VLC dla Windows 8: popularny odtwarzacz multimediów dostosowany do nowego systemu

VLC dla Windows 8: popularny odtwarzacz multimediów dostosowany do nowego systemu

Popularny VLC media player doczekał się zoptymalizowanej wersji pod interfejs Modern UI w Windows 8. Na razie to wersja beta tego odtwarzacza, która została dostosowana do dotykowego interfejsu systemu. Brakuje mu wielu funkcji, ale już w tej chwili VLC dla Windows 8 może być dobrym zamiennikiem dla domyślnego odtwarzacza.

VLC dla Windows 8 to przeniesienie klasycznego odtwarzacza do nowego interfejsu. Projekt ten został wsparty przez użytkowników dzięki akcji crowdfundingowej w serwisie Kickstarter. Ekipa odpowiedzialna za VideoLAN planuje w dalszej perspektywie dodawać wszelkie zaawansowane funkcje znane z klasycznej wersji.

Na razie wersja beta jest bardzo ograniczona. VLD dla Windows 8 działa tylko z procesorami Intel x86, nie skorzystamy więc z niego na systemie Windows RT. Brakuje też filtrów, konwertera, streamingu, czy zaawansowanych opcji dla dźwięku i obrazu.

Jednak VLC dla Windows 8 już teraz posiada wiele zalet:

  • VLC dla Windows 8 wspiera te same formaty audio i wideo oraz kodeki co VLC Media Player (MKV, Ogg, Mov, FLAC, MPC, MPEG-1,2,3 bis H.256, WMV3, VC-1)
  • Wsparcie dla dysków zewnętrznych oraz DLNA-Mediaserver
  • Napisy
  • Odtwarzanie audio w tle
  • Aktywne kafelki

Odtwarzanie wideo

Odtwarzanie filmów działa idealnie w VLC dla Windows 8. Brakuje wprawdzie dodatkowych funkcji, ale aplikacja uruchamia te filmy, z którymi nie radzą sobie inne odtwarzacze. Obsługa wielu formatów, to to, czym przyciągnął do siebie użytkowników klasyczny VLC media player.

VLC dla Windows 8

W aplikacji znajdziemy wygodne przyciski sterowania odtwarzaczem. W VLC dla Windows 8 możemy też dostosować prędkość odtwarzania.

VLC dla Windows 8

Można też załadować napisy za pomocą małego przycisku po prawej stronie. Nie ma na razie zaawansowanych opcji napisów, ale twórcy obiecują, że poprawią to w kolejnej wersji.

VLC dla Windows 8 napisy

Aplikacja wspiera też tryb Snap w Windows 8, czyli opcję dzielenia ekranu przez dwa programy. Możemy więc elastycznie dostosować wielkość odtwarzanego okna, a z boku możemy mieć uruchomioną przeglądarkę lub inną aplikację.

VLC dla Windows 8 dzielenie ekranu

Interfejs

Interfejs VLC dla Windows 8 jest zgodny z wytycznymi Microsoftu. Aplikacja została tak skonstruowana, aby wygodnie można było z niej korzystać także na ekranach dotykowych. Na ekranie głównym mamy podgląd dla filmów i muzyki, które możemy odtworzyć jednym kliknięciem.

VLC dla Windows 8

Do filmów dostaniemy się także poprzez menu Videos.VLC dla Windows 8 wideo

Sekcja wideo zawiera wszystkie znalezione przez aplikację filmy wideo. VLC dla Windows 8 automatycznie monitoruje folder z filmami. To właśnie tam powinniśmy umieszczać filmy, jeśli chcemy by szybko znalazły się w odtwarzaczu.VLC dla Windows 8

Więcej funkcji znajdziemy w zakładce Music. Tutaj VLC wyświetla naszą muzykę,  posortowaną według artysty, albumu lub tytułu. VLC dla Windows 8 wyciąga metatagi z utworów i jest w stanie wyświetlić także okładki albumów.

VLC dla Windows 8 muzyka

W widoku albumu można dotknąć wybranego utworu, aby go odtworzyć. Możemy też odtworzyć cały album. Brakuje jednak wsparcia dla indywidualnych list odtwarzania.

VLC dla Windows 8 muzyka

Symbol serca pozwala na dodawanie piosenek do ulubionych. Niestety, na chwilę obecną nie jest dostępny żaden filtr pozwalający wyszukać i odtworzyć tylko takie utwory.VLC dla Windows 8 muzykaZamiast tego, w aplikacji już teraz znajdziemy mniej ważne dodatki, jak krótkie biografie zespołów, czy informacje o powiązanych artystach.

VLC dla Windows 8 albumy

Wyszukiwarka

Jednym ze sposobów, aby wygodnie przeglądać bogatą bibliotekę muzyczną jest wyszukiwarka. Ta w VLC nadal wymaga dopracowania, ale już w tej chwili pozwala na w miarę wygodne odnalezienie utworu, artysty lub filmu po słowach kluczowych.

VLC dla Windows 8 wyszukiwanie

Podsumowanie

VLC dla Windows 8 jako odtwarzacz sprawuje się bardzo dobrze. Aplikacja wspiera wiele formatów i oferuje komfort przy nawigacji. Na razie jednak cierpi na poważne braki w funkcjonalności. Dopiero kolejne wersje powinny przynieść poważniejsze zmiany.

Czekamy na aktualizacje, które przyniosą więcej opcji konfiguracji, opcje dla napisów i tym podobne możliwości. VLC dla Windows 8 jest daleki od swojego oryginału, twórcy muszą mu jeszcze poświęcić wiele uwagi.

Pobierz:

Zobacz również:

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji