Windows 8.1 – co się zmieniło w systemowych aplikacjach

Windows 8.1 to najnowsza wersja najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie. Microsoft po roku od premiery Windows 8 wprowadził liczne udoskonalenia. Zmian doczekały się praktycznie wszystkie aplikacje, które są dostępne wraz z systemem Windows 8.1

Internet Explorer 11

Najnowsza już 11 odsłona przeglądarki Internet Explorer doczekała się licznych zmian. Internet Explorer 11 jest znacznie szybszy od swoich poprzedników, w dodatku przeglądarka po raz pierwszy obsługuje WebGL. Microsoft dokonał też wielu modyfikacji w interfejsie wersji dotykowej – dostępnej z widoku Modern UI. Otwarte karty pojawiają się teraz nad paskiem adresu, wprowadzono też inne usprawnienia dla zakładek, tak aby korzystanie z przeglądarki na tablecie lub komputerze z dotykowym ekranem było jeszcze wygodniejsze.

Wersja dotykowa zyskała wiele funkcji z pełnej wersji dostępnej z tradycyjnego pulpitu. Aplikacja IE 11 zapamiętuje zamknięte kary, zapisuje hasła oraz pamięta często odwiedzane witryny. Teraz można wreszcie wygodnie otwierać dwie strony obok siebie, tak jak ma to miejsce na klasycznym pulpicie. Wreszcie Internet Explorer w wersji Modern UI jest w pełni funkcjonalny.

Reading-List

Nowością w Windows 8.1 jest aplikacja Reading-list, która jest zaawansowanym menadżerem stron dla Internet Explorer. Dzięki tej funkcji z łatwością zapiszemy interesujące nas strony do przeczytania na później. Podobną funkcję stosuje już Apple w swojej przeglądarce Safari. Istnieje także wiele osobnych programów działających na tej samej zasadzie na przykład Pocket dostepny serwis online i dodatek do wielu przeglądarek oraz aplikacja na iOS i Android.

Poczta

Usprawnień doczekał się też natywny klient poczty e-mail. Teraz aplikacja jest znacznie łatwiejsza w użyciu. Poszczególne wiadomości możemy z łatwością segregować poprzez klasyczne „przeciągnij i upuść”. Program jest dzięki temu bardziej intuicyjny.

Pasek narzędzi dostępny na dole ekranu jest teraz lepiej widoczny i pozwala łatwiej edytować nasze wiadomości. Teraz wszystkie najważniejsze opcje mamy na wyciągnięcie ręki.

Także foldery możemy z łatwością edytować i dodawać je do głównego menu. Dzięki temu są one szybko dostępne wtedy kiedy ich naprawdę potrzebujemy.

Aplikacja pocztowa również doczekała się widoku dwóch wiadomości obok siebie, tak jak ma to miejsce w przypadku Internet Explorer. Tworzenie i przeglądanie poczty e-mail nigdy nie było tak wygodne.

SkyDrive

Aplikacja SkyDrive nie doczekała się znaczących zmian w funkcjonalności i interfejsie. Usprawniono jednak jej działanie poprzez możliwość zmiany widoku załączników – miniatury lub widok szczegółowy. Najważniejsze funkcje aplikacji umieszczono w menu na dole ekranu.

W systemie Windows 8.1 postawiono jednak na jeszcze głębszą integracje systemu z chmurą SkyDrive. Teraz usługa Microsoftu dostępna jest w panelu sterowania, gdzie domyślnie ustawiono synchronizację plików i zdjęć pomiędzy komputerem, a serwerem. W ten sposób Microsoft zachęca do korzystania z swoich rozwiązań i stara się ułatwić użytkownikom synchronizacje cennych danych oraz ustawień.

Alarmy

Windows 8.1 wprowadza także zupełnie nową aplikację alarmy, która wnosi do systemu zaawansowane funkcje zegara, budzika, odliczania oraz stopera. Możemy wybrać motyw, dźwięk lub w inny sposób skonfigurować nasz budzik.

Aplikacja pozwala na określenie dnia tygodnia, w które ma dzwonić budzik. Możemy nią łatwo zarządzać dzięki interfejsowi opartym na kołach. Jest to program stworzony z myślą o ekranach dotykowych, to właśnie na tabletach wydaje się być najwygodniejszy. Dodatkowo aplikacja pozwala na wyświetlanie przydatnych informacji na ekranie blokady.

Same funkcje minutnika/odliczania oraz stopera są proste, ale w końcu nie oczekujemy od nich niczego więcej. Teraz wreszcie opcje te są dostępne w systemie bez instalacji dodatkowego oprogramowania.

Kalkulator

W Windows 8.1 dostajemy też nowy kalkulator dostosowany do Modern UI. Poza prostym kalkulatorem użytkownikom oddano do dyspozycji kalkulator naukowy oraz przelicznik jednostek.

To tylko parę funkcji, ale kalkulator wreszcie jest przyjazny ekranom dotykowym, a aplikacja w trybie dzielonym wydaje się być niezwykle pomocna.

Aparat

Aplikacja aparatu nie doczekała się żadnych znaczących nowości, ale podobnie jak pozostałe zyskała usprawnienia ułatwiające nawigację. Dużym plusem jest możliwość szybkiego przejścia pomiędzy realizacją zdjęć, a trybem wideo.

Wygodne są też opcje ukryte w menu na dole. Tam ustawimy czas samowyzwalacza, jasność, format, oraz rozdzielczość. Czego więcej potrzeba od aplikacji aparatu w komputerze?

Zdjęcia

Więcej zmian doczekała się galeria zdjęć. Pierwszą zauważalną poprawką jest zmniejszenie miniatur fotografii. Dzięki temu na ekranie mieści się więcej zdjęć, co jest bardzo wygodne podczas przeglądania.

Najważniejsze zmiany znalazły się w trybie edycji. Wprowadzono liczne narzędzia do ulepszania i uatrakcyjniania obrazów. Możemy zmienić nasze zdjęcia za pomocą zaledwie kilku dotknięć. Na poniższym przykładzie możecie zobaczyć jak świetne efekty rozmycia można uzyskać w tej systemowej aplikacji.

Dyktafon

W systemie Windows 8.1 znajdziemy dwie aplikacje do nagrywania dźwięków. Standardowy rejestrator dźwięku nagrywający w formacie WMA i dostępny z pulpitu oraz zupełnie nowa aplikacja dyktafonu. Ta aplikacja oczywiście nawiązuje do nowego wyglądu systemu, jest przyjemna dla oka i wygodna w obsłudze. Nagrania są zapisywane w formacie M4A. Niestety dyktafon nie posiada zaawansowanych funkcji edycji, co najwyżej możemy zmieniać nazwę nagrania.

Health and Fitness

Zupełną nowością jest natomiast aplikacja Health and Fitness. To rozwiązanie dedykowane wszystkim fanom zdrowego stylu życia i sportu. Program posiada bogatą bibliotekę danych na temat produktów spożywczych, możemy więc sprawdzić czy zdrowo się odżywiamy.

Aplikacja Health and Fitness, to także obszerny katalog filmów instruktażowych z zakresu Fintess. Dodatkowo możemy też planować nasze ćwiczenia dzięki planie treningów. Jeśli sami nie jesteście w stanie zmobilizować się do ćwiczeń, to  jest szansa, że pomoże wam w tym komputer z Windows 8.1.

Muzyka

Poza Polską użytkownicy Windows 8.1 mają dostęp do serwisu muzycznego Xbox Music, to właśnie na nim opiera się głównie aplikacja Muzyczna. W najnowszej odsłonie systemu Microsoftu została ona przeorganizowana. Teraz jeszcze łatwiej jest zarządzać listami odtwarzania, czy skorzystać z internetowego radia. Podobnie jak w innych aplikacjach dodatkowe opcje dostępne są z dolnego menu.

Jeszcze lepszy Windows

Windows 8.1 to nie tylko liczne udoskonalenia w samym systemie. Także aplikacje dostępne na starcie wraz z nim zyskały wiele poprawek. Microsoft dodał wiele nowych, ciekawych aplikacji i poprawił te już wcześniej dostępne. Wszystkie są przygotowane z myślą o ekranach dotykowych i wydają się być niezwykle użyteczne. Takich poprawek potrzebował Windows. Nowy system jest gotowy do pracy

Wczytywanie komentarzy