Reklama

Artykuł

Windows XP musi odejść!

admin

Opublikowany

Windows XP był rewolucyjnym systemem Microsoftu. Na całym świecie sprzedał się w ponad 400 milionach egzemplarzy. Choć od premiery w październiku 2001 minęło już prawie 12 lat, to wciąż wiele osób z niego korzysta. Jeśli należysz do tej grupy użytkowników, czas to zmienić.

Mimo swoich lat, Windows XP stanowi ponad 37 procent rynku systemów operacyjnych. Nic więc dziwnego, że Microsoft stara się wszystkimi siłami zachęcić użytkowników do przesiadki na najnowszy system – Windows 8. Zarówno Windows 7, jak i Windows 8 są znacznym skokiem jakościowym względem Windows XP, który nie radzi sobie już ze współczesnymi wymaganiami.

Windows XP musi odejść!

Coraz więcej programów, gier, a nawet urządzeń nie wspiera poczciwego XP. Sam Microsoft ostatecznie zakończy wsparcie dla systemu w kwietniu 2014. To tylko parę sygnałów, świadczących o tym, że należy odesłać Windowsa XP na emeryturę. Zróbcie to!

Internet Explorer 9, 10, 11 ? Nie dla Windows XP

Internet-ExplorerJeśli chcesz korzystać z najnowszych przeglądarek internetowych od Microsoftu musisz mieć przynajmniej Windows 7.  Internet Explorer w ciągu ostatnich lat uległ licznym zmianom, a także doczekał się nowych funkcji. To nowoczesna przeglądarka mogąca konkurować z Google Chrome, czy Firefox.

Nie poznasz jej jednak korzystając z Windows XP. Czas zapomnieć o starym systemie i przesiąść się na nowszy model. XP rdzewieje jak stary samochód, a do tego brakuje mu wielu przydatnych funkcji z kolejnych wersji.

Niezgodne aplikacje

Tak jak w 2001 roku wiele aplikacji jeszcze nie było zgodnych z Windows XP, tak dziś wiele nowych programów już nie wspiera przestarzałego systemu. W ciągu 12 lat zmieniło się wiele, zarówno w kwestiach sprzętu jak i oprogramowania.

To oczywiste, że deweloperzy rezygnują z tworzenia i aktualizacji programów dla systemu Windows XP. Warto pamiętać, że obecnie Microsoft priorytetowo traktuje programy pisane w technologii 64-bit, co oferuje lepszą wydajność. XP jej nie wspiera – to kolejny znak, że stary system jest tylko żywym trupem.

Wizualnie przestarzały

Charles O’Rear jest autorem prawdopodobnie najpopularniejszego zdjęcia w dziejach. Kto z nas nie zna zielonej łąki – domyślnej tapety Windows XP? Może czas ją zmienić?

Tapeta-Windows-XP Nie chodzi oczywiście o samą tapetę, ale cały wygląd systemu oraz możliwości nowych aplikacji. Windows 8 w porównaniu do Windowsa XP wygląda jak piękna dziewczyna, stojąca obok obleśnego faceta.

Co więcej Windows XP zużywa bardzo dużo zasobów, aby osiągnąć swój wizualny efekt. Dość podstarzały efekt…

Koniec oficjalnego wsparcia

Windows XP nie jest dostępny w sprzedaży od kilku lat. Jednak ze względu na swoją popularność wspierany jest technicznie przez Microsoft. To wsparcie skończy się jednak wiosną 2014 roku. Od tego momentu firma przestanie wydawać aktualizacje dla Windows XP z dodatkiem Service Pack 3. Osoby z starszymi wersjami systemu już dawno pożegnały się ze wsparciem.

Oczywiście system będzie dalej funkcjonował normalnie. Jednak  Microsoft nie gwarantuje jego bezpieczeństwa. Windows XP będzie narażony jeszcze bardziej na ataki hakerskie. Gdy coś stanie się z naszym komputerem raczej nie będziemy mogli liczyć na oficjalną pomoc.  Dni Windows XP wydają się być policzone.

Jeśli zamierzasz, zgodnie z naszym zaleceniem przesiąść się na nowszy system Windows, koniecznie zobacz nasz poradnik: Windows 8 – Wszystko co chcielibyście wiedzieć o nowym systemie Microsoftu

Również może Cię zainteresować