Windows XP bez wsparcia Microsoftu – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo nie wydając ani grosza?

Choć korzystanie z XP jest możliwe, to bez zachowania należytego bezpieczeństwa grożą nam różnego typu wirusy. Zastosowanie się do poniższych porad pozwoli uchronić naszego Windowsa XP przed zagrożeniami.

Microsoft przestaje wypuszczać aktualizacje dla systemu Windows XP. Dla wielu użytkowników oznacza to koniec wsparcia dla ich ukochanego systemu operacyjnego. Firma Microsoft oferuje tylko jedno rozwiązanie: migrację do Windows 8.1. Jednak ma ono swoje wady: nowy system operacyjny trzeba kupić oraz nauczyć się go obsługiwać.

Zaprzestanie tworzenia łatek bezpieczeństwa dla Windows XP stwarza duże ryzyko dla milionów korzystających z niego użytkowników. Na szczęście, istnieje wiele rozwiązań, które pozwolą uchronić XP przed niebezpieczeństwami, jakimi są wirusy i trojany.

Microsoft Windows

Odsetek zainfekowanych komputerów: Windows XP jest na nie najbardziej podatny (źródło: Microsoft)

Jeśli chcesz nadal korzystać z systemu Windows XP, to musisz podjąć się samodzielnego usunięcia wszystkich luk bezpieczeństwa. Zobaczmy, jak to zrobić.

Sprawdź, czy masz najnowszą zbiorczą aktualizację XP

Zacznijmy od sprawdzenia, z której wersji systemu Windows XP korzystasz. Najszybciej zrobić to przechodząc to do menu Start > Uruchom. Teraz wpisz polecenie winver i naciśnij Enter. Pojawi się okno z informacją o wersji systemu Windows XP (spójrz na tekst po Version 5.1).

Windows XP

Na tym komputerze poprawnie zainstalowano SP3.

Najnowszy pakiet aktualizacji to Service Pack 3. Jeżeli na Twoim komputerze zainstalowana jest jego wcześniejsza wersja, np. Service Pack 1 lub Service Pack 2, to należy zaktualizować system, aby uniknąć wielu bardzo groźnych infekcji.

Service Pack

Windows XP SP2 jest częściej infekowany niż XP SP3 (Źródło: Computerworld)

Zainstaluj najnowsze dostępne aktualizacje

Mimo, że firma Microsoft nie będzie już wypuszczać nowych aktualizacji dla XP, stare aktualizacje nadal mogą być pobrane za pomocą usługi Windows Update. Zainstaluj wszystkie, które są dostępne za pośrednictwem panelu sterowania. W ten sposób pobierzesz dodatek Service Pack 1, 2 i 3.

Internet Explorer

Nadal można pobrać stare aktualizacje XP z witryny Microsoft.

Innym sposobem na zainstalowanie wszystkich aktualizacji dla systemu Windows XP jest skorzystanie z programu WSUS (wersja 8.9). Wystarczy wybrać system operacyjny, język, a następnie kliknąć przycisk Start.

WSUS na Windows XP

WSUS (wersja 8.9) pobierze i zainstaluje pakiet aktualizacji dla XP.

Naszym zdaniem, WSUS to bezpieczniejsza metoda instalowania aktualizacji, ponieważ pozwala na aktualizowanie komputera w trybie offline. Dzięki temu będzie on mniej podatny na infekcję w czasie instalowania aktualizacji. Zalecamy również zaznaczenia pola aktualizacji dodatkowych programów, w tym .NET Framework.

Zaktualizuj program Internet Explorer i dodaj alternatywną przeglądarkę

Windows XP był sprzedawany z przeglądarką Internet Explorer 6, która jest dość przestarzała i nie gwarantuje bezpieczeństwa. Aby dowiedzieć się, z której wersji IE korzystasz, przejdź do Pomoc > O przeglądarce.

Wikipedia

Internet Explorer 6 w całej swej okazałości (Źródło: Wikipedia)

Jeśli używasz IE 6.0, radzimy natychmiastową aktualizację do Internet Explorer 8. Ta wersja przeglądarki Microsoftu jest o wiele bezpieczniejsza. Ponadto, wiele stron internetowych wygląda w niej znacznie lepiej. Niestety, najnowsza wersja IE9 nie jest kompatybilna z XP i nie ma sposobu by ją na Windows XP zainstalować.

Internet Explorer

IE8 jest najnowszą wersją przeglądarki Internet Explorer dla systemu Windows XP; niestety, nie ma IE9 dla XP…

Jednocześnie radzimy zainstalować alternatywną przeglądarkę dla Internet Explorer. Najpopularniejszymi przeglądarkami są obecnie: Chrome, Firefox i Opera. Wszystkie trzy są szybkie i łatwe w obsłudze. Co więcej, doskonale chronią one nasze komputery przed niechcianym, złośliwym oprogramowaniem.

Odinstaluj niepotrzebne programy

Jednym ze sposobów na poprawienie bezpieczeństwa Windowsa jest usunięcie programów, z których już nie korzystamy. Pomogą w tym tak doskonałe aplikacje, jak CCleaner czy Revo Uninstaller.

Revo Uninstaller na Windows XP

Revo Uninstaller to dobry program, który zainstalujemy na Windows XP.

Możemy również wyłączyć niektóre procesy i usługi. Im mniejsza liczba programów pozostających w pamięci komputera, tym mniej luk bezpieczeństwa, które mogą wykorzystać hakerzy.

Zainstaluj aplikację do aktualizacji programów.

Poza aktualizowaniem systemu operacyjnego, należy także aktualizować aplikacje, z których korzystamy. Przestarzałe, nieaktualizowane programy mogą zawierać luki bezpieczeństwa, przez które do naszego komputera wtargną wirusy.

Na szczęście istnieją narzędzia, które automatycznie aktualizują wykorzystywane przez nas aplikacje. Jedną z nich jest Softonic dla Windows. Ten program szybko przeskanuje aplikacje, które są zainstalowane na Twoim komputerze i poinformuje o dostępnych aktualizacjach.

Softonic dla Windows

Softonic dla Windows w działaniu!

Softonic dla Windows pracuje jako menedżer aplikacji, więc poza aktualizowaniem oprogramowania, pozwoli też zainstalować nowe – zgodne z Windows XP – programy, które z pewnością wciąż będą się jeszcze ukazywać.

Zainstaluj program antywirusowy dla Windows XP

Program Microsoft Security Essentials – oficjalny antywirus Microsoftu – przestanie otrzymywać nowe aktualizacje dla XP od 14 lipca 2015 roku. Tego dnia padnie ostatni bastion bezpieczeństwa tego systemu operacyjnego.

Na szczęście większość programów antywirusowych nadal będzie chronić XP. W naszym wielkim teście programów antywirusowych przeanalizowaliśmy 15 płatnych i darmowych aplikacji. Najlepszymi z bezpłatnych antywirusów okazały się AVG, Avira i Qihoo 360 Internet Security.

test Softonic: antywirusy

Wszystkie z przeanalizowanych programów antywirusowych są kompatybilne z XP.

Pamiętaj, by wybrać program, który jest nie tylko skuteczny, ale i szybki. Innym rozwiązaniem dla posiadaczy wolniejszych komputerów jest pobranie programu antywirusowego, który nie wymaga instalacji i uruchomianie go tylko wtedy, gdy chce się usunąć wirusa. Nasz redakcyjna koleżanka odinstalowała ze swojego starego laptopa avast! i zastąpiła go kopią Avira PC Cleaner na pulpicie.

Zainstaluj łatwą w użyciu zaporę

Aby bezpiecznie korzystać z systemu Windows XP, trzeba monitorować, które programy wysyłają i odbierać dane z sieci. Dlaczego? Ponieważ niektóre z nich mogą ingerować w Twoją prywatność lub – co gorsza – pobierać na Twój komputer wirusy.

Comodo Firewall na Windows XP

Doskonały darmowy firewall Comodo Firewall jest kompatybilny z Windows XP.

Zwykle polecamy dwie zapory ogniowe. Starą, ale jarą Sygate Personal Firewall, która świetnie działa na XP oraz nowszą i bardziej elegancką Comodo Firewall. Obie aplikacje są równie skuteczne.

Przestań używać programu Outlook Express / Live Mail

Jeśli wciąż jesteś fanem desktopowych klientów poczty, to radzimy rozważyć zrezygnowanie z Outlook Express (OE) i Live Mail, tak szybko, jak tylko to możliwe. Są to aplikacje przestarzałe i umożliwiają one łatwą infekcję komputera – bez względu na to czy mamy program antywirusowy czy nie.

Dobrym alternatywnym klientem poczty e-mail dla Windows XP jest Mozilla Thunderbird, choć i ten program jest ostatnio dość mało rozwijany. Najlepiej byłoby zwyczajnie zacząć korzystać z poczty internetowej (ang. web mail), np. Gmail czy Outlook.com.

Outlook.com

W opcjach Outlook.com można dodać konta POP i IMAP.

Zarówno Gmail, jak i Outlook.com pozwalają na dodanie kont POP3, więc nadal będziecie mogli odbierać i wysyłać wiadomości ze swoich starych kont e-mail oraz cieszyć się znacznie lepszym filtrem antyspamowym niż ten oferowany przez programy desktopowe.

Zrób kopię zapasową

Nie da się ukryć, że dalsze korzystanie z systemu Windows XP jest jednak dość ryzykowne. Z tego powodu radzimy tworzenie regularnych kopii zapasowych Twoich danych. Jeśli Twój komputer zaatakuje np. Cryptolocker, to dzięki kopii zapasowej łatwo odzyskasz swoje pliki.

Comodo

Trudno doradzić najlepszy program do tworzenia backupu, ponieważ zależy to od wymagań danego użytkownika. Radzimy stworzenie własnego „przepisu na backup”, korzystając z darmowych programów jak Dropbox (dokumenty), Lastpass (hasła), Cobian Backup i Comodo Time Machine. Innym doskonałym rozwiązaniem jest Macrium Reflect. Połączenie kilku rozwiązań oferuje maksymalne bezpieczeństwo i elastyczność.

Aktualizacje lub wirtualna maszyna

Jak widać, korzystanie z XP bez wirusów jest możliwe. Pamiętajmy jednak, że systemy operacyjne ewoluują i nadejdzie kiedyś dzień, w którym nasze ulubione programy i gry nie będą dłużej działać na XP. I choć ten dzień nie nadejdzie w najbliższej przyszłości, to z każdą chwilą jest on bliżej.

Windows XP

Liczba użytkowników systemu Windows XP w 2013/2014 roku (Źródło: Computerworld)

Jeśli musisz korzystać z XP, np. by uruchamiać starsze programy, to nie zapominaj, że jest możliwość instalacji XP w wirtualnej maszynie. Pomogą w tym darmowe i kompatybilne z XP VirtualBox oraz VMware Player.

A Ty, jak będziesz chronić swój Windows XP?

Zobacz także:

Wczytywanie komentarzy