Reklama

Artykuł

Wehikuł czasu istnieje… w przeglądarce!

Wehikuł czasu istnieje… w przeglądarce!
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Z małą pomocą Internetu nawet podróż w czasie jest możliwa! Chcesz to zrobić? Chcesz cofnąć się w czasie? To proste! Odwiedź poniższe strony i przygotuj się na dawkę nostalgii.

Wszyscy się starzejemy. Internet również. Większość głównych stron internetowych ma więcej niż dziesięć lat, a niektóre osiągnęły już nawet pełnoletność. Ilość starych danych, które są nieustannie gromadzone, jest ogromna, i nie zawsze łatwo jest się do nich dostać.

Jeśli ogarnęła cię nostalgia po obejrzeniu tego obrazu, koniecznie czytaj dalej…

Na szczęście sentyment dużych firm internetowych rośnie, przez co cyfrowa przeszłość staje się coraz bardziej dostępna. Za pomocą kilku kliknięć możemy przenieść się z powrotem do 2007 lub 1997 roku, a nawet cofnąć się o osiemdziesiąt lat! A sama podróż będzie zupełnie darmowa.

Kopie stron począwszy od 1996

Strona Archive.org podjęła się szlachetnej misji archiwizacji całej sieci. Począwszy od 1996 roku każda ze stron została skopiowana. Należy pamiętać, że obecnie mamy ponad 400 miliardów stron internetowych. Dzięki prostej wyszukiwarce z łatwością przeniesiemy się do ulubionych stron z przeszłości, także Softonic

Tak wyglądała strona Softonic w 2000 roku. Wiele się od tego czasu zmieniło, prawda?

Odwiedź swoje ulubione uliczki od 2007 roku

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wyglądała wasza ulica kilka lat temu? Teraz możecie to zobaczyć! Dzięki Google Maps: Street View można cofnąć się w czasie. Wystarczy kliknąć ikonę zegara, który pojawia się pod miniaturą zdjęcia po lewej stronie ekranu. Jest to chyba jedyny atlas, z którym można podróżować do przeszłości! Możesz również poszperać w historii dzięki historycznym mapom w Google Earth.

Teraz dzięki Google Street View możesz podróżować zarówno w czasie, jak i w przestrzeni..

Odszukaj pierwsze strony internetowe oraz pierwsze filmiki

Filtry wyszukiwarki Google pozwalają odnaleźć wszystkie typy zawartości z początku istnienia Internetu. Aby tego dokonać, użyj filtrów daty w celu określenia dokładnego czasu, do którego chcesz się przenieść. Możesz wyszukać prawdziwe perełki, takie jak pierwszy filmik umieszczony w serwisie YouTube.

Dzięki niestandardowym ustawieniom filtrów można odszukać bardzo stare wyniki

Przeglądaj Internet jak za starych, dobrych czasów

Chcesz spojrzeć na Internet jak za dawnych czasów? Otwórz Dmoz i głęboko westchnij, kiedy zobaczysz główny katalog stron, które nadal są aktywne. Możesz również skorzystać z katalogu Yahoo!, który także jeszcze funkcjonuje. Szukasz czegoś jeszcze starszego? Otwórz VLib. Tim Berners-Lee stworzył go w 1991 roku i jest to najstarszy katalog stron, jaki istnieje.

Nie ma tutaj skomplikowanych algorytmów, VLib prowadzony jest ręcznie

Ponad trzydzieści lat dyskusji…

Grupy dyskusyjne, bo o nich mowa, istniały już dużo wcześniej, niż mogłoby się nam wydawać. Tworzyły się tam pierwsze tablice ogłoszeń, gdzie pionierzy internetu inicjowali poważne dyskusje. Dzięki Google Grupos sięgniemy nawet 1981 roku. Jedną z wielu perełek tam dostępnych jest zapowiedź narodzin Linuxa.

5 października 1991 roku, Linus Torvalds ogłosił narodziny Linuxa poprzez comp.os.minix

Przeglądaj według starych serwerów plików

Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie potrzebne rzeczy pobieraliśmy z serwerów FTP. Jest to system, który jeszcze i dziś jest dość powszechnie używany, a dzięki wyszukiwarkomkatalogom można znaleźć naprawdę stare pliki.

Przeglądanie serwerów FTP jest niczym otwarcie starej skrzyni pełnej zabawek…

Znajdź pierwsze tweety i wiadomości na portalach społecznościowych

W tym wypadku nie musimy podróżować aż tak daleko w przeszłość. Aby zobaczyć pierwsze posty w sieciach społecznościowych czy wyszukać pierwsze wiadomości na Twitterze, można użyć FirstTweet lub Timehop. Dzięki temu odszukasz swoje posty na Facebooku, Foursquarze i Flickrze.

Pierwsze tweet Billa Gatesa to ironiczne pozdrowienie wykorzystywane podczas nauki programowania

Na końcu dodajmy old mode do naszej przeglądarki…

Rozszerzenie MementoWeb do przeglądarki Chrome zostało zaprojektowane dla najbardziej nostalgicznych fanów Internetu. Dla każdej odwiedzanej witryny Memento daje możliwość załadowania jej starszej wersji. Wystarczy kliknąć na link, wybrać datę… i gotowe!

Kliknij Memento, a w jednej sekundzie przeniesiesz się do niedalekiej przeszłości…

Wyobraź sobie wyszukiwanie za 10, 20, a może i za 50 lat…

Ćwierć wieku to niby nie jest długi okres czasu, ale wyobraź sobie, jak będziemy przeglądać strony www za te kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Jakie wrażenia na naszych dzieciach czy wnukach wywrą dzisiejsze strony? Czy będą zdziwione, że na wszystkie pytania szukaliśmy odpowiedzi w Google?

A Ty w jakie czasy Internetu chciałbyś się przenieść?

Zobacz także:

Analiza Softonic: Ranking przeglądarek internetowych Chrome, Firefox, Internet Explorer i Opera (lipiec 2014)

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines