Reklama

Artykuł

Włamanie do LinkedIn – sprawdź czy twoje hasło padło ofiarą hakerów!

Gosia Mikowska

Gosia Mikowska

  • Zaktualizowany:

LastpassLinkedIn, popularny zawodowy serwis społecznościowy, odpowiednik polskiego Goldenline, padł ofiarą hakerów. Prawie 6,5 miliona haseł użytkowników wykradziono i opublikowano na jednym z rosyjskich forów internetowych.

Jeśli jesteś użytkownikiem LinkedIn i zastanawiasz się, czy twoje hasło jest jednym z tych ujawnionych w Internecie, możesz to sprawdzić wykorzystując narzędzie przygotowane przez firmę Lastpass. W dalszej części artykułu możecie przeczytać jak sprawdzić, czy hasło zostało wykradzione i jak zabezpieczyć się przed konsekwencjami tego czynu.

W pierwszej kolejności należy otworzyć stronę pod adresem https://lastpass.com/linkedin/ Tam właśnie znajduje się mały formularz, do którego wpisujemy nasze hasło, jakiego używaliśmy w serwisie LinkedIn. Po kliknięciu przycisku „Test my Password” narzędzie Lastpass sprawdzi w swojej bazie danych, czy nasze hasło jest jednym z wykradzionych. Poniżej zamieszczam zrzut ekranu, na którym widać, gdzie należy wpisać nasze hasło.

Lastpass

Cała procedura jest w pełni bezpieczna. Nasze hasło przesyłane jest bowiem do bazy danych Lastpass w formie zaszyfrowanej i nie będzie przechowywane na serwerach firmy.

W przypadku, gdy nasze hasło znalazło się na liście upublicznionej w Internecie, na stronie pojawi się odpowiednia informacja w czerwonej tabelce: „Your password was one of the ones that was compromised”.

Lastpass - LinkedIn

W tym wypadku polecam natychmiastową zmianę hasła w LinkedIn, jak również w każdym innym serwisie, w którym używaliście identycznego zabezpieczenia.

Jeśli natomiast wasze hasło nie zostało umieszczone na wykradzionej liście, pojawi się odpowiednia informacja w tabelce koloru żółtego „Your password was NOT one of the ones that was compromised.”

LastPass - LinkedIn

Jeśli wasze hasło nie zostało wykradzione, możecie odetchnąć z ulgą. Ale mimo wszystko dla pełnego bezpieczeństwa w tym przypadku także zalecana jest jego zmiana.

Problemy LinkedIn z włamaniem i wyciekiem danych może posłużyć jako przestroga, aby nigdy nie używać identycznego hasła dla różnorodnych stron i usług internetowych, z których korzystamy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w przypadku wykradzenia jednego z haseł, nie zostanie ono wykorzystane do uzyskania dostępu innych naszych kont.

Oczywiście liczba haseł wykorzystywanych przez nas na co dzień w Internecie nieustannie rośnie i coraz trudniej jest wszystkie zapamiętać. Na szczęście z pomocą przychodzą nam programy przeznaczone specjalnie do zarządzania hasłami. Jednym z lepszych rozwiązań tego typu jest LastPass.  Ten dodatek do przeglądarki internetowej (dostępny w wersji uniwersalnej oraz na Chrome i Firefox, Safari) zapamiętuje wszystkie hasła i automatycznie wypełnia pola logowania. Wystarczy pamiętać tylko jedno główne hasło do LastPass i problem z głowy.

LastPass można pobrać z Softonic. Dostępna są wersje: uniwersalna oraz dostosowane do konkretnych przeglądarek:

Pobierz LastPass w wersji uniwersalnej

Pobierz LastPass dla Chrome

Pobierz LastPass dla Firefox

Gosia Mikowska

Gosia Mikowska

Najnowsze od Gosia Mikowska

Editorial Guidelines