziei.

Trzeba przyznać, że strata smartfona jest bardziej bolesna niż jakiegoś starego, obdrapanego modelu Nokii. Zupełnie nowy Samsung, nie wspominając już o iPhone, to świetny cel dla złodzieja. W dodatku to łup bardzo łatwy do sprzedania, a policja raczej nie odnajduje skradzionych smartfonów…

9. Tanie hobby? Przerzuć się na znaczki!

Nowy smartfon ze średniej półki to koszt około 1000 PLN bez abonamentu. Telefon z obsługą Java jest co najmniej 3 razy tańszy. Uruchomcie wyobraźnię i zastanówcie się jak wiele rzeczy można zrobić za zaoszczędzoną kwotę! A wspomniane przeze mnie 1000 złotych to często dolna granica w przypadku naprawdę zaawansowanych urządzeń, które teraz bija rekordy popularności na rynku.

Czy tak wydane pieniądze to dobry pomysł?

10. Vintage jest … modny!

Cóż, nie jest to może zbyt mocny argument, ale trudno odmówić mu logiki. Jesteś hipsterem, buntownikiem lub masz dosyć zakochanych w swoich smartfonach nerdów? Świat oldskulowych technologii czeka na Ciebie otworem!

A Wy co na ten temat myślicie? Smartfon czy oldskulowy zwyklak z nieśmiertelna baterią i pancerną obudową?

[Via OnSoftware France]

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji