Windows 10: wszystko, co musisz wiedzieć na temat nowego systemu

Windows 10: wszystko, co musisz wiedzieć na temat nowego systemu

Dlaczego Windows 10, a nie Windows 9? Jak mogę wypróbować nowy system? Co w nim nowego? Gdzie jest Cortana? Nasz artykuł pozwoli ci poznać odpowiedzi na wszystkie pytania odnośnie nowego systemu Windows 10

Sposób prezentacji nowego systemu przez Microsoft może się wydawać dość chaotyczny. Wiele opcji systemów Windows zmienia się z wersji na wersję. Poniżej przedstawiamy to, co do ej pory wiemy na temat nowego produktu firmy Microsoft.

Dlaczego Windows 10, a nie Windows 9?

Zgodnie z zapowiedziami Microsoftu Windows 10 ma przynieść duży technologiczny skok naprzód. Ma to podkreślić pominięcie jednego numeru w oznaczeniu wersji. Spoglądając na starsze Windowsy, zobaczymy jednak, że nigdy nie było w nich numerowej kontynuacji oznaczania wersji systemu. Po Windowsie 2000 przyszedł czas na Windowsa XP, a następnie Vistę. Dopiero Windows 7 przyniósł właściwą numerację, która poprzednim razem wystąpiła w Windowsie 3.11.

Nieprzychylni Microsoftowi ludzie zaczynają szeptać, że pominął on jedną wersję z powodu swoich technicznych problemów. Inne plotki głoszą, że Windows 10 powstał ze względu na możliwe problemy programistyczne.

Którą wersję powinieneś pobrać i przetestować?

Windows 10, podobnie jak Windows 8, będzie dostępny w dwóch odmianach: Pro oraz Enterprise. Co się stanie z Windowsem RT, tego nie wiadomo. Obecnie dostaliśmy możliwość przetestowania Windowsa 10 Technical Preview w wersjach Pro i Enterprise. Premiera normalnej wersji systemu odbędzie się w późniejszym terminie.

W celu przetestowania systemu na domowych komputerach w zupełności wystarczy wersja Pro.

Pobierz Windows 10 Pro Technical Preview

Pobierz Windows 10 Enterprise Technical Preview

download windows 10 technical preview

Czym różni się Windows 10 Technical Preview od Windowsa 8.1?

Microsoft w Windowsie 10 łata wiele słabości Windowsa 8 oraz nastawia się na uproszczenie wykonywania operacji. System ten, bez różnicy od docelowej platformy (tablety, PC) będzie oferował ten sam wygląd, dostosowując się do możliwości sprzętu. Na urządzeniach hybrydowych z podłączoną klawiaturą, będzie się on dostosowywał do wszelkich zmian. Także użytkownik będzie mógł dostosować zachowania systemu pod swoje upodobania.Urządzenia wyposażone w klawiaturę i myszkę będą miały wyłączony pasek Charms bar oraz ekran startowy złożony z kolorowych kafelków. Znajdzie się za to pełne menu Start. Z kolei w wersjach na tablety znajdziemy ekran startowy znany z Windowsa 8.

Pozostałe ważne funkcje Windowsa 10 to:

– aplikacje ze Sklepu Windows dostępne w trybie okienkowym na komputerach PC,

– windows Snap dostępny dla aplikacji na komputery stacjonarne,

– nowa funkcjonalność Task View ułatwiająca komunikowanie się z systemem i kontrolę nad przełączaniem się pomiędzy uruchomionymi aplikacjami,

– utrzymanie dużej liczby aplikacji oraz dobry przegląd wszystkich ikonek, dzięki wirtualnym pulpitom.


Czy Windows 10 będzie za darmo?

Microsoft oferuje do testowania Windows 10 Pro Technical Preview za darmo. Darmowe uaktualnienie dla użytkowników Windowsa 8 zostało ogłoszone przez indonezyjskiego szefa Microsoftu Andreasa Diantoro. Pojawiły się także plotki, że będzie można uaktualnić swojego Windowsa 7 poprzez usługę Windows Update. Na razie jednak nie ma na ten temat żadnego oficjalnego potwierdzenia.

Czy Windows 10 Technical Preview posiada datę wygaśnięcia ważności?

Tak, udostępniona wersja będzie działać do 15 kwietnia 2015. Do tego czasu nie nastąpi wydanie ostatecznej wersji Windowsa 10. Dlatego nie traktuj Windowsa 10 Technical Preview jako swojego ewentualnego głównego systemu.

W jaki sposób możesz najlepiej przetestować Windowsa 10 Technical Preview?

Rekomendujemy ci zainstalowanie systemu na wirtualnej maszynie VMware Player. To darmowe narzędzie jest bardzo proste w obsłudze i nawet dla niedoświadczonych użytkowników nie powinno stanowić problemów. Jeśli masz 20GB wolnego miejsca na dysku twardym, możesz od razu zaczynać instalację. Ewentualne odinstalowanie wirtualnej maszyny również jest bardzo proste.

Windows 10 Technical Preview virtual machine vmware

Czy programy z Windowsa 8.1 będą działać na Windowsie 10?

Wszystkie programy, które do tej pory używałeś w Windowsie 8.1, będą pracować również na Windowsie 10. Microsoft nie zmieniał bowiem architektury aplikacji.

Gdzie znajduje się Cortana – wirtualna asystentka?

W Windowsie 10 Technical Preview zabrakło Cortany, która będzie dostępna w późniejszej wersji. Jest to funkcja skierowana głównie do użytkowników, którzy potrzebują głosowego asystenta.

Ile jeszcze czekania do końcowego Windowsa 10?

Przed prezentacją końcowej wersji Windowsa 10 Microsoft powinien opublikować jedną, może nawet dwie dodatkowe wersje próbne systemu. Oprócz Cortan spodziewamy się dalszych udogodnień i usprawnień w interfejsie systemu oraz nowych aplikacji.

W przeciwieństwie do swojego poprzednika Windows 10 ma być odpowiedzą na oczekiwania użytkowników.

Zobacz także:

Windows 10: zobacz wideo podsumowanie nowego systemu Microsoftu

Jak zainstalować Windows 10 na wirtualnej maszynie VMware Player?

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji