Vine kontra Instagram, który lepszy do nagrywania krótkich filmów?

Vine kontra Instagram, który lepszy do nagrywania krótkich filmów?

Od kiedy Instagram umożliwił nagrywanie wideo, Vine ma potężną konkurencję. Obie aplikacje dostępne są zarówno na Android jak i iOS. Rywalizacja jest naprawdę ostra, w końcu obydwa produkty są do siebie podobne. Postanowiliśmy sprawdzić co mają do zaoferowania i z którego warto korzystać. Oto nasze konkluzje.


Chcesz wiedzieć więcej na temat Instagram?

Przeczytaj nasz poradnik – TUTAJ


Funkcje wideo

making vine video

Oczywiście podstawą obu aplikacji jest nagrywanie krótkich klipów wideo. Jednak i w tym elemencie między aplikacją Instagram, a Vine dostrzeżemy spore różnice. Vine pozwala na nagrywanie jedynie 6 sekundowych klipów, Instagram aż 15. Vine stawia na esencję ultrakrótkich filmików, natomiast Instagram pozwala na edycję i stworzenie naprawdę obszernego materiału.

instagram-photo-video

Jeśli chodzi o edycję, to Instagram ma tutaj lekką przewagę. Co prawda w obu aplikacjach nie można wycinać elementów z poszczególnych sekwencji, ale w Instagram można usuwać poszczególne fragmenty i tworzyć z nich spójną całość.

instagram-filter-cover-frame

Kolejną mocną stroną aplikacji Instagram są filtry. Podobnie jak przy zdjęciach tak i w filmach odgrywają one dużą rolę. Twórcy Instagram przygotowali 13 nowych filtrów, dedykowanych wideo. Jak na razie Vine nie doczekał się takiej opcji. Bez rychłego wprowadzenia filtrów, Vine może być skazany na porażkę. W przypadku zdjęć, Instagram stał się światowym hitem, właśnie dzięki filtrom.

Kolejnym ciosem dla Vine jest tryb Cinema w Instagram. Wprowadza on stabilizację obrazu podczas nagrywania. Na razie funkcja ta jest dostępna jedynie w wersji dla iOS. Już wkrótce ma pojawić się także na telefony z systemem Android. Dzięki trybowi Cinema jakość obrazu jest zdecydowanie lepsza. Jak na razie Vine nie zapowiedział wprowadzenia podobnej opcji.

Media Społecznościowe

Obie aplikacje pozwalają dzielić się filmami w dwóch najpopularniejszych serwisach społecznościowych jakimi są Facebook oraz Twitter. Jednak to Instagram umożliwia udostępnianie wideo także w takich serwisach jak Tumblr, Foursquare, Flickr. Aplikacja pozwala także na wysłanie filmu e-mailem.

share-upload_vine_instagram

Ilość, nie zawsze oznacza jakość. W przypadku Twittera to Vine jest królem. A to dlatego, że tylko filmy z Vine wyświetlane są bezpośrednio w postach użytkowników Twittera. To spore udogodnienie. Instagram natomiast lepiej radzi sobie z geolokalizacją.

Przeglądanie filmów i dodatki

exploring apps

Udostępnione filmy, zarówno w przypadku Vine jak i Instagram, możemy przeglądać w aplikacjach oraz na dedykowanych stronach internetowych.

playback

Domyślnie filmy uruchamiają się automatycznie. W przypadku aplikacji Instagram ładowanie trwa trochę dłużej, natomiast Vine odtwarza filmy niemal natychmiastowo. W obydwu usługach udostępniono też funkcje pozwalające odkrywać ciekawe filmy. Z łatwością zostawimy komentarz, czy oznaczymy dany klip jako „lubiany”. Obie aplikacje umożliwiają też przeszukiwanie swoich zasobów, a ułatwiają to odpowiednie tagi

embedding Vine

Dużym plusem filmów tworzonych w Vine jest możliwość udostępnienia ich po przez wklejenie kodu HTML Dzięki temu możemy szybko umieścić film na naszej stronie internetowej. Vine daje też możliwość wyciszenia lub zapętlenia filmów.

Instagram natomiast traktuje filmy na równi ze zdjęciami. Brakuje tutaj opcji zapętlania lub wyciszania jak w przypadku Vine. Pod względem dodatkowych opcji to właśnie Vine ma więcej do zaoferowania.

Która aplikacja jest najlepsza?

Obie aplikacje oferują wiele różnych funkcji. Korzystanie z jednej lub drugiej to przede wszystkim kwestia gustu. Jest jednak kilka powodów dla których warto wybrać właśnie tą jedną.

  • Vine pozwala na tworzenie zwartych i zapętlonych klipów. Filmy z Vine można umieszczać wygodnie na Twitterze lub własnej stronie internetowej, zapewniając szeroki dostęp do nich. Vine jest więc świetny do dzielenia się filmami z osobami, które nie posiadają konta w żadnym z tych serwisów.
  • Instagram oferuje większe możliwości edycji oraz swoje kultowe już filtry. Ponadto Instagram skupia się na dzieleniu się filmami w mediach społecznościowych. Przewagą Instagrama jest bardzo rozwinięta społeczność i znajomi, którym wcześniej pokazywaliśmy zdjęcia. Jeśli chcemy się z nimi dzielić naszymi klipami to warto wybrać ten serwis.

Trudno jest jednoznacznie ocenić, która aplikacja jest lepsza. Zarówno Instagram jak i Vine mają swoje mocne i słabe strony. Konkurencja pomiędzy tymi aplikacjami powinna sprawić, że będą one coraz lepsze z miesiąca na miesiąc. Czekamy z niecierpliwością na kolejne nowości od Facebooka i Twittera.

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji